ردا صنعت

رولبرینگ

 • یکی از قطعات صنعتی پرکاربرد که با ساختار خود موجب حرکت دو قطعه مجزا بر روی یکدیگر می‌‌شود، رولبرینگ نام دارد. به‌طورکلی این محصول یکی از انواع برینگ‌‌های موجود در بازار است که نسبت به آن‌‌ها مقاومت و کاربرد بسیار بالایی دارد. مقاومت بالای این قطعه موجب شده تا در صنایع پرکاربرد همچون مکانیک، ساخت خودرو، ساخت مواد صنعتی کارخانه‌‌ها و غیره به‌کاربرده شود. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با این محصول پرکاربرد بیشتر آشنا کنیم.

  رولبرینگ چیست؟

  یکی از انواع برینگ‌‌های پرکاربرد در صنعت، roller bearing بوده که موجب شده تا دو قطعه حرکت نسبی را داشته باشد. سطح برخورد ساچمه این اجزا با دیگر سطح، مانند یک خط صاف بوده و درنتیجه موجب تحمل فشار بالایی می‌‌شود. این فشار ایجادشده اگر از نوع محوری باشد، دیگر نیازی به تحمل فشار بالایی نیست.

  این محصول با استفاده از یک غلتش، با مقاومت بالا و لغزش بسیار کم، کار می‌‌کند و دو قطعه به‌راحتی و با سرعت‌بالا روی‌هم حرکت می‌‌کنند. این اجزای صنعتی پرکاربرد در صنایع مکانیک و یا صنایعی که نیاز به محصولات دایره‌‌ای شکل و دوار دارند کاربرد دارند.

  رولبرینگ
  نمایی از این محصول

  مزیت استفاده از رولبرینگ در صنعت

  با استفاده از این قطعه می‌‌توان ابزارهایی را با فشار بسیار بالا به حرکت درآورد درصورتی‌که این نوع قطعات دارای بارهای شعاعی باشند. به‌طورکلی ابزارهایی که بارهای شعاعی دارند به‌خوبی توسط این ابزار تحمل می‌شوند و عملکرد خوبی دارند، ولی این محصول تحمل بارهای محوری را ندارد و دچار اختلال می‌‌شوند. از این ابزار درجاهایی استفاده می‌‌شود که بار واردشده به این محصول پرکاربرد در راستای شعاع درحرکت باشد.

  اجزا و نحوه عملکرد آن

  این محصول به‌طورکلی از 4 قطعه تشکیل‌شده است:

  • حلقه داخلی که نام دیگر آن کنس داخلی است.
  • حلقه خارجی که نام دیگر آن کنس خارجی است.
  • قطعات غلتان
  • نگهدارنده و قفس این اجزا

  از نزدیک شدن این قطعات ساختار رولبرینگ تشکیل می‌‌شود. ساختار و نحوه عملکرد این محصول شباهت بسیار زیادی با بلبرینگ دارد ولی تفاوت اصلی این دو محصول در کاربرد و موقعیت‌‌های استفاده آن است. نگهدارنده این اجزا موجب می‌‌شود تا تمام قطعات در کنار یکدیگر قرار گیرند و پراکنده نشوند و عملکرد صحیحی داشته باشد.

  نگهدارنده معمولاً بین حلقه داخلی و حلقه خارجی این قطعه قرار می‌‌گیرد که موجب می‌‌شود اجزای غلتان توسط حلقه‌‌ها نگهداری شود. زمانی که محور شروع به چرخش کند، حلقه‌‌های داخلی شروع به حرکت کردن می‌‌کنند و قطعات و اجزای غلتان نیز تحت تأثیر این حرکت شروع به چرخش می‌کنند. پس از چرخش اجزا و قطعات غلتان، این گردش به حلقه خارجی منتقل می‌‌شود.

  رولبرینگ
  ساختار ظاهری این محصول

  انواع رولبرینگ

  به‌طورکلی این محصول به انواع گوناگونی دسته‌بندی می‌‌شوند که از انواع آن‌‌ها می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استوانه‌ای
  • بشکه‌‌ای
  • سوزنی
  • مخروطی

  معرفی نوع استوانه‌‌ای

  از مشهورترین و پرکاربردترین برینگ‌‌های این محصول گونه استوانه‌‌ای هستند که اجزای گردان و غلتک این محصول به‌صورت استوانه‌‌ای شکل است. این محصول می‌تواند مقادیر نیم شعاعی را تحمل کند درنتیجه کاربرد رولبرینگ استوانه‌ای بسیار زیاد است. این نوع ابزار استوانه‌‌ای خود به دو نوع شناور و غیر شناور تقسیم می‌‌شوند. محصولات شناور در طرح‌‌های N و NU در بازار موجود هستند و محصولات غیر شناور در طرح‌‌های NJ وجود دارند.

  تفاوت گونه‌‌های شناور و غیر شناور در این است که گونه‌‌های شناور می‌توانند بار محور را به دو جهت و دو سمت تحمل کنند ولی گونه‌‌های غیر شناور بارها را فقط از یک‌جهت می‌توانند تحمل کنند و تحمل بار را از دو جهت ندارند. به‌طورکلی کاربردهای این محصول به شرح زیر است:

  • استفاده در دستگاه‌‌های مخصوص که برابر برش هستند.
  • کاربرد در تجهیزات و ابزارآلات برای انتقال نیرو
  • در ویبراتورها

  کاربرد و معرفی رولبرینگ سوزنی

  این نوع محصول نیز از نوع برینگ استوانه‌‌ای است و با گونه‌‌ی استوانه‌‌ای تفاوت‌‌های جزئی دارد. درواقع گونه‌‌های سوزنی دارای رول‌‌های باریک‌‌تر و درازتر هستند که این محصول تنها می‌‌تواند بارهای شعاعی را به‌خوبی تحمل کند.

  این نوع محصول نیز از دو نوع یک ردیفی و دو ردیفی تشکیل‌شده است. از مزیت‌های گونه‌‌های سوزنی می‌‌توان به کم‌حجم بودن آن‌‌ها اشاره کرد که به دلیل حجم کم این محصول می‌‌تواند در دستگاه‌‌هایی که فضای کمی دارد، پرکاربرد باشد. از دیگر ویژگی‌‌های این محصول نداشتن رینگ و حلقه داخلی است که نسبت به دیگر برینگ‌‌ها، فضای بسیار کمتری را اشغال می‌‌کند.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  گونه سوزنی این محصول

  معرفی نوع مخروطی

  دلیل نام‌گذاری این برینگ به دلیل داشتن رول‌های مخروطی شکل در ساختار خود است. به‌طورکلی ساختار این محصول بدین گونه است که در کنار ابزار غلتان خود حلقه‌های داخلی و خارجی دارای دو لبه یا بدون لبه را دارند. کاربرد اصلی گونه‌های مخروطی در ساخت جعبه‌دنده و ابزارآلات و وسایل صنعتی است. از مزیت‌های این‌گونه برینگ‌‌ها این است که می‌توانند بارهای شعاعی و محوری را به‌خوبی تحمل کنند که همه برینگ ‌‌ها قادر به تحمل این بارها نیستند.

  معرفی و کاربرد رولبرینگ‌‌های بشکه‌‌ای

  این نوع محصول دارای خاصیت خود میزانی است و بارهای شعاعی و ضربه‌ای را به‌خوبی تحمل می‌‌کند. این ابزار دارای دو قطعه‌‌ی غلتان به شکل کروی است. رینگ‌‌های خارجی که در ساختار این دستگاه وجود دارد شباهت بسیار زیادی با بلبرینگ‌‌های خودتنظیم دارد و موجب می‌‌شود این محصول خود را با وضعیتی که وجود دارد، تطبیق دهد و تنظیم کند.

  مهم‌‌ترین ویژگی گونه‌‌های بشکه‌‌ای بدین‌صورت است که درحرکت بارهای سنگین می‌توانند میزان زیادی از بار را تحمل کنند. از دیگر مزیت‌های آن داشتن استحکام بالا است که در صنایع غلتک‌‌های بزرگ و ماشین‌آلات معدنی مورداستفاده قرار می‌‌گیرد.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  گونه بشکه‌‌ای این محصول

  تفاوت رولبرینگ و بلبرینگ

  این دو قطعه، هر دو جزو قطعات صنعتی مهم به شمار می‌‌روند که در یک خانواده قرار گرفتند. از تفاوت‌‌های اصلی این دو ابزار این است که بلبرینگ‌‌ها جزو یاتاقان‌‌ها هستند و نمی‌‌توانند بارهای شعاعی و محوری را به مقدار زیاد تحمل کنند. همچنین رول برینگ‌‌ها بیشتر بارهای شعاعی را می‌توانند تحمل کنند و قابلیت تحمل بارهای محوری را ندارند.

  بنابراین بلبرینگ‌‌ها درجایی که بار در راستای شعاعی و محوری است کاربرد دارد و گونه دیگر برینگ‌‌ها درجاهایی که بار شعاعی دارد به‌کاربرده می‌‌شود. ازنظر ظاهری نیز بلبرینگ‌‌ها به شکل ساچمه‌‌ای هستند و شکل رول مانند ندارند.

  نتیجه‌گیری

  یکی از قطعات صنعتی پرکاربرد، رولبرینگ است که در صنایع گوناگونی ازجمله مکانیکی، ساخت ابزارآلات صنعتی، ابزارآلات دایره‌‌ای شکل و دوار و … کاربرد دارد. کار و وظیفه اصلی این محصول حرکت دو قطعه بر روی یکدیگر است. از انواع این محصول می‌‌توان به استوانه‌‌ای، بشکه‌‌ای، مخروطی و سوزنی اشاره کرد که هرکدام یک از این محصولات کاربرد و ویژگی‌های متفاوتی در صنعت دارند. از دیگر قطعات مهم و بسیار شبیه به این وسیله بلبرینگ است که هردوی آن‌‌ها در یک خانواده قرار دارند و تفاوت آن‌‌ها در تحمل بارهای وارده است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  3 دیدگاه دربارهٔ «رولبرینگ»

  1. بازتاب: بلبرینگ مفصلی - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  2. بازتاب: کاربرد بلبرینگ - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  3. بازتاب: بلبرینگ کی جی KG - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader