ردا صنعت
لوله مسی

انواع لوله مسی و کاربرد آن

 • یکی از بهترین گزینه‌ها جهت انتقال مایعات در صنایع مختلف ، استفاده از لوله مسی است . که در سراسر جهان مورداستفاده قرار می‌گیرد . این جنس از لوله به علت استحکام بالا، سبک بودن و مقاومت در برابر خوردگی مورد استقبال صنعتگران در سراسر دنیا قرار گرفته است . به صورتی که در تمامی خانه‌های کوچک و بزرگ و تمامی واحدهای صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرد. قیمت خرید فروش لوله اتصالات مسی.

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید.

  معرفی و کاربرد لوله مسی

  امروزه لوله‌های مسی در صنایع گسترده‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرند . رایج‌ترین آن‌ها عبارت هستند از : خطوط آب‌رسانی در صنعت ساختمان‌سازی ، خط مبرد در سیستم‌های گرمایشی و استفاده در سیستم‌های تهویه مطبوع. اما آنچه که مهم است این بوده که کاربرد‌های لوله‌های مسی به همین نقطه ختم نمی‌شود بلکه امروزه علاوه بر بخش‌های مسکونی و انتقال آب در صنایع یخچال، ساخت سیستم‌های اطفای حریق، تأمین گاز طبی و مصنوعی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. قیمت خرید فروش لوله اتصالات مسی.

   

  انواع اتصالات مسی
  انواع اتصالات مسی

  انواع موارد استفاده از لوله‌های مسی

  امروزه با توجه خواص مس و ظرفیت‌های بی‌نظیر این فلز در موارد زیر برتری یافته است:

  • خدمات آب و گاز زیرزمینی
  • سیستم‌های توزیع آب
  • شبکه آب سرد
  • سیستم‌ های تخلیه
  • سیستم‌های گرمایش
  • سیستم‌ های نفت و سوخت
  • سیستم‌های اکسیژن
  • سیستم‌های گاز پزشکی غیر قابل اشتعال

  علاوه بر این مواردی که در بالا ذکر شدند به علت دوام بسیار بالا مس به‌راحتی می‌توان از آن در سازه‌های بتی نیز استفاده کرد .

  درصد خلوص لوله مسی

  درصد خلوص لوله‌‌های مسی رابطه مستقیمی با فرایند استخراج مس خالص دارد ؛ به‌طوری‌که اگر بتوان استخراج مس در معادن را با دقت بالا انجام داد خلوص لوله‌های مسی نیز می‌تواند تا 99.99 درصد افزایش یابد. بااین‌حال لوله مسی باکیفیت باید دارای استاندارد JIS  (استاندارد صنعتی ژاپن) و همچنین استاندارد ASTM باشد. قیمت خرید فروش لوله اتصالات مسی.

  اما بعضی از تولیدکنندگان این حوزه باتوجه ‌به نیاز و کاربرد شما اقدام به تولید انواع مختلفی از لوله‌های مسی کرده‌اند ؛ به طور مثال برای کارهای آبرسانی در واحدهای مسکونی و صنعتی از یک نوع لوله و برای کارهای حساس به حرارت مانند تهویه مطبوع از یک لوله دیگر استفاده می‌کنند.

  علاوه بر این لوله‌های مسی را می‌توان به صورت مس نرم یا سخت تولید کرد که هرکدام از آن‌ها کاربردهای متعددی در صنایع دارند و اتصالات مقاوم و قابل‌اطمینانی را به صنعتگران ارائه می‌دهند. قیمت خرید فروش لوله اتصالات مسی.

  لوله مسی نرم و شکل دهی به آن
  لوله مسی نرم و شکل دهی به آن

  انواع لوله مسی

  به‌طورکلی چهار نوع لوله مسی وجود دارند که در ساختمان‌های مسکونی و تجاری مورداستفاده قرار می‌گیرند:

  • لوله‌ های مسی نوع K
  • لوله‌های مسی نوع L
  • لوله‌ های مسی نوع M
  • لوله‌های مسی DWV

  اندازه‌گیری لوله مسی

  قطر بیرونی لوله‌های مسی را می‌توان با معیار‌های متعددی مانند اینچ، سوراخ اسمی و اندازه متریک اندازه‌گیری کرد. علاوه بر این قطر خارجی لوله مسی با اندازه اسمی سوراخ متناسب با یکدیگر است؛ به‌طوری‌که همیشه قطر خارجی لوله 1.8 اینچ بزرگ‌تر از اندازه اسمی آن بوده است.

  لوله و اتصالات مسی برای انجام کارهای لوله کشی
  لوله و اتصالات مسی برای انجام کارهای لوله کشی

  انواع لوله‌کشی مسی

  لوله‌های مسی دارای انواع مختلفی هستند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم .

  لوله مسی نوع K

  این نوع از لوله‌های مسی دارای دیواره‌هایی با قطر بیشتر نسبت به انواع دیگر هستند . که این ویژگی باعث شده تا در مواردی همچون توزیع آب، حفاظت از آتش، روغن و بسیاری از کاربردهای دیگر در صنعت سختمان سازی به‌عنوان لوله‌‌های صنعتی استفاده شود. به‌ کار بردن این سری از لوله‌ها برای خطوط اصلی آب و تأسیسات زیرزمینی به‌شدت توصیه می‌شود؛ زیرا به علت داشتن ضخامت کافی به‌راحتی می‌تواند فشار ناشی از خاک و فشار داخلی آب درون لوله را تحمل کند. قیمت خرید فروش لوله اتصالات مسی.

  لوله مسی نوع L

  این سری از لوله‌ها بیشتر برای لوله‌کشی‌های داخلی و سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده می‌شود . به صورت سفت یا انعطاف‌پذیر موجود است. این نوع از لوله‌ها به علت کاربرد بیشتر نسبت به نوع K رایج‌ترین نوع لوله‌کشی هستند. از لحاظ ساختاری نیز لوله‌کشی نوع L نازک‌تر از نوع K و ضخیم‌تر از نوع M است و همچنین در مواقع استفاده از لوله‌های انعطاف‌پذیر می‌توان به‌راحتی خطوط آب قدیمی را تعمیر یا جایگزین کرد .

  لوله مسی نوع M

  این نوع از لوله‌ها دارای دیواره‌ای نازک‌تری نسبت به نوع K و L هستند . می‌توان به صورت سخت و انعطاف‌پذیر آن را تهیه کرد. بیشترین موارد مصرف این نوع لوله‌ها در سیستم‌های خلا است. این نوع از لوله‌ها به علت داشتن دیواره نازک و در نتیجه استفاده کمتر از مس قیمت پایین‌تری نسبت به دیگر لوله‌ها دارند که در کارهای مسکونی به‌شدت استفاده می‌شوند . اما باید دقت کرد که از این نوع لوله‌کشی نمی‌توان در تمام قسمت‌های ساختمان به‌ویژه به‌عنوان لوله‌های صنعتی استفاده کرد. قیمت خرید فروش لوله اتصالات مسی.

  لوله‌ های مسی DWV

  لوله‌های مسی DWV بیشتر در لوله‌کشی‌های فاضلاب و ساختمان‌های قدیمی مورداستفاده قرار گرفته و امروزه با ساخت‌وسازهای مدرن با لوله‌های PVC یا ABS جایگزین می‌شوند. این نوع از لوله‌ها دارای علائم زرد رنگی هستند تا بتوان از لوله‌ مسی نوع M تشخیص داده شوند. توجه کنید که استفاده از این نوع لوله فقط مناسب سیالات با درجه فشار پایین و لوله‌کشی‌های رو سطح زمین مناسب است و نباید در صنایع بزرگ صنعتی مورداستفاده قرار بگیرد.

  چگونه لوله‌های مسی را نصب کنید؟

  لوله‌های مسی به دلیل خاصیت شکل‌پذیری و قابل انعطاف بودن و وجود ابزارها و روش‌های مناسب به‌راحتی می‌توان آن‌ها را به فرم دلخواه درآورد و از آن‌ها استفاده کرد. اما این سؤال به وجود می‌آید که آیا با خم کردن و شکل‌دهی به این لوله‌ها مقاومت آن‌ها کاهش می‌یابد؟

  پاسخ این سؤال خیر است؛ زیرا که طبق گزارش‌ آزمایش‌های انجام شده مقاومت ترکیدگی لوله خم شده می‌تواند به‌مراتب بیشتر از حالت قبل شود. این بدان معنا است که لوله مسی حتی با خم شدن قوی‌تر می‌شود و شما محدودیتی در جهت نصب آن ندارید. علاوه بر این لوله مسی به‌راحتی به‌وسیله اتصالات متفاوت به‌راحتی نصب شده و در صورت نیاز می‌توان از جوشکاری و یا از فلنج جهت قرار دادن دو لوله کنار یکدیگر استفاده کرد.

  ابزار موردنیاز برای لحیم‌کاری لوله مسی
  ابزار موردنیاز برای لحیم‌کاری لوله مسی

  نتیجه گیری

  لوله‌ مسی سال‌هاست که به‌عنوان یکی از بهترین راه‌ها جهت انجام خطوط آبرسانی در سراسر دنیا موردتوجه صنعت گران قرار دارد . احتمالاً شما نیز این لوله‌ها و اتصالات را در زیر کابینت یا منزل مسکونی خود مشاهده کرده‌اید . اما احتمالاً شما متوجه اختلاف قطر این لوله‌ها نشده‌اید . زیرا که لوله‌های مسی ضخامت یکسانی ندارند و هر کدام از آن‌ها در موارد خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرند تا بهترین عملکرد را از خود نشان دهند.

  حال آگاهی از تفاوت بین انواع لوله‌های مسی و بهترین کاربرد برای هرکدام، به شما کمک می‌کند تا هنگام شروع پروژه تعمیر یا بازسازی لوله‌کشی در خانه خود، یک انتخاب آگاهانه انجام دهید. قیمت خرید فروش لوله اتصالات مسی.

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  4 دیدگاه دربارهٔ «انواع لوله مسی و کاربرد آن»

  1. درود
   ارادت
   من اسم تبدیلی که در عکس گزاشتید رو میخواستم بدونم
   تبدیل ۲ به ۱ که سایز بندیش رو خودش هست
   به گمانم اسمش جوینت بود
   ممنون میشم راهنمایی کنید
   با سپاس از این
   مانا باشید

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader