ردا صنعت

ورق اسیدشویی و نکات مهم مرتبط با آن

 • فلزات یکی از مهم‌ترین متریال‌هایی هستند.که در صنعت به کار برده می‌شوند. این مواد به دلیل استفاده گسترده‌ای که در تولید لوازم مختلف دارند،.خود نیز به شیوه‌های متنوعی تولید می‌شوند. یکی از متداول‌ترین روش‌های آماده‌سازی فلز برای بهره‌گیری در صنعت، ساخت آن به شکل ورق است. همین ورق‌ها هم باز به چندین دسته تقسیم می‌شوند.که یکی از مهم‌ترین‌های آن ورق اسیدشویی است. اینکه این ورق دقیقاً چه ماهیتی داشته و کاربردهای آن در صنعت کدام‌اند،.موضوع اصلی مقاله امروز ماست.

  تماس با ردا صنعت
  09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید.

  آشنایی با این نوع ورق‌های صنعتی ورق اسیدشویی

  شناخت ورق‌های مختلف به ما این امکان را می‌دهد.که در تولیدات صنعتی با انعطاف بیشتری کار کنیم.و کیفیت محصولاتمان را نیز بالا ببریم. ورق‌های اسیدشویی هم نوعی از ورق‌های بسیار پر مصرف در صنعت هستند.که به دلیل روش تولید خاص خود به این نام معروف شده‌اند. برای ساخت این ورق‌ها غالباً ورق‌های آلیاژی که به شیوه گرم نورد دیده‌اند.را استفاده می‌کنیم.و استانداردهای لازم است که باید داشته باشد.را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  ورق اسیدشویی
  تهیه ورق آلیاژ صیقلی

  باید توجه داشته باشید.که سطح ورق گرم نورد دیده شده به دلیل روش تولید خود تیره بوده و آلوده است. این آلودگی غالباً از نوع چربی‌ها و آلاینده‌های آلی و به شکل پوسته‌های سخت است.که معمولاً در فرایندهای صنعتی برای ما مطلوب نیست.پس باید با استفاده از شیوه مناسبی آن را پاک کنیم. شست‌وشوی عادی ورق‌ها در عمل ممکن نیست.و شاید نتواند آن میزان از پاکیزگی سطح را که انتظار داریم ایجاد کند. بهترین روش این است که این سطوح را با یک اسید مناسب بشوییم.

  پرکاربردترین اسید در این زمینه اسیدکلریدریک است.و با آن می‌توانیم سطح فلز را به بهترین شکل تمیز کنیم. ورقی که در نهایت برای شما باقی ماند نیز همان ورق اسیدشویی است. این نوع ورق ظاهری بسیار براق و هموار دارد.و در ضخامت‌های متنوعی تولید می‌شود.

  ورق اسیدشویی
  تولید ورق برای صنعت

  کاربرد این نوع ورق چیست؟ ورق اسیدشویی

  اگر بخواهیم به فرایند تولید ورق‌های اسیدشویی نگاهی بیندازیم.متوجه می‌شویم.که سطح رویه آن به اکسیدهای مختلفی آغشته است. از طرف دیگر نوردهای گرمی که این ورق متحمل شده باعث می‌شود. که استقامت بالایی در برابر دمای زیاد داشته باشد. با اسیدشویی و حذف اکسیدها که برای امور صنعتی نامطلوب هستند،.می‌توانیم از ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی ورق اسیدشویی بهره‌برداری‌های گسترده‌ای داشته باشیم. همچنین باید بدانید که ورق‌های گرم نورد دیده پیش از اسید برای ارائه به بازار مناسب نیستند!

  عمل اسیدشویی ورق‌های آلیاژی را به کیفیت مطلوب خواهد رساند.و از این طریق نیاز بازار به ورقه‌های فلزی نیز تأمین می‌شود. جالب است بدانید.که فرایند اسیدشویی تنها منحصر به ورق‌های گرم نورد دیده نیست.و برای آلیاژهایی که نورد سرد دیده‌اند.هم فرایندهایی مشابه آنچه که پیش‌ازاین گفته شد انجام می‌شود. در حقیقت آلیاژهایی که برای نورد سرد آماده می‌شوند،.پوشیده از اکسیدهای سیاهی هستند. که به دلیل ترکیبات شیمیایی که دارند.معمولاً خیلی سخت هستند و ساییده نمی‌شوند.

  اگر این ترکیبات سیاه، روی آلیاژ باقی بمانند از کیفیت نورد سرد نهایی خواهند کاست.و این نتیجه‌ای جز هدردادن منابع ندارد!.برای جلوگیری از این اتفاق ابتدا ورق‌های موردنظر را به ورق اسیدشویی نورد ندیده تبدیل می‌کنند.تا هر گونه عامل مزاحم روی سطوح آنها از بین برود.و بعد برای نورد سرد به مرحله بعدی می‌فرستند.

  ورق اسیدشویی
  حذف آلودگی‌های موجود روی سطح ورق
  بررسی ویژگی‌های اسید مورداستفاده ورق اسیدشویی

  گفتیم که تهیه ورق اسیدشویی منوط به بهره‌گیری از نوعی اسید مانند اسیدکلریدریک بوده که بتواند.مواد سخت روی سطح آلیاژ را به‌خوبی پاک کند. البته به‌طورکلی برای شناسایی یک اسید ایده‌آل جهت انجام فرایند اسیدشویی نخست باید پایه آن را بررسی کنید. برای حل‌کردن مواد روی ورقه‌ها، از اسید بر پایه مواد معدنی باید استفاده شود.که البته تا چندین درجه هم رقیق شده باشد. تعیین درجه رقیق بودن اسید به عهده متخصص و مهندس ناظر بر فرایند است.

  اسید موردنظر باید توانایی جداسازی کامل همه پوسته‌های اضافه را داشته باشد.و از طرف دیگر بتواند آنها را در خود حل کند تا در طول فرایند مجدداً روی صفحه رسوب نکنند. به جز اسیدی که گفته شد.شما می‌توانید از اسید نیتریک نیز برای این فرایند بهره ببرید. علت تقاضای زیاد صنعت فلزات برای استفاده گسترده از این نوع اسید آن است.که روش اسیدشویی با آن به‌مراتب ساده‌تر از سایر روش‌هاست. ورق اسیدشویی حاصل از اسید نیتریک در دمای اتاق تهیه شده و به سیستم‌های اضافه جهت تعدیل دما نیازی ندارد.

  از دیگر مزایای اسید نیتریک که آن را از سایر اسیدهای صنعتی متمایز می‌کند.این است که دیگر خطر حمله هیدروژنی به سطح فلز وجود نخواهد داشت.و کیفیت رویه آن به‌خوبی حفظ می‌شود. نکته مهم بعدی نیز این بوده.که اسید نیتریک با ترکیبات موجود در پوسته‌های سفت‌وسخت روی فلز و آلاینده‌ها وارد.واکش شیمیایی که منجر به تولید نمک بشود، نمی‌شود!

  ورق اسیدشویی
  کاربرد ورق‌های اسیدشویی در صنعت
   از ورق های اسیدشویی در چه جاهایی استفاده می‌شود؟

  همان گونه که در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم،.در صنعت به آلیاژها در فرم‌های گوناگون از جمله ورق شده احتیاج فراوانی وجود دارد. صاف و صیقلی بودن سطح ورق نیز از الزامات و استانداردهایی است.که مجتمع‌های تولیدی ورق باید آن را مدنظر قرار بدهند. با درنظرگرفتن همه این موارد می‌توان گفت.که اولین و مهم‌ترین کاربرد ورق اسیدشویی این است.که یک متریال ایده‌آل برای همه فعالیت‌های صنعتی به شمار می‌رود.

   همچنین اگر شما به دنبال ساخت محصول فلزی هستید.که بعد از تولید باید رنگ شود، این ورق انتخاب خوبی خواهد بود. سطح ورق‌های اسیدشویی از کیفیت و صافی مناسب برای انواع روش‌های سنتی و مدرن رنگ‌آمیزی برخوردار است.و رنگ روی آن دوام زیادی خواهد داشت. از جمله مهم‌ترین صنایع مرتبط با این موضوع می‌توان به صنعت خودروسازی اشاره کرد.که بدنه اتومبیل‌ها باید صیقلی بوده و رنگ پاشیده شده را برای مدت طولانی حفظ کنند.

  کلام آخر

  ما در این مقاله برای شما یکی از مهم‌ترین فرایندهای صنعتی که به تولید ورق اسیدشویی می‌شود.را شرح دادیم. دانستیم که این فرایند به‌منظور حذف‌کردن مواد اضافی ناشی از تولید آلیاژها روی سطح ورق صورت می‌گیرد.و بعد از آن ما محصولی با رویه کاملاً یکدست و عاری از هر گونه پوسته اضافه خواهیم داشت. ما در طول مقاله برای شما به نوع اسید مورداستفاده در فرایند اسیدشویی و همچنین کاربردهای ورق حاصل شده نیز پرداختیم.

  تماس با ردا صنعت
  09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader