ردا صنعت
انواع جرثقیل

آشنایی با انواع جرثقیل‌ های مورد استفاده در صنعت ساخت‌ وساز

 • از اولین وسایلی که در صنعت ساخت‌وساز به چشم می‌خورد جرثقیل ساختمانی است که از ماشین‌آلات سنگین محسوب می‌شود و دیدن آن برای ما بسیار شگفت‌انگیز است. معمولاً تصاویری که ما از انواع جرثقیل‌ها در ذهن داریم، جثه عظیم آن‌ها در حالی است که بار سنگینی را حمل می‌کنند. اکثریت ما واژه جرثقیل را شنیده‌ایم و با این دسته از ماشین‌ها مواجه شده‌ایم اما کاربرد انواع جرثقیل‌ها بسیار متفاوت هستند که ما در این مقاله به توضیح تفاوت‌ها و کاربرد‌های مختلف آن‌ها می‌پردازیم.

  تماس با ردا صنعت
  09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید. 

  جرثقیل ساختمانی در ظرفیت های کمتر از 2 تن،  جرثقیل ۲ تن ،۳ جرثقیل 4  تن ،۵ جرثقیل  تن  ، جرثقیل  ۶ تن  ، جرثقیل   ۸ تن  ،  جرثقیل  ۱۰ تن  ، جرثقیل  ۱۲ تن  ، جرثقیل    ۱۶ تن ، جرثقیل   ۲۰ تن  ، جرثقیل   ۲۴ تن ، جرثقیل   ۳۲تن  ، جرثقیل   40 تن،  جرثقیل   ۴۸ تن  ، جرثقیل  ۵۰ تن  ، ۶۴ جرثقیل   تن ، ۲۴۰ تن، جرثقیل  360 تن ، جرثقیل   500 تن و ….  تولید می‌شوند. 

  انواع جرثقیل های ثابت در مقابل جرثقیل‌های متحرک

  جرثقیل‌ها به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: جرثقیل ثابت و جرثقیل متحرک. در توضیح جرثقیل‌های ثابت می‌توان گفت آن‌ها یک سازه دائمی/نیمه دائمی هستند که معمولاً بر روی زمین یا ساختمان ثابت می‌شوند و بارهای سنگین را در مسیر ثابتی بلند و یا جابه‌جا می‌کنند. چیزی که ما بیشتر در ذهن خود داریم انواع جرثقیل متحرک است که بر روی آج‌ها یا چرخ‌های محکمی نصب می‌شوند و می‌توان آن‌ها را از محلی به محل دیگر منتقل کرد.

  همان‌طور که توضیح دادیم جرثقیل‌های متحرک محدود به یک مسیر ثابت نیستند و به‌راحتی می‌توانند باری را برداشته و سپس به جای دیگری منتقل کنند. مراحل انتقال بار از محلی به محل دیگر به‌آسانی انجام نمی‌شود، اما پیدایش جرثقیل‌ها از انقلاب‌های صنعتی بزرگی بود که می‌توان دائماً از آن‌ها نام برد. لازم به ذکر است که جرثقیل‌های ثابت و متحرک خود به چند نوع دیگر تقسیم می‌شوند که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

  انواع جرثقیل‌های ساکن

  جرثقیل استاتیک یک سازه دائمی/نیمه دائمی است که روی زمین یا ساختمانی که به یک مسیر ثابت محدود شده است محکم شده و از طریق آن بار را جابه‌جا می‌کنند. هر جرثقیل ساکن با توجه به نوع آن کاربرد متفاوتی دارد که دانش ما را درباره کاربرد انواع جرثقیل گسترش می‌دهد. به‌طور مثال در جرثقیل سقفی، اجزای اصلی آن شامل یک پل سقفی می‌شود که در امتداد چیزی مانند باند فرودگاه، به جلو و عقب حرکت می‌کند درحالی‌که بالابر در امتداد یک تیرچه به سمت دیگری حرکت می‌کند.

  حتماً تا الان به این نتیجه رسیده‌اید که برای هر کار یا ساخت‌وسازی از یک نوع جرثقیل استفاده نمی‌شود و با توجه به نیاز پروژه و بسیاری از ملاک‌های دیگر، ماشین‌آلات و دیگر اجزای ساخت‌وساز انتخاب می‌شوند.

  انواع جرثقیل‌های سقفی

  در جرثقیل سقفی، یک تیر افقی به نام پل وجود دارد که در یک مسیر مشخص، توسط ریل و اجزای دیگر بالا و پایین می‌رود. یک چرخ‌دستی و بالابر در امتداد پل حرکت می‌کنند تا بارها را در یک مسیر مستطیلی بالا و پایین بیاورند. این نوع معروف از انواع جرثقیل‌ها معمولاً برای افزایش ایمنی و کارایی بیشتر در انبار‌ها یا تأسیسات استفاده می‌شوند و محدودیت‌های بار متفاوتی از 0.25 تا 400 تن دارند.

  راه اصلی برای شناسایی جرثقیل سقفی این است که توضیحات ما را دنبال کنید؛ زیرا دقیقاً همان‌طور که توصیف کردیم به نظر می¬رسند. این سازه‌ها معمولاً دائمی هستند و برای استفاده مکرر در جریان کار نصب می‌شوند.

  کاربرد‌های متخلف انواع جرثقیل‌های سقفی خرید(فروش) و دریافت قیمت انواع جرثقیل
  کاربرد‌های متخلف انواع جرثقیل‌های سقفی
  انواع جرثقیل‌های برجی

  جرثقیل‌های برجی (جرثقیل ساختمانی) و یا تاور کرین از انواع جرثقیل‌هایی هستند که در امتداد خطوط آسمان شهر می‌بینید و برای ساخت سازه‌های بلند مانند آسمان خراش‌ها استفاده می‌شوند. اجزای اصلی یک جرثقیل برجی یک برج عمودی است که به‌عنوان دکل نیز شناخته می‌شود و یک بازوی کشیده است.

  یک چرخ‌دستی و یک قلاب در امتداد بازویی حرکت می‌کنند که می‌توانند 360 درجه به دور دکل بچرخند. اغلب این جرثقیل‌ها با استفاده از جرثقیل‌های کوچک‌تر و متحرک مونتاژ می‌شوند. در میان انواع جرثقیل‌ها و کاربرد آن‌ها این مدل برای موارد زیر بسیار پراستفاده است:

  • جریان ساخت‌وساز نیاز به تناسب محکمی بین ساختمان‌ها دارد
  • نیازی به بالابر‌های خیلی سنگین وجود ندارد
  • حمل‌ونقل و مراحل نصب تجهیزات به‌طور مکرر وجود دارد
  استفاده از انواع جرثقیل‌های برجی در پروژه‌های بزرگ خرید(فروش) و دریافت قیمت انواع جرثقیل
  استفاده از انواع جرثقیل‌های برجی در پروژه‌های بزرگ

  انواع جرثقیل های متحرک

  جرثقیل‌های متحرک یک بازوی کوچک دارند که اغلب به‌عنوان بوم مشبک یا تلسکوپی نیز شناخته می‌شوند. این بازوی کوچک روی یک کامیون یا سازه متحرک دیگر که از طریق آج‌ها یا لاستیک‌ها حرکت می‌کند، نصب می‌شود و فرآیند حمل بار را آسان می‌کند.
  بازوی این جرثقیل‌ها می‌تواند تا 360 درجه بچرخد و بسته به نوع و اندازه جرثقیل تا طول‌های مختلف گسترش یابد. همان‌طور که اشاره کردیم، انواع جرثقیل‌های متحرک به یک مسیر ثابت محدود نمی‌شوند و می‌توانند در سراسر محوطه ساخت‌وساز یا بین محیط‌های دیگر حرکت کنند.

  آشنایی با کاربرد‌های متخلف انواع جرثقیل‌های متحرک خرید(فروش) و دریافت قیمت انواع جرثقیل
  آشنایی با کاربرد‌های متخلف انواع جرثقیل‌های متحرک

  انواع جرثقیل های خزنده

  جرثقیل‌های خزنده که به آن‌ها جرثقیل مشبک نیز اطلاق می‌شود، بزرگ‌ترین جرثقیل‌های متحرک هستند. این نوع جرثقیل‌های سنگین معمولاً از آج‌های «تانک‌ مانند» برای حرکت در محیط ساخت‌وساز و در جریان کار استفاده می‌کنند و می‌توانند بیش از 2500 تن بار را بلند کنند.

  از آنجایی که جرثقیل‌های خزنده سنگین‌ترین بارها را در میان جرثقیل‌های متحرک حمل می‌کنند، نیاز به مونتاژ بیشتری در محل دارند. با توجه به موارد استفاده و حجم سنگینی بار، این مونتاژ‌ها متفاوتند مانند:

  • اتصال زنجیر‌ها
  • مونتاژ بازوها
  • اضافه کردن وزنه‌های تعادل
  انواع جرثقیل های کامیونی

  اصطلاحات جرثقیل کامیونی و جرثقیل سوار بر کامیون (TMC) به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. جرثقیل‌های کامیونی از انواع جرثقیل متحرک هستند که با نصب بازویی بر روی تخت کامیون ساخته‌می‌شوند. بنابراین بسیار پر‌استفاده هستند. جرثقیل‌های کامیونی کوچک‌تر از انواع دیگر هستند و معمولاً برای بلند کردن بارهای سبک‌تر استفاده می‌شوند. محدودیت ظرفیت بار آن‌ها چیزی حدود 45 تن است.

  انواع جرثقیل های عرشه‌دار

  جرثقیل‌های عرشه‌دار از یک بازوی چرخان و تلسکوپی تشکیل می‌شوند که روی یک سطح کوچک با چهارچرخ نصب شده‌است. این جرثقیل‌ها معمولاً از گیره‌های بیرونی برای حمل و جابه‌جایی آسان بار استفاده می‌کنند. محدودیت ظرفیت بار آن‌ها حدود 4 تا 10 تن است. همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست، این جرثقیل‌ها بار را با بلند کردن و قرار دادن روی عرشه خود در سراسر یک محیط حمل می‌کنند.

  حمل بار بر روی سطوح انواع جرثقیل‌های عرشه‌دار خرید(فروش) و دریافت قیمت انواع جرثقیل
  حمل بار بر روی سطوح انواع جرثقیل‌های عرشه‌دار

  نتیجه‌گیری

  کسب اطلاعات کافی درباره انواع جرثقیل‌ها و کاربرد آن‌ها باعث می‌شود مطابق با نیاز پروژه خود، ابزار‌ها و ماشین‌آلات مناسبی را تهیه کنید. با انتخاب ابزار هوشمندانه و دقیقاً متناسب با نیاز خود، سرعت و دقت بیشتری را به تیم و محل کار خود وارد می‌کنید که سودآوری شما را بیشتر می‌کند. همان‌طور که در این مقاله خواندید، انواع جرثقیل‌های ثابت و متحرک، کاربرد‌های متفاوتی دارند. انواع جرثقیل برای سهولت در انجام کار‌ها ساخته‌شده‌اند. استفاده مناسب از هر کدام می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای در فرآیند ساخت‌وساز شما باشد. 

  تماس با ردا صنعت
  09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید. 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  19 دیدگاه دربارهٔ «آشنایی با انواع جرثقیل‌ های مورد استفاده در صنعت ساخت‌ وساز»

  1. بازتاب: لیفتراک و آشنایی با آن - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان | خرید لیفتراک صنعتی

  2. بازتاب: اجاره تاور کرین - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  3. بازتاب: تاور کرین زوملاین | ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  4. بازتاب: جرثقیل سقفی - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان | خرید جرثقیل سقفی| جرثقیل سقفی

  5. بازتاب: جرثقیل بازویی چیست؟ و انواع آن - قیمت جرثقیل بازویی - ردا صنعت

  6. بازتاب: جرثقیل بوم کامیون - قیمت کامیون جرثقیل دار - ردا صنعت

  7. بازتاب: تاور کرین 4 تن - خرید و فروش تاورکرین 4 تن - ردا صنعت

  8. بازتاب: تاور کرین 8 تن - قیمت انواع تاورکرین 8 تن - ردا صنعت

  9. بازتاب: تاور کرین 16 تن - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  10. بازتاب: ریموت کنترل تاور کرین - قیمت ریموت کنترل تاور کرین - ردا صنعت

  11. بازتاب: خرید و فروش جرثقیل تک پل رو نشین - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  12. بازتاب: جرثقیل دیواری - قیمت جرثقیل دیواری - ردا صنعت تولید کننده...

  13. بازتاب: جرثقیل دو پل آویز - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  14. بازتاب: خرید و فروش تاور کرین 10 تن - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  15. بازتاب: جرثقیل سقفی دستی - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  16. بازتاب: جرثقیل دروازه ای - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  17. بازتاب: تاور کرین 20 تن - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  18. بازتاب: تاور کرین و آسانسور کارگاهی در همدان - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  19. بازتاب: قرقره تاور کرین و جرثقیل - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *