ردا صنعت
جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی

 • از زمان‌های دور حمل و جابه‌جایی بار برای انسان یک دغدغه بزرگ به شمار می‌رفت. با اختراع چرخ که از بزرگ‌ترین دستاوردهای نبوغ‌آمیز بشر به شمار می‌رود این مسئله تا حدودی تسهیل شد. بعد از آن باز هم انسان به پیشرفت ادامه داد و در زمان تمدن‌های باستان در حدود چهار هزار و پانصد سال قبل نخستین نمونه‌های جرثقیل ساخته شد. این وسایل که به صورت جرثقیل سقفی شناخته می‌شوند، برای تغییر مکان دادن قطعه سنگ‌های بزرگ به کار می‌رفتند.

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید.

  در ادامه مطلب قصد داریم تا این وسیله بسیار پرکاربرد را بهتر بشناسیم و با نمونه‌های مختلف آن آشنا شویم. همان‌طور که میدانید جرثقیل‌ها ابعاد گوناگونی دارد و از نمونه‌های کوچه تا مدل‌های عظیم برای ساختن برج‌ها وجود دارند. جرثقیل سقفی مدلی از جرثقیل‌ها با موارد استفاده مخصوص به خود است.

  جرثقیل سقفی از چه آیتم‌هایی تشکیل شده‌اند؟

  برای شناخت هر وسیله‌ای بهتر است ابتدا به سراغ بررسی کالبدی آن برویم و تشریح کنیم که از چه قسمت‌هایی تشکیل می‌شود. جرثقیل‌های اولیه ساختاری ابتدایی و ساده داشتند. عنصر اصلی در ساخت آنها یک کمند بلند و محکم بود که وظیفه جابه‌جایی را برعهده داشت. قرقره یکی از ابزارهای مکانیکی است که در طراحی و تولید این سیستم کاربرد داشت. در نهایت برای متصل کردن بار به کمند از یک قلاب استفاده می‌کردند. در بیشتر موارد قلاب از آلیاژهای مقاوم می‌ساختند.

  بعد گذشت قرن‌ها این وسیله همچنان کاربرد خود را حفظ کرد. زمانی که برق اختراع شد و تکنولوژی پیشرفت کرد، آثار آن به این محصول نیز رسید.حال جرثقیل‌ها از یک پایه، کابل‌های فلزی قدرتمند و نمونه‌های مختلف قلاب طراحی می‌گردد. در طراحی آن‌ها انواع موتورهای برقی و الکترونیکی نیز تعبیه شده است تا بدون نیاز به نیروی انسان و تنها با وجود جریان برق و قوانین مکانیک شروع به کار کند.

  نمونه‌های مختلف جرثقیل‌های سقفی را بشناسیم

  حال که با پیشینه و ساختار این وسیله آشنا شدیم قصد داریم تا مدل‌های مختلف جرثقیل‌های سقفی را بررسی نماییم. پیش از شروع باید بگوییم که معمولاً از جرثقیل‌های سقفی در انبارها استفاده می‌شود.  وجود جرثقیل سقفی در این مکان‌ها کمک می‌کند تا کالاهای سنگین به ‌راحتی و با سرعت از جایی به جای دیگر منتقل شوند.

  جرثقیل‌های سقفی که فقط یک پل دارند

  این جرثقیل‌ها می‌توانند در انبارها، سالن‌ها و سوله‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. محدودیت وزنی که برای نمونه تک پل قابل بارگذاری می‌باشد به‌ اندازه 20 هزار کیلو است و بیشتر از آن می‌تواند خطرآفرین باشد. در فضاهایی که عرض محیط از 15 متر کوچک‌تر بوده جرثقیل سقفی تک پل انتخاب خوبی خواهد بود. در ادامه برخی از مشخصات مثبت این وسیله را بیان خواهیم کرد.

  • ساختار آن از بقیه نمونه‌ها سبک‌تر است.
  • در مقایسه با مدل‌های دو پل هزینه کمتری دارد.
  • از آن می‌توان برای استفاده در راهروها و محل‌های تعمیراتی بهره برد.
  • این امکان را دارد که در هنگام نیاز به تعمیر کردن به وینچ بالابر دسترسی داشته باشیم.
  • برای اتصال وسایل متفرقه در زمان‌های گوناگون آزادی عمل داریم. (استفاده برای وصل کردن آهن‌ربا، اتاقک، چنگک و سایر موارد)
  نمونه‌ای از جرثقیل سقفی یک پل در حال انتقال بار
  نمونه‌ای از جرثقیل سقفی یک پل در حال انتقال بار

   

  شناخت جرثقیل‌های سقفی دوپل

  نمونه دیگری از جرثقیل سقفی که کارایی‌های زیادی دارد مدل دو پل است. از این وسیله در زمانی استفاده می‌شود که ارتفاع محل کار بسیار زیاد است و یا اینکه عرض فضا را از 15 متر بیشتر در نظر گرفته‌اند. گاهی اوقات نیز ممکن است یک‌ بار آن‌قدر ابعاد بزرگی داشته باشد که حمل آن برای نمونه تک پل میسر نباشد. در این هنگام به سراغ نمونه دو پل می‌رویم. مزیت‌های نمونه دو پل عبارت‌اند از:

  • ارتفاع قلاب آن از حالت یک پل بلندتر است.
  • گزینه مناسبی برای مجموعه‌های صنعتی مانند ریخته‌گری و کار با فلزات مذاب بوده و همچنین در نیروگاه‌های تولید انرژی و شرکت‌ها و کارخانه‌هایی با تولیدات بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • وسایل متفرقه‌ای که در قسمت قبل به آنها اشاره شد در این نمونه از جرثقیل سقفی بهتر و راحت‌تر متصل می‌شود.
  • مناسب محیط‌هایی با عرض و ارتفاع زیاد است.
  نمونه‌ای از جرثقیل سقفی یک پل در حال انتقال بار
  نمونه‌ای از جرثقیل سقفی یک پل در حال انتقال بار

   

  جرثقیل‌های سقفی نمونه آویز

  این دسته از جرثقیل‌ها مخصوص فضاهایی است که بلندی کمی دارند. بهترین مثال برای محل استفاده آنها لاین مونتاژ در صنایعی مانند اتومبیل‌سازی است. حداکثر باری که می‌توان به ‌وسیله این نوع جرثقیل سقفی جابه‌جا کرد حدود 5 هزار کیلو است. معمولاً به این مدل مونوریل هم می‌گویند. انواع مختلفی از جرثقیل مونوریل می‌توان به دو مدل مستقیم و نمونه دیگر حالت منحنی است.

  جرثقیل‌های سقفی مدل دروازه‌ای

  این نمونه از جرثقیل‌ها را می‌توان برای منتقل کردن بار در فضاهای باز و یا حتی درون سوله‌ها و انبارها به کار برد. جرثقیل سقفی مدل دروازه‌ای این امکان را به شما خواهد داد تا بتوانید روی آن بالابرنده‌هایی با سیم بکسل یک یا دو پلی نصب کنید. این وسایل هم مانند جرثقیل‌های سقفی نمونه تک و دو پل دارند.

  یک مدل از جرثقیل‌های دروازه‎‌ای در درون انبار
  یک مدل از جرثقیل‌های دروازه‎‌ای در درون انبار

   

  جرثقیل‌های ستونی یا به شکل بازو

  این نمونه از جرثقیل‌های سقفی می‌توانند چه بیرون و چه درون محیط کار نصب شوند. آن‌ها به یک ستون محکم بسته شده و امکان حرکت به 6 جهت را ف. این جرثقیل سقفی به دو صورت اتوماتیک و دستی تولید شده‌اند.

  برای تهیه و خرید این نوع از جرثقیل شما باید با یک کارشناس وارد به انواع جرثقیل به محل انبار بروید و ستون‌ها را بررسی کنید. بعد از اینکه محل برای تثبیت ستون تأیید شد، می‌توانید طبق مقدار فضای موجود و نوع کاربری مدل مناسب با طول بازوی دقیق را تهیه کنید.

  تعدادی جرثقیل بازویی در کنار هم درون انبار
  تعدادی جرثقیل بازویی در کنار هم درون انبار

  جهت خرید انواع جرثقیل‌های سقفی با توجه به نوع محل و نیاز پروژه میتوانید همین حالا با کارشناسان ما در ردا صنعت تماس حاصل فرمایید و به صورت رایگان مشاوره نمایید.

  کلام آخر

  در این مقاله با جرثقیل سقفی آشنا شدیم و دانستیم که از گذشته‌های دور مورد استفاده قرار ‌گرفته است. همچنین دریافتیم که نمونه‌های گوناگون آن برای چه محل‌هایی بهتر هستند و تا چه میزان بار را می‌توانند جابه‌جا کنند. شما باید ابتدا محل کار موردنظر را بررسی کنید و سپس با توجه ‌به ابعاد محیط و مقدار بار مدل مناسبی از جرثقیل‌های سقفی را تهیه کنید. فراموش نکنید که حتماً تمامی موازین و ضوابط ایمنی را رعایت کنید تا در محل کار دچار سانحه نشوید.

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  9 دیدگاه دربارهٔ «جرثقیل سقفی»

  1. بازتاب: تاور کرین لیبهر - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  2. بازتاب: خرید و فروش انواع جرثقیل سقفی - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  3. بازتاب: انواع جرثقیل ساختمانی - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان - لیست قیمت تاور کرین

  4. بازتاب: ریموت کنترل تاور کرین - قیمت ریموت کنترل تاور کرین - ردا صنعت

  5. بازتاب: جرثقیل دیواری - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  6. بازتاب: جرثقیل بازویی چیست؟ و انواع آن - قیمت جرثقیل بازویی - ردا صنعت

  7. بازتاب: جرثقیل دو پل آویز - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  8. بازتاب: جرثقیل سقفی دستی - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  9. بازتاب: تاور کرین و آسانسور کارگاهی در همدان - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader