ردا صنعت
بازرسی تاور کرین و جرثقیل

بازرسی تاور کرین یا جرثقیل برجی

 • تاور کرین یا جرثقیل برجی یک سازه ماشینی است که در پروژه‌های بزرگ ساختمانی کاربرد دارد. بازرسی تاور کرین یکی از الزامات هر پروژه کاری است. این بازرسی ازآن‌جهت اهمیت دارد که عدم رعایت نکات ایمنی و استانداردهای بازرسی، حوادث جانی و مالی جبران‌ناپذیری را به بار خواهد آورد. قیمت استاندارد بازرسی جرثقیل، گواهینامه بازرسی جرثقیل، بازرسی جرثقیل موبایل، جزوه بازرسی جرثقیل، شرکت بازرسی جرثفیل و تاورکرین.

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و بازرسی تاور کرین با ردا صنعت تماس بگیرید. 

  بازرسی جرثقیل‌های برجی باید در فاصله زمانی مناسب و توسط افراد مجرب انجام شود. صاحبان پروژه‌های بزرگ ساختمانی باید بدانند که مرحله نصب و بازرسی این ماشین‌های غول‌پیکر، یکی از برنامه‌های مهم در هر پروژه است.

  کاربرد تاور کرین یا جرثقیل برجی

  همان‌طور که گفته شد، تاورکرین یا جرثقیل‌های برجی برای ساخت سازه‌های بزرگ ساختمانی کاربرد دارد. این ماشین‌ها بیشتر برای بلند کردن و جابه‌جایی بارها و مصالح سنگین در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد دارند. سازه‌های عظیم ساختمانی بدون استفاده از تاور کرین ساخته نمی‌شوند. قیمت استاندارد بازرسی جرثقیل، گواهینامه بازرسی جرثقیل، بازرسی جرثقیل موبایل، جزوه بازرسی جرثقیل، شرکت بازرسی جرثفیل و تاورکرین.

   

  بازرسی تاور کرین باید به‌صورت مرتب انجام شود بازرسی تاور کرین، استاندارد بازرسی جرثقیل، قیمت گواهینامه بازرسی جرثقیل، بازرسی جرثقیل موبایل، جزوه بازرسی، شرکت بازرسی جرثفیل و تاورکرین
  بازرسی تاور کرین باید به‌صورت مرتب انجام شود

  تاور کرین در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد فراوانی دارد

  علاوه بر ساختمان‌سازی، در بندرها هم ماشین‌های تاور کرین دیده می‌شوند. کاربرد تاور کرین در مناطق بندری برای حمل‌ونقل، بارگیری و تخلیه بار از کشتی‌ها است. استفاده از تاور کرین یا جرثقیل برجی نیاز به مهارت و دانش خاصی دارد و لازم است تا بازرسی تاور کرین توسط افراد متخصص انجام شود. قیمت استاندارد بازرسی جرثقیل، گواهینامه بازرسی جرثقیل، بازرسی جرثقیل موبایل، جزوه بازرسی جرثقیل، شرکت بازرسی جرثفیل و تاورکرین.

  تاریخچه ساخت تاور کرین

  همه ما می‌دانیم که امروزه ساخت یک پروژه بزرگ ساختمانی بدون نصب تاور کرین امکان‌پذیر نیست. سختی انتقال و جابه‌جایی بار و مصالح ساختمانی در گذشته باعث شد تا چنین ماشینی ساخته شود. گفته می‌شود تاریخ ساخت تاور کرین مربوط به 70 سال پیش در یونان است. تاور کرین یا همان جرثقیل برجی ساخته شد تا به‌عنوان یک اهرم قدرتمند، بشر را در ساخت‌وسازها یاری کند.

  اهمیت بازرسی تاور کرین

  نادیده گرفتن بازرسی تاور کرین‌ها باعث وقوع حوادث جبران‌ناپذیری خواهد شد. جدی گرفتن استانداردهای نصب تاور کرین و عملیات متناوب بازرسی اهمیت بالایی در روند ساختمان‌سازی دارد. بر اساس آمارهای منتشرشده، تاور کرین یا جرثقیل برجی یکی از عوامل دخیل در وقوع حوادث ساختمان‌سازی است. بی‌توجهی به بازرسی تاور کرین، احتمال وقوع حوادث جانی برای کارکنان یا عابران پیاده و همچنین خسارت‌های مالی زیاد را افزایش می‌دهد. قیمت استاندارد بازرسی جرثقیل، گواهینامه بازرسی جرثقیل، بازرسی جرثقیل موبایل، جزوه بازرسی جرثقیل، شرکت بازرسی جرثفیل و تاورکرین.

  جلوگیری از حوادث با بررسی دائمی تاور کرین‌ها بازرسی تاور کرین، استاندارد بازرسی جرثقیل، قیمت گواهینامه بازرسی جرثقیل، بازرسی جرثقیل موبایل، جزوه بازرسی، شرکت بازرسی جرثفیل و تاورکرین

  چه کسی بازرسی تاور کرین را انجام می‌دهد؟

  بازرسی تاور کرین به‌صورت مرتب توسط یک یا چند تکنسین بازرسی یا مهندسان مکانیک و ماشین‌آلات انجام می‌شود. این کارشناسان باید اطلاعات دریافتی را به‌درستی در یک پرونده مخصوص ثبت کنند. مرحله بازرسی این ماشین‌ها باید به‌درستی و با دقت فراوان انجام شود. تاور کرین که از جنس فولاد است، بر اساس دفترچه راهنمای فنی آن نصب و راه‌اندازی می‌شود و تمام مراحل آن باید به تأیید مهندس ناظر برسد.

  چه مواردی در تاور کرین مورد بررسی قرار می گیرد؟

  در پرونده‌ای که مربوط به اطلاعات تاور کرین است، جزئیاتی از وضعیت ماشین ذکر می‌شود. در این پرونده اطلاعات تعمیر و نگهداری تاور کرین به پیمانکاران و مالک پروژه اعلام می‌شود. جالب است بدانید امروزه برخی از مراحل بازرسی توسط پهپادهایی که دوربین‌های قوی روی آن‌ها نصب شده است، انجام می‌شوند. قیمت استاندارد بازرسی جرثقیل، گواهینامه بازرسی جرثقیل، بازرسی جرثقیل موبایل، جزوه بازرسی جرثقیل، شرکت بازرسی جرثفیل و تاورکرین.

  در پرونده بازرسی این ماشین‌ها تاریخ بازرسی، مدل جرثقیل، اطلاعات مالک، سرعت باد، ساعت کار جرثقیل، وضعیت بررسی قطعات، وضعیت روغن‌کاری آن‌ها و ولتاژ منبع تغذیه باید به‌درستی توسط یک یا چند تکنسین ثبت و امضا شود. در این مرحله اگر ماشین یا قطعات آن به بررسی و اصلاح نیاز داشته باشند یا قبلاً روی آن‌ها تعمیر انجام شده باشد، باید در پرونده مخصوص بازرسی تاور کرین ثبت شود.

  بازرسی تاور کرین باید به‌صورت مرتب انجام شود بازرسی تاور کرین، استاندارد بازرسی جرثقیل، قیمت گواهینامه بازرسی جرثقیل، بازرسی جرثقیل موبایل، جزوه بازرسی، شرکت بازرسی جرثفیل و تاورکرین
  بازرسی تاور کرین باید به‌صورت مرتب انجام شود

  دوره بازرسی تاور کرین چگونه است؟

  برخی از موارد بررسی مثل چک‌لیست‌ها باید روزانه باشد؛ همچنین لازم است تا مواردی مانند بررسی فنی قطعات و ایمنی آن‌ها، حداقل یک‌بار در ماه توسط ناظران بازرسی و نگهداری ماشین ثبت شود. بازرسی متناوب و ارائه گزارش‌های فنی به حفظ ایمنی پروژه کمک می‌کند. نوع پروژه در تعیین زمان بازرسی‌ها تأثیرگذار است. قیمت استاندارد بازرسی جرثقیل، گواهینامه بازرسی جرثقیل، بازرسی جرثقیل موبایل، جزوه بازرسی جرثقیل، شرکت بازرسی جرثفیل و تاورکرین.

  تهیه چک‌لیست بازرسی

  چک‌لیست بازرسی تاور کرین اهمیت بالایی دارد. موارد این لیست بر اساس راهنمای فنی دفترچه جرثقیل، تجربیات سازنده و مهندس مربوطه نوشته می‌شود. اطلاعاتی از پروژه ساخت و مشخصات فنی ماشین تاور کرین در این لیست درج می‌شود. در بازرسی دوره‌ای تاور کرین باید به تمام موارد چک‌لیست توجه کرد و تکنسین ناظر، وضعیت هرکدام از آن‌ها را به‌درستی ثبت و گزارش کند. روند اصولی یک پروژه باید به‌گونه‌ای باشد که موارد مهم ایمنی تاور کرین به‌صورت روزانه توسط تکنسین کنترل شود. قیمت استاندارد بازرسی جرثقیل، گواهینامه بازرسی جرثقیل، بازرسی جرثقیل موبایل، جزوه بازرسی جرثقیل، شرکت بازرسی جرثفیل و تاورکرین.

  پیوست فایل بازرسی

  در کنار چک‌لیست بازرسی لازم است تا کپی گواهینامه‌های تاورکرین، تصاویر بخش‌هایی که نیاز به اصلاح دارند، اسناد مربوط به ایمنی تاورکرین و فرم‌های بازرسی آن الصاق شود. در هر مرحله از بازرسی، باید ناظران مربوطه چک کنند تا موارد اصلاحی به‌درستی انجام شده باشند.

  تاور کرین دارای قطعات و اجزای مختلفی است بازرسی تاور کرین، استاندارد بازرسی جرثقیل، قیمت گواهینامه بازرسی جرثقیل، بازرسی جرثقیل موبایل، جزوه بازرسی، شرکت بازرسی جرثفیل و تاورکرین
  تاور کرین دارای قطعات و اجزای مختلفی است
  علت حوادث تاور کرین

  خرابی هر بخش از تاور کرین منجر به وقوع حادثه خواهد شد. معمولاً حوادث تاور کرین به خاطر عدم بسته شدن صحیح بار، گیرکردن بخشی از بار به میله‌ها یا عدم ارتباط صحیح اپراتور با سایر بخش‌های تاور کرین رخ می‌دهد. سقوط بار و نیروی انسانی از بالای جرثقیل‌های ناایمن در هنگام کار یا جداسازی قطعات نیز گزارش شده است. در بازرسی تاور کرین باید به تمام این موارد دقت شود و آموزش‌های لازم به افرادی که با آن کار می‌کنند، داده شود. قیمت استاندارد بازرسی جرثقیل، گواهینامه بازرسی جرثقیل، بازرسی جرثقیل موبایل، جزوه بازرسی جرثقیل، شرکت بازرسی جرثفیل و تاورکرین.

   ارتفاع تاور کرین‌ها بر اساس نوع پروژه ساختمانی تعیین می‌شود. هر چه ارتفاع آن بیشتر شود احتمال واژگونی آن نیز وجود دارد؛ به همین دلیل در هنگام وزش باد از تاور کرین یا جرثقیل برجی استفاده نمی‌شود. یکی از دلایل بازرسی جرثقیل‌های برجی جلوگیری از وقوع این حوادث است.

  عواملي حوادث تاوركرين 

   

  • خطاي انساني

  اي خطای انساني هميشه در تصادفات تاوركرين دخيل بوده است و نمي توان آن را ناديده گرفت. اگر تعمیرات به سرعت و به درستی انجام نشده باشد،یا اگر اپراتور جرثقیل حواسش پرت شده،از كار افتادن تجهیزات همگي ناشي از خطاي انساني كه بايد براي ايمني تاورمرين در نظر گرفت.

  • مونتاژ یا جداسازی نامناسب

  اكثر تاوركرين ها در هنگام مونتاژ یا جداسازی قطعات بسیار آسیب پذیر هستند،زیرا تمام اجزای آنها به طور کامل به هم متصل نمي شوند.به همين دليل،طولی نمي كشد که جرثقیل سقوط مي كند و تعداد زيادي افراد كشته و زخمي مي شوند.

  • سهل انگاري اپراتور و تكنسين تعمير

  مسئولیت ایمنی تاوركرين در دجه اول مختص به اپراتور است.اپراتور تاورکرین مسئولیت سنگین کارکرد صحیح جرثقیل و تشخيص و تست های روزانه و دوره ای بررسي عیوب ایجاد شده در جرثقیل برجی را برعهده دارد و نیاز به تعمیر یا سرویس تاوركرين را تشخيص دهد.

  حتي يك سهل انگاري كوچك اپراتورهاي باتجربه و آموزش ديده تاوركرين منجر به سقوط جرثقیل در محل و تلفات جانی و مالي مي شود.به همين دليل،کارگران و مدیران پروژه باید هميشه در زمينه ايمني تاوركرين هوشیار و حرفه ای باشند.

  • ساختار جرثقیل

  طراحان جرثقیل برجی باید تمام استانداردهای ايمني را به كارببرند،حتي اگر بر فرم و وزن سازه را تاثير بگذارد.درسته كه ساختار تاورکرین ساده است اما مونتاژ و برچیدن آن بايد توسط متخصصان ماهر انجام شود.

  علاوه بر اين،حتما بايد طول عمر جرثقيل را در نظر بگيريد زيرا در طول سال ها و بعد از استفاده هاي متعدد ممكنه قطعات،سیستم های الکتریکی و فرمان نياز به تعمير دشته باشند كه در صورت ناديده گرفتن جرثقیل برجی ريزش كند.همچنين فرسودگي بيش از حد سبب مي شود كه بالابر نتواند وزن را لازم را تحمل كند و بشكند.

  • تعمير و نگهداری

  بسياري از شرکت های جرثقیل در تعمیر و نگهداری منظم،تعمیرات عیوب،استفاده از قطعات یدکی جایگزین و انتخاب اپراتور مناسب غفلت مي كنند و يكي از عوامل بزرگترين حوادث تاوركرين در سال ۲۰۲۲ همين عوامل بوده است.

  • استفاده نادرست

  استفاده نادرست برخي مديران پروژه در استفاده از تاوركرين براي اهداف مالي و كار كشيدن از تاوركرين بيش از محدوديت هاي وزني گفته شده ،علاوه بر اينكه برخلاف مقررات ایمنی است ، جرثقیل برجی را در معرض خطر سقوط قرار می دهد.

  • تسمه های معیوب

  ديگر جاي گفتن نيست كه بزرگترين ايمني تاوركرين بستگي به لوازم جانبي آن دارد،حتي يك تسمه ،كابل يا قلاب معيوب سبب افتادن بارها و عدم پايداري چرثقيل مي شود.

  • نیروی باد

  یکی از موانع اصلی ايمني جرثقیل برجی نیروی باد است.سازندگان جرثقیل برجی نمی توانند نحوه تأثیرگذاری شکل و اندازه بار بر نیروی باد وارد بر جرثقیل را محاسبه کنند.به همين دليل،نيروي باد شدید سبب سقوط جرثقیل و کابین اپراتور مي شود.

  • شل بودن اتصالات

  تکنسین هایی که تعمیر و نگهداری منظم را انجام می دهند از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. موضوع ساده سفت کردن پیچ‌هایی که به بخش‌های دکل برج می‌پیوندند به ابزار مناسبی مانند آچار لحظه‌ای نیاز دارد. تکنسین موظف است پیچ را در گوشه بخش ببندد، زمانی که مهار جرثقیل بالای آن گوشه قرار دارد. اگر چنین کار ساده ای به درستی انجام نشود، پایداری جرثقیل به خطر می افتد.برای جلوگیری از آسیب و حوادث ناشی از شل شدن مقاطع و سایر عناصر جرثقیل، بررسی همه جانبه همه روزه کلیه قطعات تاور کرین مورد نیاز است.

  • خطرات الکتریکی و سایر موانع

  متخصصان باید حداقل فاصله مناسب تاوركرين را از خطوط برق بررسي كنند. ناظران اختصاصی هم در حین حرکت جرثقیل و هم در عملیات جرثقیل باید از حفظ فاصله مناسب اطمینان حاصل کنند و در صورت امکان، خطوط برق در طول مسیر باید خاموش شوند.

  سخن آخر

  اگر از کنار برج‌های در حال ساخت عبور کرده باشید، حتماً سازه‌های عظیمی به نام تاور کرین یا جرثقیل برجی را دیده‌اید. این ماشین‌ها در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد فراوانی دارند. هر چه ساختمان در حال ساخت بلندتر باشد، این ماشین‌ها هم قابلیت افزایش ارتفاع را دارند.

  یکی از دلایل وقوع حوادث جانی و مالی در حین ساخت پروژه‌های ساختمانی، عدم توجه به بررسی ایمنی تاور کرین است. عدم آموزش صحیح به افرادی که با این ماشین کار می‌کنند نیز باعث وقوع حادثه خواهد شد. اهمیت بازرسی تاور کرین یا جرثقیل‌های برجی ازاین‌جهت است که از وقوع انواع حوادث جلوگیری می‌کند. لازم است تا بازرسی این ماشین‌ها در فواصل زمانی مناسب و توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود. قیمت استاندارد بازرسی جرثقیل، گواهینامه بازرسی جرثقیل، بازرسی جرثقیل موبایل، جزوه بازرسی جرثقیل، شرکت بازرسی جرثفیل و تاورکرین.

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و بازرسی تاور کرین با ردا صنعت تماس بگیرید. 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  4 دیدگاه دربارهٔ «بازرسی تاور کرین یا جرثقیل برجی»

  1. بازتاب: تاریخچه تاور کرین - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  2. بازتاب: دلایل سقوط جرثقیل برجی - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  3. بازتاب: تاورکرین و آسانسور کارگاهی در شیراز - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  4. بازتاب: واردات تاور کرین - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader