ردا صنعت
اجزای بچینگ

اجزای بچینگ بتن

 • کارخانه‌ای که در خط تولید آن بتن تولید می‌شود کارخانه بچینگ بتن نام دارد. در کارخانه ساخت بتن مواد مختلف با استفاده از تجهیزات ویژه‌ای با یکدیگر مخلوط می‌شوند و نهایتاً بتن را به وجود می‌آورند. کارخانه بچینگ بتن مجهز به پنج جز اصلی است. بخش ذخیره مواد، بخش وزن‌کننده مواد، بخش مخلوط‌کننده مواد، بخش تحویل مواد و بخش کنترل این مواد. ما در این مقاله به بررسی اجزای بچینگ بتن پرداخته و انواع کارخانه  بچینگ بتن و نحوه کار کارخانه را توضیح می‌دهیم. قطعات بچینگ. تجهیزات بچینگ پلانت. ساخت بچینگ بتن. قیمت، فروش، خرید قطعات بچینگ.

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید. 

  اجزای بچینگ بتن

  بخش ذخیره مواد شامل سیلوهای ذخیره سیمان و پودر پوزولان است. بخش وزن‌کننده مواد شامل ابزارهای نوار نقاله، باکت انتقال مصالح، اسکروی حلزونی انتقال آب، قیف توزین سیمان و باسکول‌های مواد می‌شود. در خط تولید بتن از دستگاه مخلوط‌کننده بتن و دستگاه الکترو گیربکس مخلوط‌کننده استفاده می‌شود. قطعات بچینگ. تجهیزات بچینگ پلانت. ساخت بچینگ بتن. قیمت، فروش، خرید قطعات بچینگ.

   بخش کنترل‌کننده مواد شامل پمپ آب، شیرهای توپی یا پروانه‌ای آب، کمپرسور باد، بخش پنوماتیک و پمپ روغن هیدرولیک است. بخش تحویل مواد از دستگاه نوار نقاله و یا سطح شیب‌دار تشکیل شده است. در ادامه با توضیح کار کارخانه بچینگ به بررسی عملکرد هرکدام از این اجزای بچینگ بتن می‌پردازیم. قطعات بچینگ. تجهیزات بچینگ پلانت. ساخت بچینگ بتن. قیمت، فروش، خرید قطعات بچینگ.

  کارخانه یا ایستگاه بچینگ بتن
  کارخانه یا ایستگاه بچینگ بتن

  نحوه کار کارخانه بچینگ بتن چگونه است؟ 

  شروع خط تولید بتن نیاز به انجام یک سری اقدامات اولیه دارد. این اقدامات شامل روشن کردن دستگاه مخلوط‌کننده بچینگ، کمپرسور بادبخش پنوماتیک و پمپ روغن هیدرولیک است. بعضی از اجزای بچینگ نظیر نوار نقاله به طور دائم روشن هستند. نوار نقاله از جمله اجزایی است که با زمان‌بندی روشن می‌شود و این زمان‌بندی توسط بخش کنترل‌کننده اعمال می‌شود. بعد از روشن کردن اجزای بچینگ بتن مرحله خالی‌کردن باسکول‌های مواد تشکیل‌دهنده بتن انجام می‌شود.

  برای روشن کردن دستگاه با حالت اتوماتیک باید تمامی دستگاه‌های باسکول بتن خالی باشند و مواد داخل آن‌ها تخلیه شده باشد. اگر مواد داخل باسکول را برای تولید یک بچ بتن استفاده کنیم باسکول ذخیره مواد خالی خواهد شد. برای روشن کردن دستگاه باید نکات ایمنی را رعایت کنید. باید قبل از روشن کردن دستگاه پرسنل در جریان آغاز عملیات تولید قرار بگیرند.

  حمل و توزین مواد تشکیل‌دهنده بتن

  پس از مراحل اولیه نوبت به عملیات اصلی ساخت بتن می‌رسد. این مرحله به‌صورت اتوماتیک و یا گاهی به‌صورت غیر اتوماتیک و دستی انجام می‌شود. ابتدا باید کلیه مواد بر روی نوار نقاله توزین و حمل شوند. در سیستم‌های تولید ابتدایی بتن از روش دراگلاین برای حمل مصالح استفاده می‌شد که در این فرایند مواد در داخل باکت انتقال مصالح و یا داخل مخازن ذخیره مواد حمل و توزین می‌شد.

  بعد از توزین و اضافه کردن مواد اصلی نوبت به اضافه کردن سیمان و پودر پوزولان می‌رسد. این مواد را به‌صورت گروهی در داخل یک باسکول توزین می‌کنند و یا این دو ماده با باسکول‌های جداگانه‌ای توزین و حمل می‌شوند. پودر پوزولان باید به نسبت‌های معین و تعریف شده‌ای اضافه شود و در کل مخلوط به‌صورت یکنواخت و همگن مخلوط شود.

  سیمان و پودر پوزولان در سیلوهای ویژه‌ای که به‌صورت عمودی هستند ذخیره‌سازی می‌شوند. هم‌زمان با اضافه کردن این دو مصالح آب نیز توسط یک دستگاه اسکروی حلزونی به مخزن اضافه می‌شود. اسکروی حلزونی دارای بخش لوله و شبکه مارپیچی است. در این مرحله وجود پمپ‌های آب و شیرهای توپی تنظیم‌کننده آب  به تنظیم و کنترل فشار آب کمک می‌کنند. قطعات بچینگ. تجهیزات بچینگ پلانت. ساخت بچینگ بتن. قیمت، فروش، خرید قطعات بچینگ.

  سیلوی ذخیره سیمان در فرایند بچینگ بتن قطعات بچینگ. تجهیزات بچینگ پلانت. ساخت بچینگ بتن. قیمت، فروش، خرید قطعات بچینگ.
  سیلوی ذخیره سیمان در فرایند بچینگ بتن

  بارگیری مواد افزودنی دیگر و یخ

  مواد دیگری که در فرایند تولید بتن استفاده می‌شوند مواد افزودنی مانند روان‌کننده‌ها هستند. این مواد در مخازن کوچکی حمل و توزین می‌شوند. برای حمل آن‌ها از یک دستگاه الکتروپمپ استفاده می‌شود. در بعضی مناطق که دمای محیط تولید زیاد است برای پایین آوردن دما از یخ کمک می‌گیرند. یخ‌ها را می‌توان در داخل مخزن آب بارگیری و یا برای حمل آن‌ها از باسکول جداگانه استفاده کرد. یخ‌ها با استفاده از نوار نقاله به مخزن منتقل می‌شوند. قطعات بچینگ. تجهیزات بچینگ پلانت. ساخت بچینگ بتن. قیمت، فروش، خرید قطعات بچینگ.

  تخلیه مواد تشکیل‌دهنده بتن به داخل مخزن مخلوط‌کننده

  بعد از انجام عمل انتقال مواد به داخل مخلوط‌کننده، عملیات مخلوط کردن مواد آغاز می‌شود. بر اساس نوع بتن تولیدی زمان انجام مخلوط متفاوت است. در بتن‌های سنگین و بتن‌هایی که در مواد تشکیل‌دهنده آن آب کمتری استفاده می‌شود، زمان بیشتری برای مخلوط نیاز دارند.

  انتقال مواد به داخل مخلوط‌کننده باید با ترتیب معینی انجام شود. سیمان و آب را نباید قبل از مواد دیگر به مخلوط‌کننده اضافه کرد. اگر این عمل صورت بگیرد در دریچه تخلیه بتن نشتی به وجود می‌آید و یا مواد به دیواره مخلوط‌کننده می‌چسبند. در ابتدا باید شن و ماسه در مخلوط‌کننده ریخته شود و سپس مخلوط آب و سیمان به آن اضافه و یخ باید بعد از سیمان و آب به مواد اضافه شود. مواد افزودنی و یا ژل‌ها نیز هم‌زمان با آب و از طریق دستگاه حمل آب به مواد دیگر اضافه می‌شوند.

  تخلیه مواد مخلوط شده و انتقال بتن به محل موردنظر

  پس از انجام مخلوط، بتن آماده است. در این مرحله پس از باز کردن دریچه مخزن، بتن آماده تخلیه می‌شود. یک کامیون میکسر بتن را به سمت محل موردنظر انتقال می‌دهد. برای مواردی که محل مصرف بتن مجاور محل تولید بتن است، می‌توان از نوار نقاله و یا یک سطح شیب‌دار برای انتقال بتن استفاده کرد.

  کل انجام مراحل تولید، یک بچ بتن نامیده می‌شود و مقدار یک بچ بستگی به ظرفیت مخزن مخلوط‌کننده مواد دارد. عملیات تولید بتن به‌صورت پی‌درپی انجام می‌شود. می‌توان برای صرفه‌جویی در میزان زمان صرف شده هم‌زمان با مخلوط کردن بتن مجدداً اقدام به توزین مواد جدید کرد.

  اجزای بچینگ بتن در کارخانه بچینگ
  اجزای بچینگ بتن در کارخانه بچینگ

  انواع مخلوط‌کننده بچینگ بتن

  ما از بین اجزای بچینگ بتن به بررسی انواع مخلوط‌کننده می‌پردازیم.  مخلوط‌کننده بچی و مخلوط‌کننده پیوسته دونوع اصلی مخلوط کننده‌ها می‌باشد. نوع اول مخلوط‌کننده که رایج‌تر است بتن را در یک بچ واحد تولید می‌کند. در نوع دوم بعد از خروج بتن آماده شده از یک طرف، مواد تشکیل‌دهنده بتن جدید از طرف دیگر مخزن وارد می‌شوند و این عمل بلافاصله بعد از تخلیه و به طور پیوسته انجام می‌پذیرد.

  دو نوع مخلوط‌کننده بچی وجود دارد: نوع افقی یا شیب‌دار و نوع درام یا عمودی یا مخلوط‌کننده پن. مخلوط‌کننده‌های درام یا بشکه‌ای دارای یک تیغه ثابت هستند. این تیغه حول محور خود می‌چرخد. مخلوط‌کننده پن شامل یک تابه است و این تابه حول یک محور می‌چرخد. در مخلوط‌کننده‌های پیوسته تیغه‌های پیچ مانندی در وسط درام هستند که خاصیت چرخشی دارند.

  مخلوط‌کننده بچینگ از اجزای بچینگ بتن
  مخلوط‌کننده بچینگ از اجزای بچینگ بتن

  سخن آخر

  برای ساخت‌وساز در صنعت ساختمان، راه‌سازی و پل‌سازی از بتن استفاده می‌شود. بتن مصرفی از طریق فرایند بچینگ تولید می‌شود. دلیل نام‌گذاری بچینگ برای این فرایند این است که بتن در این حالت به‌صورت بچ بچ و دسته‌دسته تولید می‌شود. اجزای بچینگ بتن به پنج بخش اصلی بخش ذخیره‌کننده مواد، بخش حمل‌کننده و توزین مواد، دستگاه مخلوط‌کننده بچینگ، بخش تحویل مواد و بخش کنترل تجهیزات و کنترل مواد تقسیم می‌شوند.

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید. 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  1 دیدگاه دربارهٔ «اجزای بچینگ بتن»

  1. بازتاب: همه چیز درباره بچینگ البا - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader