ردا صنعت
بچینگ بتن

بچینگ بتن

 • یکی از متداول‌ترین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی که امروزه تقریباً در ساخت انواع ساختمان‌ها از آن بهره گرفته می‌شود، بتن است. علاوه بر ساختمان‌سازی، در سایر پروژه‌های عمرانی مانند ساخت سد و دیگر سازه‌های مشابه نیز کاربرد دارد. یکی از روش‌های استفاده از این متریال و آماده‌سازی آن به منظور کاربرد در سازه مورد نظر، بچینگ بتن است که در مقاله قصد داریم تا به بررسی آن بپردازیم.

   

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید. 

  بچینگ بتن چیست؟

  به مراحل تهیه و توزیع بتن از زمان ساخت تا زمان بتن‌ریزی انجام می‌شود،.اطلاق می‌گردد. قطعا شما نیز ماشین‌های حمل بتن را با شرایط خاص‌شان در شهر مشاهده نمودید.که مشغول حمل بتن هستند.

   نیاز به استفاده از این ماده و شرایط مورد نیاز برای تولید و حمل آن، باعث می‌شود تا بسیاری از مهندسان و کارفرمایان پروژه‌های ساخت و ساز فرایند تولید بتن را به محل ساخت و ساز منتقل نمایند.

  برای این منظور روش‌هایی وجود دارد که بچینگ بتن یکی از این روش‌ها است. در اکثر موارد کارفرمایان پروژه‌های بزرگ مانند سدسازی، پل سازی و یا ساخت مجتمع‌های مسکونی یا برج‌ها ترجیح می‌دهند.تا برای تهیه بتن مورد استفاده خود، از این روش استفاده کنند.

  به بیان کلی می‌توان گفت که بچینگ یک خط تولید بتن سیار است که در محل سازه مورد نظر احداث می‌شود. این خط تولید دارای تمام قسمت‌های مورد نیاز جهت آماده‌سازی بتن مانند منابع ذخیره آب و مصالح، باسکول، نقاله، چرخ، باکت، سیلو و میکسر بوده و با توجه به نوع پروژه و بتن مورد نیاز دارای انواع مختلفی است.

  نمونه بچینگ بتن
  نمونه بچینگ بتن

  اجزای بچینگ‌بتن

  دستگاه بچینگ بتن از اجزای مختلفی تشکیل شده که در بالا به آن اشاره کردیم. این اجزا را معمولاً با توجه به نحوه عملکرد، در 3 گروه کلی طبقه‌بندی می‌کنند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

  1- منابع ذخیره آب، مصالح و سیلو سیمان

  همان‌طور که می‌دانید، آب، مصالح و سیمان، مواد اولیه ساخت بتن هستند که باید در محلی ذخیره شوند. در این دستگاه محل مورد نظر جهت ذخیره این مواد در نظر گرفته شده تا هنگام نیاز برای استفاده در دسترس قرار داشته باشند. امروزه در بچینگ‌ها به منظور سریع‌تر انجام شدن فرایند تولید سیمان، بیشتر از مخازن فلزی روباز با سطح شیب‌دار در پشت آن‌ها به منظور تخلیه بار کامیون‌ها استفاده می‌شود.

  2- باسکول، نقاله و باکت

  از جمله اجزای مهم و کاربردی این دستگاه می‌توان به باسکول، نقاله و باکت اشاره کرد که وظیفه انتقال مواد اولیه از محل ذخیره به محل اندازه‌گیری و ترکیب کردن را بر عهده دارند. این کار معمولاً با بهره‌گیری از چرخ‌ها و نیروی محرکه موتور‌ها انجام می‌گردد.

  3- میکسر

  همان‌طور که از نام این بخش مشخص است، وظیفه مخلوط شدن مواد اولیه و تهیه بتن را بر عهده دارد. میکسر‌ها انواع متنوع و متفاوتی دارند و توانایی تولید انواع بتن در یک بچینگ به وسیله این بخش از دستگاه ایجاد می‌شود.

  نمونه بچینگ بتن
  نمونه بچینگ بتن

  نحوه عملکرد بچینگ بتن

  یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که ممکن است برای افرادی که قصد استفاده از این دستگاه را دارند پیش بیاید این است که نحوه عملکرد آن چگونه است و چطور بتن مورد نظر را تولید می‌کنند؟ و آیا می‌توان به بتن تولیدی توسط بچینگ‌ها اعتماد نمود؟

  پروسه تولید بتن و عملکرد دستگاه بچینگ به این شکل است که در دستگاه، مواد اولیه از طریق باکت و نقاله‌ها وزن و پس از آن به میکسر منتقل می‌شوند.در آنجا با آب مخلوط و برای مدت مشخصی هم زده می‌شوند تا بتن مورد نظر تشکیل شود. در مرحله بعد از فرایند بچینگ، بتن تولیدی به کامیون‌های میکسر یا هر دستگاه انتقال‌دهنده دیگری، منتقل و در آخر نیز توسط آن‌ها به محل احداث سازه مورد نظر انتقال داده می‌شوند.

  کلیه مراحل در دستگاه بر اساس استانداردهای موجود جهت تولید بتن انجام می‌گیرند و محصول تولیدی توسط این دستگاه کاملاً قابل اعتماد بوده و بر استانداردهای موجود تولید بتن منطبق است.

  انواع بچینگ بتن

  بچینگ بتن‌ها را معمولاً بر اساس فاکتورهای مختلفی، دسته‌بندی می‌کنند که در اینجا به دو مورد از مهم‌ترین انواع دسته‌بندی آن می‌پردازیم که دسته‌بندی بر اساس عملکرد کلی و نوع بتن است.

  انواع بچینگ از نظر عملکرد کلی

  به صورت کلی از نظر نوع عملکرد، دو مدل بچینگ قابل حمل و ثابت وجود دارد. بچینگ قابل حمل همان‌طور که از نام آن مشخص است قابلیت انتقال به مکان‌های مختلف را دارد. این نوع دستگاه، از نظر اندازه نسب به انواع ثابت کوچک‌تر بوده و دارای چرخ‌هایی است که حمل و نقل آن را آسان‌تر می‌کند.

  بچینگ قابل حمل بتن را در حجم کم تولید کرده و جای زیادی را اشغال نمی‌کند. همچنین برای ساخت و ساز‌های درون‌شهری که فضای استقرار وسایل ساخت و ساز محدود است، بسیار مناسب است. علاوه بر این، بچینگ قابل حمل برای پروژه‌های عمرانی که در زمان کوتاهی بتن نیاز دارند یا نمی‌خواهند هزینه زیادی برای راه‌اندازی بچینگ ثابت بپردازند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  نمونه بچینگ‌سیار
  نمونه بچینگ‌سیار

  انواع بچینگ از نظر نوع بتن

  به صورت کلی منظور از نوع بتن، بتن خشک یا تر است که توسط دستگاه تولید می‌شود که در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

  بچینگ بتن خشک

  در تولید این نوع از بتن، دستگاه بچینگ مورد نظر، فاقد بخش میکسر است و مواد مورد نیاز برای تولید بتن را در حالت خشک وارد کامیون میکسر می‌کنند و سپس به آن آب اضافه می‌نمایند تااختلاط بتن مورد نظر در کامیون میکسر اجرایی شود. سیمان و بتن تولیدی در این روش نسبت به روش تر، دارای کیفیت پایین‌تری بوده و به علاوه از همگنی خوبی نیز برخوردار نیست.

  بچینگ‌بتن خشک
  بچینگ‌بتن خشک
  بچینگ بتن‌تر

  در این مدل از میکسر‌ها از تکنیک به خصوصی استفاده می‌شود و مواد در دستگاه بچینگ‌ها با هم مخلوط می‌گردند و بتن مورد نظر تولید می‌شود. کیفیت بتن تولیدی در این مدل از دستگاه (تر) بهتر بوده و از طرفی هم بتن همگنی خوبی دارد.

  جهت خرید و یا مشاوره در باب تهیه و اجرای انواع بچینگ‌های صنعتی در مقیاس بزرگ و کوچک می‌توانید همین حالا با کارشناسان فروش ما در ردا صنعت تماس حاصل نمایید با همواره با لبخند پاسخگوی شما مشتریان هستیم.

  جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

  تولید و استفاده از بتن در انواع سازه‌ها دارای با استقبال گسترده‌ای روبه‌رو است و به همین دلیل در این مقاله به بررسی کاربرد دستگاه بچینگبتن به منظور ساده‌سازی تولید و استفاده از بتن پرداختیم و سیستم بچینگ بتن را مورد مطالعه قرار دادیم.

   

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید. 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  4 دیدگاه دربارهٔ «بچینگ بتن»

  1. بازتاب: نیوجرسی و ویژگی‌های آن - قیمت نیوجرسی - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  2. بازتاب: بتن خود تراکم و کاربردهای آن - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  3. بازتاب: بتن غلتکی یا Roller concrete - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  4. بازتاب: بچینگ پلانت - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader