ردا صنعت
سیستم تخلیه دود

آشنایی با سیستم تخلیه دود و مزایای آن

 • مقدمه

  ساختمان‌های تجاری و چندنفره طبق قانون ملزم به ارائه راه‌های فرار و عاری از دود هستند تا امکان فرار بدون مانع را برای ساکنان فراهم کنند و همچنین امکان دسترسی اولین واکنش‌دهنده و خدمه آتش‌نشانی را در مواقع اضطراری فراهم کنند. سیستم تخلیه دود برای کمک به تهویه و استخراج دود از ساختمان‌ها در مواقع اضطراری و در صورت آتش‌سوزی برای تسهیل فرار امن ساکنان طراحی شده‌اند. در این مقاله ما به بررسی همه آنچه لازم است درباره این سیستم‌ها بدانید پرداختیم؛ بنابراین تا انتها همراه ما باشید.

  سیستم تخلیه دود
  سیستم‌های تخلیه دود در صورت آتش‌سوزی، مسیر دود را کنترل می‌کنند.

  سیستم تخلیه دود چیست؟

  این سیستم اغلب در مواردی که سیستم تهویه طبیعی مناسب نیست، موردنیاز است. یکی از مزایای اصلی این سیستم، امکان تخمین دقیق عملکرد آن است؛ زیرا حجم معینی از هوا را به روشی ثابت استخراج می‌کند و دقیقاً با هر استراتژی آتش‌نشانی مطابقت دارد و باعث به راه‌اندازی فن فشار مثبت راه پله می‌شود.

  علاوه بر این، سیستم‌های تخلیه دود می‌توانند نه‌تنها به‌عنوان یک سیستم ایمنی زندگی، بلکه به‌عنوان یک عملکرد دوگانه برای تهویه مناطق مشترک در استفاده روزمره مورداستفاده قرار گیرند. لازم است بدانید که این سیستم همچنین می‌توانند برای بهینه‌سازی انتشار نور طبیعی روز در ساختمان استفاده شوند.

  ساختمان باید به‌گونه‌ای طراحی و ساخته شود که تمهیدات مناسبی برای هشدار اولیه آتش‌سوزی وجود داشته باشد و در صورت بروز آتش‌سوزی از ساختمان به محل ایمن خارج از ساختمان که بتواند به‌طور ایمن و مؤثر در تمام مصالح مورداستفاده قرار گیرد، وسایل فرار مناسب وجود داشته باشد.

  سیستم تخلیه دود
  مزایای سیستم تخلیه دود، بسیار فراتر از حفظ ایمنی است.

  یک سیستم تخلیه دود چگونه کار می‌کند؟

  سیستم‌های تخلیه دود عمدتاً برای کنترل تهویه دود در آتش استفاده می‌شوند. امروزه تغییراتی در مقررات ساختمانی به دلیل نتایج تحقیقات در مورد استنشاق دود ایجاد شده است.

  هنگامی‌که یک آشکارساز یا نقطه تماس فعال می‌شود، یک سیستم کنترل دود محرک‌ها، پنجره‌ها یا دریچه‌ها را برای ایجاد تهویه باز می‌کند. این کار دود را برای افرادی که از ساختمان خارج می‌شوند پاک می‌کند و دود را از ناحیه ایجاد شده خارج می‌کند. سیستم‌های تخلیه دود به‌طورکلی با یک سیستم هشدار یا آشکارساز همراه می‌شود تا در صورت آتش‌سوزی کار کند.

  استفاده از تکنولوژی تصفیه هوا
  استفاده حتمی در پارکینگ‌ها و مراکز تجاری از این سیستم‌ها

  انواع مختلف سیستم‌های تخلیه دود

  در اینجا قصد داریم شما را با انواع مختلف این سیستم ها از حیث نحوه عملکرد آشنا کنیم:

  سیستم‌های تخلیه مکانیکی دود

  سیستم‌های تخلیه مکانیکی دود برای جلوگیری از دود و دورنگه داشتن آن از مسیرهای فرار یا دسترسی و تسهیل عملیات اطفای حریق طراحی شده‌اند. این سیستم‌ها از عناصری مانند فن‌ها استفاده می‌کنند تا حرکت دود را هدایت کنند تا از طریق دمپرها، کوره‌ها و دریچه‌ها خارج شود. سیستم‌های مکانیکی در مواردی مفید هستند که جریان هوای طبیعی کافی نیست یا عملی نیست.

  سیستم‌های تخلیه طبیعی دود

  در صورت وقوع آتش‌سوزی، سیستم‌های تخلیه طبیعی راه‌های هوایی را باز می‌کنند و از دینامیک جریان هوای طبیعی برای حذف دود استفاده می‌کنند. این را می‌توان با باز کردن پنجره‌ها یا دریچه‌ها، یک دریچه بازشو خودکار یا در جایی که دیوار خارجی وجود ندارد، یک محور دود عمودی به دست آورد. دود می‌تواند از ساختمان خارج شود درحالی‌که هوای تازه می‌تواند وارد شود.

  تخلیه طبیعی دود یک روش مقرون‌به‌صرفه برای برآوردن الزامات سند تأیید شده ایمنی است. در صورت وقوع آتش‌سوزی، آشکارسازهای دود سیستم تخلیه طبیعی دود را در آن طبقه فعال می‌کنند. این یک جریان هوای طبیعی برای تخلیه دود از ساختمان و تخلیه آن به اتمسفر ایجاد می‌کند و یک وسیله امن برای فرار ساکنان یا دید و دسترسی بیشتر برای آتش‌نشانان ارائه می‌کند.

  سیستم‌های تخلیه دود و گرما

  سیستم‌های تخلیه دود و گرما اساساً برای حذف دود و گرما از ساختمان در حال سوختن، حفظ مسیرهای فرار و امکان دسترسی روشن برای اطفای حریق طراحی شده‌اند. سیستم تخلیه دود، زمان فرار را برای ساکنین ساختمان افزایش می‌دهد.

  با تشخیص دود، درها از طریق محرک‌ها یا قفل‌های مغناطیسی به‌طور خودکار باز می‌شوند. با استفاده از نقاط تماس دستی در مکان‌های انتخاب‌شده در داخل ساختمان، آتش‌نشانان همچنین می‌توانند در صورت لزوم عملکرد سیستم را لغو کنند. یک پنل کنترل مرکزی به همه دستگاه‌ها متصل است و در صورت قطع برق از باتری پشتیبانی می‌کند. زمان باز کردن همه دریچه‌ها برای فرار سریع افراد از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین، استفاده از سیستم تخلیه دود بسیار توصیه می‌شود.

  سیستم‌های تهویه پارکینگ

  فن‌های القایی یا ایمپالس (جت) دود را از پارکینگ‌های سرپوشیده یا زیرزمینی پاک می‌کنند. این‌ها اغلب با این سیستم ترکیب می‌شوند تا از تجمع گازهای خروجی اگزوز خودرو در استفاده روزمره از پارکینگ خودرو جلوگیری کنند. لوورها، دمپرها و فن‌های استخراج دود برقی نیز اغلب در این طرح ادغام می‌شوند.

  کانال کشیخارج کردن‌دود
  سیستم‌های تخلیه دود، برای کانال‌کشی در ساختمان‌ها مناسب هستند.

  مزایای این سیستم ها

  استفاده از سیستم تخلیه دود میزان دود و گرمای موجود در ساختمان را در هنگام آتش‌سوزی کاهش می‌دهد. این به نفع ساکنان یا کارگران داخل ساختمان است؛ زیرا احتمالاً در حین تخلیه دود مضر کمتری استنشاق می‌کنند. هنگامی‌که یک این سیستم در شرایط بد وجود دارد، دید بهبودیافته ایجاد می‌شود؛ زیرا به دود و گرما اجازه می‌دهند بالا بروند و سطوح پایین‌تری شفاف‌تر از حالت بدون تهویه باقی می‌مانند.

  علاوه بر افزایش حفاظت از زندگی، این سیستم‌ها همچنین اثرات مالی ناشی از آتش‌سوزی را کاهش می‌دهند، به‌سادگی با اجازه دادن به دود خارج شده و درنتیجه آسیب کلی ساختمان را کاهش می‌دهند. سیستم تخلیه دود و فن فشار مثبت راه پله، باید به‌طور منظم بازرسی شده و عملیاتی شوند. مالک یا شرکت مدیریت کلیه اماکن مسئول بازرسی قانونی و نگهداری سیستم‌های تخلیه دود هستند.

  در آخر

  دریچه‌های بازکننده خودکار در سیستم تخلیه دود می‌توانند برای تهویه روزانه و همچنین خروج دود استفاده شوند. سیستم‌های کنترل پیشرفته معمولاً شامل سنسورهای دما، رطوبت و CO2 هستند تا محیط داخلی راحت را برای ساکنان ساختمان حفظ کنند و درعین‌حال در هنگام آتش‌سوزی محیط را ایمن نگه دارند.

  این سیستم از هوای تازه برای بهینه‌سازی کیفیت هوای داخل خانه و خروج دود در صورت آتش‌سوزی برای ایجاد راه‌های فرار ایمن و بدون دود و دسترسی یا آتش‌نشان‌ها استفاده می‌کند.

  لازم به ذکر است که سیستم تخلیه طبیعی، این مزیت را دارد که برای کار کردن نیازی به برق یا عملکرد دیگری (به‌غیراز باز بودن دریچه‌ها) ندارد؛ زیرا دود فقط از زیر شناور خود خارج می‌شود. آن‌ها همچنین دارای مزیت «خود جبرانی» هستند، به این معنی که هر چه دود داغ‌تر شود، به دلیل افزایش شناور دود ناشی از گرما، هواکش‌ها مؤثرتر عمل می‌کنند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  2 دیدگاه دربارهٔ «آشنایی با سیستم تخلیه دود و مزایای آن»

  1. بازتاب: پیمانکار تأسیسات موتورخانه - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  2. بازتاب: انواع لوله مسی و کاربرد آن - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader