ردا صنعت

بررسی و تحلیل ویژگی‌های مهم بلبرینگ

 • ویژگی‌های مهم بلبرینگ

  ویژگی‌های مهم بلبرینگ چیست و بلبرینگ‌ها چه کاربردی در صنعت دارند؟در این مقاله با ما همراه باشید تا پیرامون انواع بلبرینگ و کاربری و ساختار آن بحث نماییم:

  حرکت عامل انجام شدن کارهای مکانیکی است. زمانی که می‌خواهید با اعمال یک نیرو و به‌وجودآوردن فشار کاری را به هدف مطلوب انجام دهید باید عوامل مزاحم را نیز به‌تناسب کاهش دهید. یکی از مهم‌ترین عوامل مزاحم برای حرکت، اصطکاک به‌صورت مخالف جهت حرکت است. برای اینکه بتوانید این مورد را کم کرده و حرکت را بهبود ببخشید وسیله‌ای به اسم بلبرینگ ساخته شده است.

  بلبرینگ در واقع ترکیبی از گوی‌ها یا ساچمه‌ها در کنار رینگ‌های درونی و خارجی است که همه این موارد با هم می‌توانند به حرکت در بیایند و از به‌وجودآمدن نیروی اصطکاک در خلاف جهت موردنظر جلوگیری کنند. آشنایی با ویژگی‌های مهم بلبرینگ به شما کمک می‌کند که آن را به‌صورت مفید و هوشمندانه به کار بگیرید. بلبرینگ می‌تواند برای شما سایش‌های ناخواسته را کم کند.

  ویژگی‌های مهم بلبرینگ
  بلبرینگ‌ها در صنعت کارایی زیادی دارند

  کاربرد دقیق بلبرینگ‌ها و ویژگی‌های مهم بلبرینگ چیست؟

  یکی از مشخصات بلبرینگ این است که از خوردگی و ساییدگی جلوگیری می‌کند. همین امر سبب شده تا در تمامی بخش‌های صنعتی که ساییدگی باعث آسیب به قطعات و ماشی آلات شده، از همین وسیله بهره ببرند. برای مثال تسمه‌نقاله‌ها از ادوات اصلی خطوط تولیدی هستند که باید ساعات زیادی را در روز کار کنند و حتی شبانه‌روز روشن بمانند. در این حالت میله‌ها و غلتک‌هایی که آن را به حرکت وامی‌دارند باید کمترین میزان اصطکاک را داشته باشند.

  اصطکاک در مقیاس صنعتی از دو جهت می‌تواند به ضرر واحد تولیدی باشد. اول اینکه آن قطعه را دچار ساییدگی کرده و به‌مرور از بین ببرد یا اینکه با داغ شدن بیش از اندازه آن را خراب می‌کند. مورد دیگر نیز این است که مصرف انرژی بسیار بالا می‌رود و این مسئله صرفه اقتصادی ندارد. از همین رو و با درنظرگرفتن ویژگی‌های مهم بلبرینگ، در نقاط مهم از این وسیله استفاده می‌کنند که انرژی حرکتی را تا بیشترین مقدار بتواند منتقل کند.

  ویژگی‌های مهم بلبرینگ
  بلبرینگ‌ها برای جلوگیری از سایش ساخته شده‌اند

  بلبرینگ و اهمیت آن برای نیروها و محورها

  یکی از ویژگی‌های مهم بلبرینگ این است که می‌تواند محورها را به‌صورت ایمن مهار کند. در واقع گاهی در خطوط صنعتی اتفاقی می‌افتد که در پی آن، محور دچار اختلال شده و از جایگاه اصلی خود خارج می‌شوند. این امر می‌تواند روی عملکرد سایر نقاط خط تولید صنعتی نیز تأثیر منفی بگذارد. از همین جهت برای اینکه احتمال لق خورد و اختلال در جایگاه محور به حداقل برسد، در نقاط تماس از بلبرینگ استفاده می‌کنند.

  مورد دیگری که برای شما باید بسیار موردتوجه قرار بگیرد این است که بلبرینگ می‌تواند برخوردهای منفی و ناخواسته را نیز کم کند یا از بین ببرد. بسیاری از قطعات خصوص صنعتی و حتی ماشین‌آلات به‌صورت پیش‌فرض متحرک هستند و باید در کنار قطعات ثابت کار مکانیکی انجام بدهند. در این صورت، ممکن است که قسمت‌های متحرک به‌صورت ناخواسته و تحت شرایطی با بخش‌های ثابت برخورد کنند. معمولاً مهندسان برای اینکه این برخورد صورت نگیرد در بخش‌های مناسبی، بلبرینگ را به کار می‌برند.

  ویژگی‌های مهم بلبرینگ که در تحمل نوع بار مؤثر هستند

  پیش از آن که به نکات مهم بلبرینگ در این حیطه بپردازیم لازم است اشاره کنیم که به‌طورکلی سه نوع بار بر بلبرینگ ممکن است تحمیل شود. این سه نوع شامل محوری، شعاعی و ترکیب آن دو مورد هستند. مشخصات بلبرینگ‌هایی که می‌توانند بار شعاعی را تحمل کنند این است که هیچ‌گونه مقاومتی در برابر حرکت نداشته و بازده سیستم را افزایش می‌دهند.

  بلبرینگ‌های محوری می‌توانند به‌صورت کف گرد حرکت ایجاد کنند. نوع ترکیبی این بلبرینگ‌ها علاوه بر اینکه همه نوع بار را می‌تواند تحمل کند، توانایی ایجاد تماس‌های زاویه‌ای را نیز دارد. انواع بلبرینگ‌های زاویه‌ای در مدل‌ها و زاویه‌های مختلفی با تعداد ردیف متنوع تولید شده و هم‌اکنون در بازار موجود هستند.

  بررسی ویژگی‌های بلبرینگ‌های پرکاربرد در صنعت

  در ادامه به معرفی و بررسی چند نمونه پرکاربرد از انواع بلبرینگ خواهیم پرداخت. هم کدام از آن‌ها مشخصات و توانایی‌های ویژه‌ای دارند که لازم است هر صنعتگری آن‌ها را بداند و به کار ببرد. در ادامه مطلب با ما همراه بمانید تا با ویژگی‌های این وسیله بیشتر آشنا شوید.

  ویژگی‌های بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه

  این نوع از بلبرینگ بسیار پرکاربرد بوده و توانایی‌های منحصربه‌فردی دارد. نمونه‌های مختلفی از آن وارد بازار شده است. یک مدل آن که از لاستیک مصنوعی تولید شده، توانایی دفع کشش‌های ناخواسته را دارد. درون آن‌ها کاسه‌نمد فلزی یا پلاستیکی می‌تواند قرار بگیرد. برای آن‌ها جای خار نیز در نظر گرفته شده که به سازندگان و تعمیرکاران اجازه محکم کردن را می‌دهد.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  نمونه‌ای از بلبرینگ شیار عمیق

  ویژگی‌های مهم بلبرینگ شیار عمیق دبل یا دو ردیفه

  طراحی این وسیله تا حدودی زیادی مشابه نمونه یک ردیفه است، ولی ساچمه‌ها در دو ردیف درون لایه داخلی چیده شده‌اند. این نمونه از بلبرینگ می‌تواند فشارها و بارهای متنوعی را تحمل کند. جالب است بدانید این نمونه در واقع نمودی از همان مدل زاویه است. نکته مهمی که باید بدانید این است که زمانی ما از نوع دو ردیفه بهره می‌بریم که مقدار فشار از آستانه تحمل مدل یک ردیفه فراتر باشد. این محصولات ظرفیت بسیار بالایی دارند.

  به لحاظ ساختاری نیز در مقایسه با مدل نخست عریض‌تر هستند. قطر آن‌ها نیز به‌تناسب بیشتر می‌شود. نکته نهایی که برای شما باید اشاره کنیم این است که این نوع از بلبرینگ می‌تواند بار را در دو جهت متفاوت نگه‌داری کرده و هم زمان دو نوع حرکت را پوشش بدهد.

  بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای یک ردیفه چه مشخصاتی دارند؟

  این نمونه از بلبرینگ‌ها نیز مانند شیار عمیقی که در ابتدا به آن پرداختیم، یک ردیف گوی یا ساچمه دارد، اما باید بدانید که به دلیل طراحی متفاوت می‌تواند هر دو نوع بار شعاعی و محوری را تحمل کند. معمولاً این نوع از بلبرینگ را به‌صورت دوتایی مورداستفاده قرار می‌دهند. از دیگر ویژگی‌های مهم بلبرینگ تماس زاویه‌ای یک ردیفه این است که باید در نقاطی با یک‌جهت نیرو به کار رود.

  نکات ایمنی که باید در مورد این محصول بدانید این است که به دلیل تنوع فعالیت‌های آن گاهی ممکن است شرایطی پیش بیاید که در اثر کار مداوم دمای محل افزایش یابد. به همین دلیل روغن زدن به این بلبرینگ باید در برنامه دوره‌ای شما باشد تا دچار مشکل نشوید. مورد دیگر این است که زمانی که می‌خواهید آن را به حالت دوتایی نصب کنید حتماً در نظر داشته باشید که میزان بار به‌صورت متوازن به هر دو وارد شود. عدم تناسب در بارهای ورودی سبب ایجاد اخلال در مجموعه خواهد شد.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  نمونه‌ای از بلبرینگ‌هایی که در بدنه خود زاویه دارند

  کلام آخر

  ما در این مقاله به ویژگی‌های مهم بلبرینگ پرداختیم. دانستیم که بلبرینگ‌ها در صنعت و ماشین‌آلات کاربرد زیادی دارند. آن‌ها به دلیل مشخصات ویژه‌ای که دارند می‌توانند برای جلوگیری از اصطکاک و سایش منفی، محکم‌کاری محورها و … استفاده شوند. از دیگر مشخصات این محصول این است که توانایی تحمل فشار و بار را به‌صورت شعاعی، محور و ترکیبی نیز دارد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  2 دیدگاه دربارهٔ «بررسی و تحلیل ویژگی‌های مهم بلبرینگ»

  1. بازتاب: قیمت بلبرینگ - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  2. بازتاب: انواع بیرینگ - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader