ردا صنعت
اثرات ضدیخ بتن

بررسی و شناخت اثرات ضدیخ بتن

 • ما در این مقاله قصد داریم تا اثرات ضدیخ بتن را بررسی کنیم و نکات ضروری در ارتباط با آن را بدانیم. امروزه صنعت ساختمان‌سازی و عمران و آبادی با متریال‌های مختلفی سروکار دارد. از فولادهای مختلف گرفته تا بتن. در این میان همین بتن و ترکیبات مختلف آن، یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین مصالح قابل‌استفاده برای اجرای انواع ساختمان‌ها است. معمولاً بتن را می‌توان در شرایط جوی مختلف استفاده کرد.    خرید فروش قیمت  ضد یخ بتن.

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید. 

  بااین‌حال اگر بتوان مواد خاصی را به آن اضافه کرد؛ عملکرد بتن در سرما یا گرمای شدید نیز تضمین خواهد شد. یک از این مواد ضدیخ است. البته ناگفته نماند که بتن متریالی تأثیرپذیر است و درصد ترکیبات آن باعث ایجاد رفتارهایی متفاوت از این ماده می‌شود. برای استفاده از ضدیخ بتن حتماً با مهندسین عمران مشورت کنید.     خرید فروش قیمت  ضد یخ بتن.

  اثرات ضدیخ بتن
  بتن از مصالح مهم در عمران است.

  بتن و ضدیخ را بهتر بشناسیم

  یکی از مصالح اصلی و اساسی برای احداث ساختمان‌ها بتن است که اجرای آن با اصول خاصی همراه است. مهندسان عمران می‌دانند که بتن مدتی به حالت مایع است و عملیات ریخته‌گری در همان زمان باید انجام شود. اگر بتن بیش از اندازه روان باشد یا اینکه ریخته‌گری آن‌قدر با تأخیر انجام شود که بتن سفت شده باشد؛ آنگاه نتیجه دلخواه حاصل نخواهد شد. طبق این مسئله مقدار سفت بودن بتن بسیار مهم است و باید به‌دقت کنترل شود.

  گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که بتن تحت‌تأثیر شرایط آب‌وهوایی به‌خوبی حاصل نمی‌شود و کیفیت خود را سریع از دست می‌دهد. برای مثال زمانی که برنامه بتن‌ریزی در سرما و یخ‌بندان انجام می‌شود؛ این ماده با سرعت بسیار بیشتری سفت می‌شود و فرصت کافی برای استفاده از آن وجود ندارد. برای اینکه بتن بتواند در شرایط بسیار سرد نیز قابل‌استفاده باشد و به‌صورت معمول فرایند بتن‌ریزی انجام شود؛ از مزایا و اثرات ضدیخ بتن بهره می‌برند.     خرید فروش قیمت  ضد یخ بتن.

  چه فرایندی که با اضافه‌کردن ضدیخ به بتن اتفاق می‌افتد؟ 

  همان‌طور که می‌دانید؛ بتن ترکیبی از آب و سیمان و سایر مواد شیمیایی و مصالح است. ضدیخ را در هنگام تهیه بتن و به حالت‌های مختلف می‌توان به این ترکیب اضافه کرد. یکی از ترکیبات شیمیایی موجود در بتن، کلسیم آلومینات نام دارد. اثر ضدیخ بر بتن این‌گونه است که همین ترکیب حاوی کلسیم تحت‌تأثیر واکنش‌های شیمیایی قرار گرفته و فرایند هیدراسیون آن با تندی بیشتری انجام می‌شود.

  اثرات ضدیخ بتن در هنگام واکش شیمیایی آشده خواهد شد. این فرایند گرماده است و انرژی آزاد می‌کند که در نتیجه سبب شده تا پروسه سفت شدن بتن تحت کنترل باشد. بتن حاصل از این فرایند می‌تواند استحکام قابل قبولی در برابر شرایط دشوار آب‌وهوایی از خود نشان بدهد و به تراکم مناسب برسد.     خرید فروش قیمت  ضد یخ بتن.

  اثرات ضدیخ بتن
  بتن‌ریزی در هوای سرد

  در مقیاس میکروسکوپی برای بتن چه اتفاقی می‌افتد؟

  می‌توانیم اثرات ضدیخ بتن را از دیدگاه میکروسکوپی نیز بررسی کنیم. همان گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، همه مواد و ترکیبات را به کمک آب در هم مخلوط می‌کنیم. آب نقطه انجماد صفر درجه دارد و زمانی که به این نقطه برسد؛ مولکول‌های آن شکل حجیم سه‌بعدی و شش‌ضلعی به خود می‌گیرند. حتماً دیده‌اید که آب وقتی یخ میزند افزایش حجم پیدا می‌کند. این افزایش حجم در مقیاس میکروسکوپی نشان می‌دهد که فاصله بین اتم‌ها زیاد شده و فضای باز زیادی نیز ایجاد می‌شود.

  حال فکر کنید که این اتفاق برای بتن در حال ساخت بیفتد. درواقع به دلیل یخبندان و سرمای صفر درجه و یا حتی کمتر، بتن شروع به سفت شدن می‌کند و مولکول‌های آب در آن فضای باز زیادی را به وجود می‌آورند. همین مسئله سبب شده تا تراکم بتن کم شود. این کاهش تراکم در نهایت به کاهش استحکام و مقاومت بتن منجر خواهد شد. اگر بتن پیش از اجرا سفت شود دیگر برای استفاده مناسب نخواهد بود و باید دور ریخته شود.

  حال اگر بتن در زمان اجرا دچار سرمایش و یخ‌زدگی شود. نیز به دلایل گفته شده مستحکم نخواهد بود و همین مسئله سبب کاهش ایمنی آن خواهد شد. به‌این‌ترتیب مهندسان از اثرات ضدیخ بتن بهره می‌برند که بتوانند از مشکلات ناشی از یخ‌زدگی بتن اجتناب کنند.

  نکات قابل‌توجه در مورد بهبود تأثیر ضدیخ بر بتن

  اگر فرایند بتن‌ریزی شما در فصول سرد سال انجام می‌شود حتماً دقت داشته باشید که دمای منطقه 5 درجه سانتی‌گراد بالای صفر یا بیشتر باشد. آثار یخ‌زدگی و تشکیل یخ برای در آب موجود بر بتن از 4 درجه سانتی‌گراد شروع می‌شود و تا دمای انجماد ادامه می‌یابد. طبق این مسئله لازم است که مهندسین اجراکننده پروژه بتن‌ریزی علاوه بر اطلاع درمورد ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی آب، به دمای منطقه نیز دقت داشته باشند. اگر دما رو به کاهش است؛ قطعاً باید پروژه متوقف شود.     خرید فروش قیمت  ضد یخ بتن.

  از مهندسین بخواهید که به ضخامت لایه‌ها و ستون‌های بتنی دقت داشته باشند. در کنار توجه به دمای محیط، درنظرگرفتن مقدار ضخامت بتن نیز بسیار ضروری است. رعایت این مورد سبب بهترشدن تأثیر ضدیخ بر بتن خواهد شد.     خرید فروش قیمت  ضد یخ بتن.

  مورد دیگری که بسیار مهم این دمای زمان تهیه و اختلاط بتن است. دمای لازم برای زمان اجرای بتن‌ریزی حداقل 5 درجه بود؛ اما در زمان بتن‌ریزی این دما باید بالاتر و در حدود حداقل 12 درجه بالای صفر باشد. شما می‌تواند از آب گرم برای مخلوط کردن بتن و ضدیخ بهره ببرید.

  انواع ضدیخ‌های موجود در بازار برای بتن

  هم اکنون برای پروژه‌های مختلف نمونه‌های گوناگونی از انواع ضدیخ وجود دارد. اثرات ضدیخ بر بتن تا حدود زیادی در گرو نوع آن است. نخستین نمونه‌ای که قصد معرفی کردن آن را داریم؛ ضدیخ پودری است. این نوع از ضدیخ کلراید دارد و برای بتن‌آرمه پیشنهاد نمی‌شود. در مناطق سردسیر معمولاً از این نوع ضدیخ استفاده می‌کنند.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  نمونه‌ای از ضدیخ پودری

  ضدیخ مایع فاقد کلراید می‌تواند برای انواع بتن‌آرمه و غیرمسلح استفاده شود. این نمونه گرمای بسیار خوبی ایجاد می‌کند و می‌تواند از بتن در برابر سرماهای پی‌درپی حفاظت کند. اثر ضدیخ بر بتن در حالت مایع و دارای کلراید نیز قابل‌توجه است. اگر بتن شما مصلح نباشد می‌توانید از این نوع ضدیخ بهره ببرید. جالب است بدانید که نمونة دارای کلراید می‌تواند با انواع سیمان سازگار شود.

  نمونه دیگر که بسیار موردتوجه سازندگان واقع شده، ضدیخ مخصوص بتن مسلح است. این ضدیخ بر اساس خواص نیتروژن ساخته شده و می‌تواند تا دمای منفی 10 درجه برای شما عملکرد مناسبی داشته باشد. ضدیخ بتن فایبر علاوه بر نیتروژن، مواد عالی معدنی نیز دارد و از خوردگی فولادهای داخل بتن جلوگیری می‌کند. در نهایت به ضدیخ بتن نوع S می‌رسیم که می‌تواند فرایند هیدراسیون سیمان را بهبود ببخشد.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  ضدیخ‌های مایع به این صورت ارائه می‌شوند.

  کلام آخر

  بتن از مصالح پرکاربرد در سراسر دنیا به شمار می‌رود. که ابتدا به حالت مایع است. و بعد از فرایند بتن‌ریزی شکل لازم را به خود گرفته و سفت می‌شود. برای اینکه بتن در سرما دچار مشکل نشود از اثرات ضدیخ بتن بهره می‌برند. بهتر است در ابتدا نوع مناسب ضدیخ را انتخاب کنید و سپس عملیات را در دمای مناسب آغاز کنید. انتخاب ضدیخ بتن مناسب به عوامل متعددی مانند کاربرد و دمای مکان مورد استفاده بتن بستگی دارد.     خرید فروش قیمت  ضد یخ بتن.

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید. 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  1 دیدگاه دربارهٔ «بررسی و شناخت اثرات ضدیخ بتن»

  1. بازتاب: بتن غلتکی یا Roller concrete - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader