ردا صنعت
تسمه

تسمه فولادی و همه مشخصات مربوط به آن

 • وقتی صحبت از ساخت‌وساز و زیرساخت می‌شود، فولاد از ضروری‌ترین مواد موجود است. فولاد قرن‌هاست که در ساخت‌وساز استفاده می‌شود و استحکام، دوام و مقاومت در برابر خوردگی آن را برای کاربردهای مختلف ایده‌آل می‌کند. یکی از مهم‌ترین کاربردهای فولاد در ساخت‌وساز به‌صورت تسمه فولادی است. از این محصولات با نام بلت (belt)‌ نیز یاد می‌شود.

  تماس با ردا صنعت
  09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید.

  بلت‌های فولادی در کاربردهای مختلفی از جمله تقویت بتن، تحمل بارهای سنگین و ایجاد پایداری سازه استفاده می‌شود. این محصولات در اندازه‌های مختلفی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند و می‌توان آن‌ها را در ضخامت‌های کاملاً‌ متنوعی تهیه کرد.

  در این مقاله، ما تاریخچه، موارد استفاده، فرایند ساخت، مزایا و معایب، عوامل مؤثر بر قیمت بلت فولادی و … را بررسی خواهیم کرد. اگر شما نیز با پرسش خاصی در مورد این محصولات روبه‌رو هستید، ادامه متن را با ردا صنعت همراه باشید.

  تسمه
  بلت‌های فولادی کاربردهای مختلفی دارند

  دیدگاه تاریخی

  رومیان باستان از تسمه فولادی برای تقویت ساختمان‌ها و سازه‌های خود استفاده می‌کردند، از جمله در ساختمان کولوسئوم که امروزه نیز پابرجاست. در زمان‌های اخیر، این محصول به یک ماده اصلی در ساخت‌وساز تبدیل شده است و استفاده از آن به طور فزاینده‌ای افزایش یافته است.

  در قرن نوزدهم، پیشرفت در تولید فولاد منجر به تولید انبوه چنین محصولاتی شد که آن‌ها را در دسترس‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر کرد؛ در نتیجه، این نوع بلت‌ها به سرعت تبدیل به یک ماده اصلی در ساخت‌وساز شدند و استفاده از آن، از آن زمان تا کنون به رشد خود ادامه داده است.

  موارد استفاده از تسمه فولادی

  موارد استفاده متفاوتی از تسمه های فولادی در ساختمان‌سازی وجود دارد. یکی از رایج‌ترین موارد استفاده از آن‌ها در تقویت ساختار بتن آرمه است که برای ساخت پایه‌ها، دیوارها و ستون‌های ساختمان‌ها به کار می‌رود. این محصولات در بتن مسلح برای افزایش استحکام و دوام سازه و همچنین برای مقاومت در برابر ترک‌خوردگی و آسیب ناشی از بلایای طبیعی مانند زلزله و طوفان نیز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

  از بلت‌های فولادی در ساخت پل‌ها و سایر سازه‌های بزرگ نیز استفاده می‌شود. این سازه‌ها تحت تنش‌ها و بارهای قابل توجهی قرار می‌گیرند و به مواد مستحکم، بادوام و مقاوم در برابر خوردگی نیاز دارند. فولاد یک ماده ایده‌آل برای این کاربردها است و اغلب از بلت‌های فولادی برای تحمل وزن این سازه‌ها و ایجاد ثبات استفاده می‌کنند.

  تسمه
  این محصولات به راحتی استفاده می‌شوند

  فرایند ساخت

  تسمه های فولادی معمولاً با استفاده از فرایندی به نام نورد گرم تولید می‌شوند. این فرایند شامل حرارت‌دادن فولاد تا دمای بالا و سپس عبوردادن آن از یک سری غلتک برای شکل‌دادن به اندازه و شکل دلخواه است. غلتک‌ها به فشرده‌سازی و قالب‌گیری فولاد کمک می‌کنند که باعث استحکام و دوام بیشتر آن می‌شود. سپس فولاد سردشده و به اندازه مدنظر برش داده می‌شود تا هر گونه مواد اضافی آن حذف گردند.

  مزایا و معایب تسمه فولادی

  مانند هر مصالح ساختمانی، بلت‌های فولادی بسته به نوع کاربرد، جوانب مثبت و منفی دارند. در واقع وجود همین مزایا و معایب از مهم‌ترین مواردی به شمار می‌آید که پیش از خرید محصولات مختلف باید آن‌ها را مورد بررسی قرار داد. برخی از مزایای اصلی تسمه های فولادی عبارت‌اند از:

  • استحکام و دوام: تسمه های فولادی فوق‌العاده قوی و بادوام هستند که آنها را برای استفاده در کاربردهای فشار بالا ایده‌آل می‌کند.
  • مقاومت در برابر خوردگی: این محصولات دارای مقاومت طبیعی در برابر خوردگی هستند.
  • تطبیق‌پذیری: ماده اصلی موجود در این محصولات یعنی فولاد یک ماده فوق‌العاده است که می‌تواند برای طیف وسیعی از کاربردها، از تقویت بتن گرفته تا تحمل بارهای سنگین استفاده شود.

  معایب:

  • هزینه بالا: فولاد نسبت به سایر مصالح ساختمانی گران‌تر است که می‌تواند آن را به انتخابی گران برای برخی کاربردها تبدیل کند.
  • اثرات زیست‌محیطی: تولید فولاد می‌تواند اثرات زیست‌محیطی قابل‌توجهی از جمله انتشار گازهای گلخانه‌ای داشته باشد.
  • تعمیر و نگهداری: درحالی‌که تسمه‌ فولادی بادوام است، برای اطمینان از اینکه در شرایط خوبی باقی می‌ماند، نیاز به تعمیر و نگهداری دارد.
  تسمه
  قیمت این بلت‌ها متغیر است
  عوامل قیمتی تسمه فولادی

  عوامل متعددی بر قیمت تسمه های فولادی ساختمانی تأثیر می‌گذارد. توجه به هر یک از این عوامل برای کلیه افرادی که قصد خریداری محصولات مربوطه را دارند یک امر مهم به شمار می‌آید. اگر بخواهیم به برخی از مهم‌ترین موارد در این زمینه اشاره کنیم باید به موارد زیر بپردازیم:

  • نوع فولاد:‌ نوع فولادی که برای ساخت بلت استفاده می‌شود بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد. فولاد با کیفیت بالا گران‌تر است، اما دوام و ماندگاری بیشتری دارد.
  • عرض: عرض بلت فولادی بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد. یک بلت پهن‌تر به مواد بیشتری نیاز دارد که هزینه آن را افزایش می‌دهد.
  • ضخامت: ضخامت بلت فولادی نیز بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد. بلت‌های ضخیم‌تر دوام بیشتری دارند، اما گران‌تر هم هستند.
  • پوشش‌ها: برخی از بلت‌های فولادی دارای پوشش‌هایی هستند که آنها را از خوردگی و آسیب محافظت می‌کند. این پوشش‌ها هزینه محصول را افزایش می‌دهند.
  عوامل مهم در هنگام خرید

  هنگام انتخاب بهترین تسمه فولادی برای ساخت، باید یک سری فاکتورها یا عوامل را در نظر بگیرید. این عوامل نقش بسیار مهمی را در زمینه انتخاب بهترین گزینه موجود در بین طیف عظیم محصولات موجود در بازار ایفا می‌کنند. چنین عواملی عبارت‌اند از:

  • هدف: هدفی را که برای آن به کمربند فولادی نیاز دارید در نظر بگیرید. کمربند مناسب برای نیازهای خاص خود را انتخاب کنید.
  • کیفیت: یک بلت فولادی باکیفیت انتخاب کنید که بادوام و قابل‌اعتماد باشد.
  • هزینه: بودجه خود را در نظر بگیرید و بلت فولادی خاصی را انتخاب کنید که بهترین ارزش را ارائه می‌دهد.
  • تأمین‌کننده:‌ تأمین‌کننده معتبری را انتخاب کنید که بلت‌های فولادی با کیفیت بالا ارائه می‌دهد.
  • تعمیر و نگهداری:‌ الزامات نگهداری بلت فولادی را در نظر بگیرید و گزینه‌ای را انتخاب کنید که نگهداری آن آسان باشد.
  تسمه
  این محصولات بسیار مقاوم هستند

  حرف آخر تسمه فولادی

  بلت‌های فولادی به دلیل دوام، استحکام و تطبیق‌پذیری به طور گسترده در ساخت‌وساز استفاده می‌شوند. آنها از فولاد با کیفیت بالا ساخته شده‌اند و در اندازه‌ها، ضخامت‌ها و پوشش‌های مختلف قابل خریداری هستند. این موارد موارد بر قیمت آنها تأثیر می‌گذارند.

  هنگام انتخاب بهترین تسمه فولادی برای ساخت‌وساز باید عواملی مانند هدف، کیفیت، هزینه، تأمین‌کننده و نگهداری را در نظر گرفت. انتخاب مناسب می‌تواند منجر به فرایند ساخت‌وساز کارآمدتر شود. در صورت نیاز به خریداری این محصولات با ردا صنعت در تماس باشید.

  تماس با ردا صنعت
  09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader