ردا صنعت
سقف تیرچه کرومیت

سقف تیرچه کرومیت

 • سقف تیرچه کرومیت چیست؟

  سقف تیرچه کرومیت با سقف‌های تیرچه بلوک تفاوت چندانی ندارد، تنها تفاوت در تیرچه‌هایی است که در سقف تیرچه کرومیت به کار می‌رود. در واقع این نوع سقف تیرچه نوعی سقف تیرچه بلوک است که از تیرچه فلزی جان باز، در آن استفاده می‌شود؛ همچنین این نوع سقف استحکام بالاتر و نیز سرعت اجرای بالاتری دارد.

  چرا از سقف تیرچه کرومیت در ساخت سقف استفاده می‌شود؟

  به دلیل ایراداتی که سقف تیرچه بلوک‌ها داشتند ، سقف‌های تیرچه کرومیت مرسوم شدند. ایراد اصلی سقف تیرچه بلوک مربوط به الزام شمع بندی زیر سقف بود. شمع بندی دو ایراد اساسی داشت که عبارت از دست و پا گیر بودن و درنتیجه بالا رفتن هزینه تولید ساختمان بود. درحالی‌که مزایای سقف تیرچه‌کرومیت عبارت‌اند از خود ایستا بودن و عدم احتیاج به شمع بندی لذا این عامل خود باعث می‌شود که سقف تیرچه‌کرومیت با سرعت بالاتری نسبت به سقف تیرچه بلوک احداث شود. این نوع سقف روی اسکلت‌های فولادی و بتنی پیاده‌سازی می‌گردد. نکته مهم اینکه اگر دهانه‌ها بیش از 6 متر طول داشتند، حتماً می‌بایست از یک ردیف شمع در تیرچه میانی برای اطمینان استفاده نمایید؛ چراکه در غیر این حالت خطر ریزش قبل از آنکه بتن سفت شود، وجود دارد.

  نمایی از سقف تیرچه کرومیت
  نمایی از سقف تیرچه کرومیت

  اجرای سقف‌های تیرچه‌کرومیت

  برای اجرای سقف تیرچه‌کرومیت دو روش وجود دارد: روش اول سقف کرومیت  با قالب دائمی است که در این روش قالب از جنس بلوک‌های سیمانی، سفالی و یونولیت است. روش دوم سقف کرومیت  با قالب موقت است که در این روش به‌طورمعمول قالب، فلزی است. قالب‌های موقت پس از اتمام مرحله بتن‌ریزی برداشته می‌شوند. در روش دوم از بلوک در سقف استفاده نشده و در نتیجه وزن سقف از روش اول کمتر است.

   همچنین در روش دوم تیرچه‌ها کاملاً داخل بتن قرار می‌گیرند و در نتیجه نسبت به روش اول لرزش کمتری داشته و تا حد زیادی مستحکم‌تر است. در ساخت سقف تیرچه کرومیت به ابزارآلاتی از جمله بالابر، پمپ بتن، اره، تیشه، فرز، دستگاه جوش، سیم آرماتوربندی و انبر نیاز است. اصلی‌ترین مراحل اجرای این سقف عبارت‌اند از:

  • تیرچه‌ها که با توجه به طول دهانه‌ها نصب می‌شوند
  • پر شدن فضای بین تیرچه‌ها
  • مش‌بندی
  • بتن‌ریزی
  سقف تیرچه کرومیت
  سقف تیرچه کرومیت

  اجزای مختلف سقف تیرچه کرومیت

  مهم‌ترین اجزای سقف‌های تیرچه کرومیت عبارت‌اند از تیرچه فولادی با جان باز، میل‌گردهای حرارتی، بلوک پرکننده، کلاف عرضی، بتن رویه. در ادامه مقاله قصد داریم به هرکدام از قسمت‌ها به طور جداگانه خواهیم پرداخت.

  تیرچه فولادی با جان باز:

  تیرچه فولادی با جان باز به شکل ساخته شده کارخانه‌ای و به صورت خرپاهای دو سر ساده پیاده‌سازی می‌شوند. در زمان پیاده‌سازی و قبل از آنکه بتن سفت شود و همچنین پس از آنکه بتن سفت شد، طی دو مرحله زیر بار قرار خواهند گرفت.

  تیرچه فولادی با جان باز از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است.
  1.بال تحتانی است که از جنس تسمه بوده و برای حالت کششی خرپا به کار می‌رود.
  2.اعضای قطری که به طور معمول از جنس میل‌گرد بوده و قسمت مورب شکل خرپا را تشکیل می‌دهد و باعث استحکام هرچه بیشتر می‌شود.
  3 بال فوقانی که از جنس تسمه، نبشی یا ناودانی ساخته می‌شود.

  میل‌گردهای حرارتی:

  این میلگردها در برابر فشارهای ناشی از تغییرات دما در راستای عمود بر تیرچه‌ها نصب می‌شوند.

  بلوک پرکننده:

  در سقف تیرچه‌کرومیت عموماً نقش پر کردن فضا را بر عهده دارد و بیشتر از سه جنس سیمانی، سفالی و پلی‌استایرن هستند.

  کلاف عرضی:

  کلاف عرضی از جمله موارد بسیار الزامی در سقف تیرچه کرمیت است. حداقل عرض ۱۰ سانتی‌متر بوده و لااقل باید دو میل‌گرد ۱۲ میلی‌متری داشته باشد. برای دهانه‌های کمتر از ۵/۵ متر باید لااقل از یک کلاف عرضی استفاده نمود.

  برای دهانه‌های بیشتر از ۵/۵ متر فاصله کلاف‌ها باید به‌گونه‌ای طراحی شود که فاصله هر دو کلاف بیشتر از 2/5 متر نشود؛ درصورتی‌که دهانه‌ها از 3 متر کمتر بود، اتصال میل‌گرد با تیرچه‌ها از طریق جوش کافی است و به فاصله بین بلوک‌ها برای بتن‌ریزی احتیاجی نخواهد بود.

  بتن رویه:

  بتن‌رویه جزئی از تیر مرکب بوده که پس از قرار دادن تیرچه‌ها و بلوک‌ها عمل بتن‌ریزی انجام می‌شود. بتن رویه پس از سفت شدن آماده است تا بار وارد شده بر سقف را تحمل نماید. مقاومت بتن رویه با دو فاکتور طول دهانه و بار وارده بر سقف مورد سنجش قرار گرفته و طراحی می‌شود.

  بتن رویه پس از سفت شدن بار وارد شده بر سقف را تحمل می‌کند
  بتن رویه پس از سفت شدن بار وارد شده بر سقف را تحمل می‌کند

  الزامات سقف تیرچه کرومیت

  • فاصله میان تیرچه‌ها نباید بیشتر از ۷۵ سانتی‌متر شود.
  • اگر از بلوک‌های سفالی یا سیمانی استفاده کردید عرض بال تحتانی تیرچه کمتر از ۱۲ سانتی‌متر و ضخامت دوهفتم (7/2) سقف نشود. اگر از بلوک پلی‌استایرن استفاده کردید این عرض کمتر از ۱۴ سانتی‌متر و دوهفتم ضخامت سقف نشود.
  • ضخامت نبشی‌ها، ورق‌ها و پروفیل‌ها کمتر از ۳ میلی‌متر نشود.
  • ضخامت بتن رویه کمتر از یک دوازدهم فاصله تیرچه و ضخامت 5 سانتی‌متر نشود.
  • اجرای کلاف عرضی در تمامی دهانه‌های سقف تیرچه کرومیت الزامی است.
  اجرای سقف تیرچه کرومیت
  اجرای سقف تیرچه کرومیت

  مزایای سقف تیرچه کرومیت

  مزایای کلیدی سقف تیرچه کرومیت عبارت‌اند از:

  • سرعت بالا در اجرا
  • سهولت اجرا
  • به شمع بندی نیاز ندارد.
  • سقف و اسکلت یکپارچه است.
  • امکان‌اجرای هم‌زمان چند سقف
  • امکان حذف کش‌ها
  • امکان اجرای راحت داکت
  • پایین بودن تنش در بتن
  • امکان طراحی و اجرای سقف با وجود باربری‌های خاص

  معایب سقف تیرچه کرومیت

  • ﺑرای اجرا به ﻧﯿﺮوی متخصص نیازمند است.
  • از لحاظ کیفیت، تیرچه‌ها باید کنترل شود.
  • رد تیرچه‌ها پس از مدتی که از گچ‌کاری گذشت ممکن است از زیر سقف نمایان گردد. که البته این عیب در سقف‌های ضربی نیز مشاهده می‌شود.

  نتیجه‌گیری

  سقف‌های تیرچه کرومیت از استحکام بالاتری نسبت به سقف‌های تیرچه بلوک برخوردارند. به دلیل آنکه سقف‌های تیرچه بلوک نیاز به شمع بندی ندارند دو مزیت را ایجاد می‌کنند. سرعت اجرای کار بالاتر می‌رود. شمع بندی که اساساً بسیار دست و پا گیر است وجود نخواهد داشت. به‌طورکلی مزایای تیرچه کرومیت از خیلی از جهات بر سقف‌های تیرچه بلوک ارجحیت دارد و به همین علت هم مرسوم شده است. برای اجرای سقف‌های تیرچه کرومیت باید از نیروی متخصص استفاده نمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای

  1 دیدگاه دربارهٔ «سقف تیرچه کرومیت»

  1. بازتاب: نیوجرسی و ویژگی‌های آن - قیمت نیوجرسی - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader