ردا صنعت

هرآنچه که باید درباره وینچ جرثقیل بدانید

 • امروزه نمی‌‌توان بدون استفاده از جرثقیل‌ها، روند ساخت‌وساز بناهای مختلف را پیش برد. این تجهیزات فوق‌العاده گزینه‌ای مناسب برای جابه‌جا کردن اجسام به شمار می‌آیند. دراین‌بین وینچ جرثقیل یکی از مهم‌ترین بخش‌های این ماشین‌آلات بی‌نظیر محسوب می‌شود.

  کاربرد اصلی وینچ در یک جرثقیل را می‌توان با روند بالابردن و یا پایین آوردن تجهیزات مدنظر مرتبط دانست. وینچ‌ها در اندازه‌ها و ابعاد مختلفی به تولید می‌رسند و هر یک از آن‌ها دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند. همین تنوع موجب شده بسیاری از افراد در هنگام انتخاب وینچ دچار سردرگمی شوند.

  عملکرد کلی وینچ‌ها تأثیر مستقیمی بر کارکرد جرثقیل دارد. درصورتی‌که هریک از قطعات موجود وینچ دچار کوچک‌ترین اختلالی شوند، توانایی جرثقیل جهت جابه‌جا کردن مواد و کالاهای مختلف مختل می‌شود؛ به همین دلیل، آشنایی کلی با وینچ و همچنین نحوه به‌کارگیری آن باید جدی گرفته شود. در این متن قصد داریم اطلاعات کاملی در مورد این بخش بااهمیت از ساختار جرثقیل‌های امروزی به شما عزیزان ارائه کنیم؛ بنابراین، اگر قصد خرید یک وینچ باکیفیت را دارید و یا در این زمینه کنجکاو هستید، ادامه متن را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید.

  جنس وینچ‌های اصل از چدن می‌باشد که در برابر گرما و سرما و مقاومت می‌کند، یکی از قطعات اصلی وینچ دوک است که در بالابر تاثیر به سزایی دارد.
  وینچ باکیفیت باید ساختار مقاومی داشته باشد

  آشنایی با وینچ

  وینچ یا winch یک نوع دستگاه مختص کشش محسوب می‌شود که می‌تواند اجسام مدنظر را باتوجه‌به نیاز کاربران در سطوح مختلف به شکل افقی و یا زاویه‌دار جابه‌جا کند. اگرچه وینچ‌های مخصوص انتقال کالاهای مختلف به شکل عمودی نیز در بازار وجود دارند، ‌ اما وینچ جرثقیل افقی و زاویه‌دار از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

  وینچ‌ها نه‌تنها در جرثقیل‌ها بلکه در مواردی همچون تونل‌های مخصوص نفت و یا گاز، عملیات مخصوص سیم‌کشی، فعالیت‌های مربوط به معدن‌های صنعتی، بالابرهای موجود بر روی قایق‌ها و نفت‌کش‌ها، ‌ کارخانه‌های نساجی، انواع آسانسورها و … نیز کاربرد دارند.

  ساختار کلی وینچ دقیقاً همانند یک قرقره است. در گذشته با استفاده از قرقره‌ مواد مدنظر به طبقات بالایی ساختمان منتقل می‌شد، اما با پیشرفت تکنولوژی و ظهور جرثقیل‌های قدرتمند، این فرایند را وینچ انجام می‌دهد. به‌طورکلی می‌توان گفت وینچ یک قرقره مدرن به شمار می‌آيد که فعالیت آن به‌جای نیروی انسانی، به یک نیروی هیدرولیک وابسته است.

  دو بخش اصلی مهم‌ترین قطعات وینچ را شکل می‌دهد که عبارت‌ از سیم بکسل و بخش انتقال قدرت است. سیم بکسل وینچ باید مقاومت بالایی در برابر کشش داشته باشد و در هنگام بلندکردن ابزارهای فوق‌العاده سنگین با مشکلی روبه‌رو نشود. در وینچ‌های باکیفیت از سیم‌بکسل‌های چندرشته‌ای استفاده می‌شود. بخش انتقال قدرت وینچ باید بتواند نیروی پمپ هیدرولیکی تولید شده را به وینچ انتقال دهد.

   

  در وینچ نیروی محرکه الکتریکی بسیار قوی استفاده می‌شود و در تناژ مختلف ساخته شده است در کل وینچ‌ها سازه‌ای که با سیم قرقره پیشروی می‌کند.
  تصویری از یک وینچ به‌کاررفته در جرثقیل

   مدل‌های مختلف وینچ جرثقیل

  همان‌طور که گفته شد، وینچ جرثقیل انواع مختلفی دارد. این تنوع در مدل‌ها موجب شده تا بسیاری از کاربران در هنگام انتخاب محصول مدنظر خود دچار مشکل شوند. در ادامه به معرفی مهم‌ترین مدل‌های وینچ می‌پردازیم.

  وینچ‌های با ساختار ساده

  از این وینچ‌های به طور معمول در مکان‌های استفاده می‌شود که نیازی به حمل کالاهای بسیار سنگین وجود ندارد. این وینچ‌ها می‌توانند وزنی برابر با یک الی دو تن را جابه‌جا کنند. وینچ‌های ساده نسبت به سایر وینچ‌های موجود در بازار قیمت مناسب‌تری دارند، اما به طبع در نمی‌توان از آن‌ها در جرثقیل‌های بزرگ استفاده کرد.

  وینچ‌های همراه با کلاچ

  این نوع وینچ‌ها بر خلاف وینچ‌های ساده دارای کلاچ هستند. کلاچ این وینچ‌ها به شما کمک می‌کند تا بین قدرت انتقالی به وینچ و نیروی مدنظر یک تعادل صحیح را برقرار کنید. وینچ‌های کلاچ‌دار عموماً در کارگاه‌‌های صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

  در بخش کناری این محصولات معمولاً یک دستگیره قرار دارد که به کمک آن می‌توان سیم بکسل وینچ را جمع کرد. بعضی مدل‌های وینچ کلاچ‌دار دارای ترمز مخصوصی هستند که از آزادسازی پرسرعت سیم بکسل جلوگیری می‌کند. این ترمز باعث می‌شود تا خطر خاصی اپراتور وینچ را تهدید نکند. برخی از مدل‌های وینچ کلاچ‌دار را می‌توان در جرثقیل‌های کوچک مشاهده کرد.

  وینچ‌های برقی

  این وینچ‌ها معمولاً در جرثقیل‌های تناژ متوسط به کار می‌روند. همان‌طور که از نام این محصولات مشخص است، وینچ‌های برقی با استفاده از نیروی الکتریسیته فعالیت می‌کنند. امروزه به‌کارگیری وینچ‌های برقی حتی در مصارف خانگی و بالابرهای صنعتی نیز رایج شده است.

  وینچ‌های هیدرولیک

  متداول‌ترین نوع وینچ جرثقیل موجود در بازار، وینچ‌ هیدرولیک است. از این وینچ‌ها در جرثقیل‌های تناژ بالا استفاده می‌شود. در بعضی مدل‌های وینچ هیدرولیک، قدرت جرثقیل به درون وینچ انتقال می‌یابد، این در حالی است که در وینچ‌های هیدرولیک مدرن‌تر، وینچ به‌صورت جداگانه عمل می‌‌کند. وینچ‌های هیدرولیک را می‌توان در جرثقیل‌های پرتابل یا متحرک نیز مشاهده کرد.

   

  وینچ‌ها در ابعاد مختلفی تولید شده، دلیل اینکه ابعاد مختلفی دارد به خاطر استفاده وینچ در صنعت‌های مختلف است به همین دلیل در ایعاد مختلفی در بازار عرضه شده است.
  وینچ‌ها انواع و ابعاد مختلفی دارند

  در هنگام خرید وینچ باید به چه نکاتی توجه کرد؟

  همان‌طور که می‌دانید مهم‌ترین بخش وینچ سیم بکسل آن است. هرگونه فرسودگی، خوردگی، زنگ‌زدگی، پارگی و … در این بخش می‌تواند موجب ازکارافتادن وینچ شود. پیش از خرید وینچ مدنظر خود باید از سالم بودن سیم بکسل آن مطمئن شوید. علاوه بر این، ‌ وینچ‌های باکیفیت معمولاً با ترمز مختص خود عرضه می‌شوند. این ترمز به شما کمک می‌کند تا با کمک نیروهای موسوم به گریزازمرکز، ‌ از سقوط تجهیزات متصل به وینچ جلوگیری کنید.

  برخی از جرثقیل‌های مدرن از دو وینچ جداگانه استفاده می‌کنند. این امر موجب می‌شود تا فشار کمتری به هر یک از سیم‌بکسل‌ها وارد شود و در نتیجه عمر کلی وینچ افزایش یابد. پیش از خرید وینچ نسبت به تعیین قدرت و میزان توانایی وینچ جرثقیل مدنظرتان اقدام کنید. خرید وینچ نامناسب منجر به هدررفت هزینه و وقت شما خواهد شد. خرید وینچ باکیفیت یک هزینه نیست، زیرا موجب افزایش عملکرد جرثقیل شما خواهد شد.

   

  قبل از خرید وینچ مدنظر خود باید از سالم بودن سیم بکسل آن مطمئن شده باشید زیرا عملکرد صحیح وینچ به نوع جرثقیل و سیم بکسل است اگر به این دو نکته توجه کنید کارکرد صحبح جرثقیل و وینچ را متوجه می‌شوید.
  عملکرد صحیح جرثقیل به وینچ وابسته است

  سخن پایانی

  به پایان متن آشنایی با وینچ‌های به‌کاررفته در جرثقیل‌ها و نوع عملکرد آن‌ها رسیدیم. امروزه وینچ‌ها به یک جزو جدایی‌ناپذیر در جرثقیل‌ها تبدیل شده‌اند. تفاوتی ندارد که جرثقیل مدنظر شما از چه نوع و یا ساخت چه شرکتی باشد، درهرصورت باید در زمان انتخاب وینچ مناسب دقت لازم را به خرج دهید.

  خرید یک وینچ جرثقیل به شما کمک خواهد کرد تا از کارکرد صحیح جرثقیل اطمینان حاصل کنید. وینچ‌ها انواع مختلفی دارند و به طبع باید در زمان خرید وینچ ملزومات موردنیاز خود را در نظر بگیرید. ردا صنعت به‌عنوان برترین عرضه‌کننده وینچ‌ در کشور مفتخر است این محصول را با بهترین قیمت ممکن در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

  تماس با ردا صنعت

  09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader