ردا صنعت
فوم بتن

فوم بتن

 • صفر تا صد فوم بتن

  بتن را می‌توان یکی از پرمصرف‌ترین ملات‌های حال حاضر در صنعت ساخت‌وساز نام برد. اما این ماده بنا به برخی از دلایل، قابلیت استفاده در تمامی زمینه‌ها را ندارد. همین امر موجب‌شده تا متخصصین مختلف دست به تولید گونه‌های جدیدی از بتن بزنند تا معایب انواع قبلی این ملات را برطرف کنند. یکی از انواع بتن‌های پرکاربرد، فوم بتن است. این ماده در صنایع ساخت‌وساز به‌صورت گسترده و در اشکال و روش‌های مختلفی مورداستفاده واقع می‌شود. ما در ادامه قصد داریم تا هرچه بیشتر در خصوص این بتن جدید صحبت کنیم.

  فوم بتن چیست؟

  بتن یکی از ملات‌هایی است که به دلیل تحمل فشار بالایی که دارد، به‌صورت گسترده در ساختمان‌سازی و ساخت‌وساز مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این میان متخصصین دست به تولید نوع جدید از بتن زدند که ایرادات بتن‌های اولیه را برطرف کنند. فوم بتن که به آن بتن سبک نیز‌گفته‌می‌شود، یکی از انواع بتن‌هایی است که در چند سال اخیر به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارد، به‌صورت گسترده مورداستفاده واقع‌شده است.

  فوم‌های بتن از ترکیب آب، سیمان، فوم کف زا، ماسه نرم یا ماسه بادی تولید می‌شوند. جالب است بدانید که ماده کف زا به‌کاررفته در این فوم، از ماده شیمیایی بر پایه پروتئین حیوانی تولید‌شده است که معمولا از شاخ و یا سم حیوانات در تولید آن استفاده می‌کنند. از مهم‌ترین ویژگی فوم‌های بتانی می‌توان به چگالی بسیار پایین آن‌ها اشاره کرد. همچنین بعد از اینکه به‌صورت کامل خشک شود، بسته به میزان مواد مختلف به‌کاررفته در آن، در حدود 400 تا 1700 کیلوگرم در هر مترمکعب وزن خواهد داشت.

  این ماده پرکاربرد اولین‌بار در سال 1980 میلادی و با همکاری بین دانشگاه‌های اروپایی و کشور آلمان تولید شد. فوم بتن برای اولین‌بار در سال 1380 وارد صنعت ساخت‌وساز ایران شد و بعد از آن رفته‌رفته جای خودش را در این صنعت باز کرد.

  فوم‌های بتن از ملات‌های بسیار پرکاربرد در صنعت ساخت‌وساز هستند
  فوم‌های بتن از ملات‌های بسیار پرکاربرد در صنعت ساخت‌وساز هستند

  مزایای استفاده از انواع فوم‌بتن

  همان‌طور که در قسمت قبل نیز به آن اشاره شد، فوم‌های بتن به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارند به‌صورت گسترده مورداستفاده قرار می‌گیرند. از جمله مهم‌ترین مزایای این ملات‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انواع فوم بتن مقاومت بسیار مناسبی در برابر یخ‌زدن و همچنین نفوذ آب دارند.
  • می‌توان این ملات را به‌سادگی تا ارتفاع 50 متری از سطح زمین پمپاژ کرد.
  • این فوم در برابر آتش‌سوزی مقاومت بسیار بالایی داشته و از انتقال حرارتی جلوگیری به عمل می‌آورد.
  • برای راه اندازه آن نیازی به حمل مواد اولیه به طبقات بالایی وجود ندارد.
  • قیمت این فوم در مقایسه با بتن‌های مختلف به همراه پوکه‌های معدنی کمتر است.
  • می‌توان به کمک آن‌ها کف ساختمان‌ها را به‌سادگی عایق‌بندی کرد.
  • در صورت نیاز، برای مثال تعمیرات تاسیسات، می‌توان به‌سادگی در این فوم‌ها برش ایجاد کرد.
  • به دلیل شکل متخلخل آن و وجود مولکول‌های هوا، عایق صوتی و حرارتی بسیار مناسبی به شمار می‌رود.
  • وزن کلی این فوم‌ها بسیار مناسب بوده و باعث کاهش وزن ساختمان خواهد شد.
  • استفاده از فوم‌های بتن می‌تواند باعث بالارفتن سرعت اجرای کار شود. به‌صورت تخمینی استفاده از چنین فوم‌هایی در مقایسه با بتن‌های سنتی می‌تواند تا 7 برابر سرعت پیشبرد کار را افزایش دهد.
  از فوم‌های بتن برای تولید آجر نیز استفاده می‌کنند
  از فوم‌های بتن برای تولید آجر نیز استفاده می‌کنند

  معایب فوم بتن

  در کنار مزایای بسیار زیادی که برای این ملات‌ها معرفی کردیم، باید بدانید که فوم بتن دارای معایبی هم هست. از مهم‌ترین معایب فوم بتن می‌توان به بروز پدیده انقباض و یا افت بتن اشاره کرد. در پدید انقباض بتن بعد از اینکه حرارت خودش را از دست داد، آب موجود در بتن نیز از بین می‌رود و همین امر باعث کاهش یافتن حجم آن خواهد شد.

  درصورتی‌که این پدیده رخ بدهد، بتن دچار شکستگی و فرورفتگی خواهد شد. این پدیده را می‌توان یکی از مهم‌ترین معایب فوم‌های بتن نام برد. البته باید به این مشکل، مقاومت نداشتن در برابر دماهای مختلف را هم اضافه کنیم. در بیشتر موارد این فوم‌ها توانایی تحمل سرما را نداشته و با ازبین‌رفتن می‌توانند آسیب‌های مختلفی را به سازه‌ها وارد کنند. همچنین باید عنوان داشت که قطعات ازپیش‌ساخته چنین فوم‌هایی دارای قیمت‌های بالایی هستند.

  فوم بتن به دلیل مزایای بسیار زیاد خود، کاربرد بالایی دارد
  فوم بتن به دلیل مزایای بسیار زیاد خود، کاربرد بالایی دارد

  کاربرد فوم بتن چیست؟

  در ابتدا این مقاله اشاره کردیم که این ملات یکی از پرکاربردترین ملات‌هایی است که امروزه در صنعت وجود دارن. دلیل این کاربرد بالا نیز به چگالی، خواص و مقاومت بسیار مناسب این فوم‌ها برمی‌گردد. از آن جایی که این فوم‌ها دارای خواص فیزیکی بسیار مناسبی هستند، می‌توان از آن‌ها برای پرکردن فضای خالی، شیب بندی بام‌ها، تولید و ساخت فونداسیون‌ها، کف‌سازی، بالابردن عملکرد سازه‌های نگهبان، بالابردن ظرفیت خاک بری، ایجاد زمین‌های ورزشی، تولید سازه‌ها و ابزارآلات ضدگلوله، تثبیت خاک و… استفاده کرد.

  از مهم‌ترین دلایل کاربرد فوم بتن نیز می‌توان به قابلیت مناسب پرکنندگی آن، تغییر نکردن در بارگذاری‌های پایین، کم‌کردن چگالی سازه، مقاومت در برابر آتش‌سوزی و… اشاره کرد.

  انواع مختلف فوم بتن

  فوم‌های بتن در دسته‌بندی‌های مختلفی جای خواهند گرفت. هرکدام از این فوم‌ها‌بسته به مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها دارای خواص به خصوصی بوده و در شرایط ویژه‌ای کاربرد پیدا می‌کنند. اگر بخواهیم فوم بتن را بسته‌به روش تولید حباب‌های هوای موجود در آن دسته‌بندی کنیم، به دو دسته زیر خواهیم رسید:

  بتن‌های گازی

  برای تولید چنین فوم‌هایی از پودر نرم آلومینیوم کمک‌‌گرفته می‌شود. بعد از اینکه آب و سیمان با یکدیگر مخلوط شدند، پودر نرم آلومینیوم به آن‌ها اضافه می‌شود. سپس با میکس شدن آن‌ها در میکسر واکنش‌های شیمیایی رخ خواهد داد که باعث ایجاد حباب‌های هیدروژنی درون فوم می‌شود. ازاین‌رو حجم فوم‌ها بالا رفته و بعد از گذشت مدتی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

  بتن‌های کفی

  ماده اضافه شده به این مدل از فوم‌های بتن، ماده کف زا است. این ماده در نهایت می‌تواند باعث به‌وجودآمدن حباب‌های هوا شده و به همین دلیل حجم بتن را بالا ببرد. به‌صورت کلی باید اشاره داشت که تولید بتن‌های کفی در مقایسه با سایر روش‌ها، کم‌دردسرتر و ساده‌تر خواهد بود. ازاین‌رو می‌توان این بتن‌ها را حتی در شرایط کارگاهی ساختمانی نیز تولید کرد و از آن بهره برد.

  یکی از مهم‌ترین نکات کار با فوم‌بتن، آشنایی با نحوه اجرا آن است
  یکی از مهم‌ترین نکات کار با فوم‌بتن، آشنایی با نحوه اجرا آن است
  جهت خرید، اجرای و تامین متریال فوم بتن در ساختمان‌های اداری و تجاریتان می‌توانید هم اکنون با کارشناسان فروش ما در ردا صنعت تماس حاصل نمایید.

  نحوه اجرای فوم بتن

  حال که به‌صورت کامل با این فوم‌ها آشنا شدید، شاید شما هم علاقه‌مند باشید تا با نحوه تولید آن‌ها نیز آشنایی داشته باشید. باید اشاره داشت که برای تولید چنین فوم‌هایی نیاز است تا در ابتدا ماسه نرم را با سیمان مخلوط کرده و در مرحله بعدی به آن‌ها آب اضافه کنیم. حال کافی است تا آن‌ها را در دستگاه میکسر ریخته و اجازه دهیم تا به‌خوبی با یکدیگر ترکیب شوند.

  بعد از اتمام این مرحله نیاز است که فوم کف زا را به محفظه فوم ساز وارد کرده و در آن جا به کمک آب کمی آن را رقیق کنیم. حال باید از پمپ هوا استفاده کنیم تا با فشار بالای خود، کف تولید کند. بعد از پشت سر گذاشتن این مراحل تنها کافی است تا کف به وجود آمده را با محلول سیمان و آب ترکیب کنیم. در طول انجام چنین مرحله‌ای مشاهده می‌کنیم که حباب‌های بسیار کوچکی در کل ملات تشکیل می‌شوند.

  بعد از اینکه بتن به‌صورت کامل با کف مخلوط شد، می‌توان با استفاده از پمپ آن را به طبقات دیگر ارسال کرد و از آن برای عملیات پخش کردن بر روی دیوار کمک گرفت. حال تنها کافی است تا یک‌لایه حدوداً 10 سانتی بر روی محل موردنظر تشکیل دهیم. فراموش نکنید بعد از پایان یافتن کامل فرایند بتن‌ریزی، نیاز است تا فوم بتن را به مدت حداقل 3 روز به‌صورت کامل مرطوب نگه دارید.

  نتیجه‌گیری

  فوم بتن یکی از پرکاربردترین نوع بتن‌های موجود در بازار است که به دلیل وزن پایینی که دارد، به آن بتن سبک می‌گویند. از مهم‌ترین مزایای این بتن می‌توان به سادگی در ساخت، ایمنی بالا، مقاومت مناسب در برابر آتش‌سوزی، عایق حرارتی و صوتی مناسب، هزینه‌های پایین و… اشاره کرد. البته این فوم در برابر دماهای سرد آسیب‌پذیر بوده و امکان بروز پدید انقباض در آن وجود دارد. امروزه از این فوم‌ها در ساختمان‌سازی، ساخت دیوار، پرکردن فضاهای خالی، بالابردن ظرفیت باربری، شیب بندی بام و… استفاده می‌کنند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  3 دیدگاه دربارهٔ «فوم بتن»

  1. بازتاب: بتن خود تراکم و کاربردهای آن - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  2. بازتاب: تیرچه بلوک و مراحل ساخت آن - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  3. بازتاب: جدول بتنی و انواع آن - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader