ردا صنعت
خرید فروش قیمت انواع رنگ های سنگ گرانیت

چرا سنگ گرانتیت؟

 • سنگ‌ها یکی از مهم‌ترین عناصر روی کره زمین هستند که در طول تاریخ به دلیل استحکام بالای خود در بسیاری از زمینه‌ها استفاده شدند. ازآنجایی‌که شرایط خاصی برای شکل‌گیری سنگ‌ها لازم است، این عناصر دارای انواع مختلف با ویژگی‌ها و خواص متفاوتی هستند. این تفاوت موجب شده است تا هر سنگی باتوجه‌به خواص مختص خود برای برخی از کارها مناسب‌تر باشد. امروز قصد داریم تا در خصوص یکی از پرکاربردترین سنگ‌های موجود در کره زمین به نام سنگ گرانیت صحبت کنیم؛ پس با ما همراه باشید. کف دیوار پله خرید دریافت قیمت انواع سنگ گرانیت 

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید. 

  آشنایی با گرانیت

  گرانیت در حقیقت نوعی سنگ آذرین با دانه‌های درشت و بزرگ بوده که بیشتر از ترکیبات کوارتز، فلدسپات قلیایی و پلاژیوکلاز تشکیل شده است. زمانی که ماگما یا همان مواد مذاب به‌آرامی با مقادیر زیادی از سیلیس و اکسید فلز قلیایی در زیر زمین سرد می‌شود و به شکل جامد در می‌آید، سنگ گرانیت شکل می‌گیرد.

  این سنگ باتوجه‌به میزان مواد معدنی که در خود دارد، به رنگ‌های مختلفی نظیر سفید، صورتی و خاکستری دیده‌ می‌شود. جالب است که بدانید، سنگ گرانیت یکی از سنگین‌‌ترین سنگ‌ها در طبیعت است. شاید به همین دلیل بوده که گرانیت به‌عنوان سمبل سختی، مقاومت و استحکام شناخته شده است.

  بافت درشت‌دانه سنگ گرانیت سنگ گرانیت کف دیوار پله
  بافت درشت‌دانه سنگ گرانیت

  خواص گرانیت

  همان‌طور که قبلاً به آن اشاره شد، گرانیت یکی از معدود سنگ‌هایی است که با مقاومت بالا و استحکام بی‌نظیر خود در مقابل فرسایش و خورده شدن همچنان سالم باقی می‌ماند. این ویژگی به این سنگ کمک می‌کند تا در برابر شرایط نامساعد آب‌وهوایی همچنان مقاوم، محکم و بدون تغییر باقی بماند. جالب است بدانید که این مقاومت و استحکام تا حدی است که حتی در برابر ضربه نیز نمی‌شکند.

  یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد و عالی این سنگ، صیقلی بودن سطوح آن است که جلوه زیبایی به آن می‌بخشد. این ویژگی باعث می‌شود تا از این سنگ زیبا و مقاوم به‌وفور در مصالح ساختمانی استفاده شود. کف دیوار پله خرید دریافت قیمت انواع سنگ گرانیت 

  ترکیب سنگ گرانتیت نماد زیبایی سنگ گرانیت کف دیوار پله
  ترکیب سنگ گرانتیت نماد زیبایی

  معایب گرانیت

  گرانیت نیز مانند سایر سنگ‌های موجود در طبیعت دارای برخی ویژگی‌هایی است که شاید به مذاق صنعتگران  خوش نیاید. یکی از این ویژگی‌ها گران‌قیمت بودن آن است. این سنگ به دلیل وزن زیادی که دارد، نیازمند نصب سخت‌تر و پیچیده‌تری است و هزینه‌های بالایی می‌طلبد.

  از طرفی، سنگ گرانیت برای نصب به عملیات ملات پیچیده‌تر و چسبندگی با مدت زمان بیشتری نیاز دارد که این عوامل بر سرعت اجرای آن در ساختمان‌سازی اثرات سوئی می‌گذارد. ویژگی دیگری که می‌تواند به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین معایب این سنگ برشمرده شود، خاصیت تشعشع امواج رادیواکتیو است. کاربرد گرانیت در مکان‌هایی که امواج رادیواکتیو در آن‌ها جریان دارد، می‌تواند باعث افزایش میزان تشعشعات شود و میدان مغناطیسی را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

  این ویژگی موجب شده است تا از اوایل قرن بیستم، کاربرد گرانیت در بیمارستان‌ها و مکان‌های درمانی ممنوع اعلام شود؛ چراکه این ویژگی موجب ایجاد سرطان در افرادی می‌شود که در معرض این سنگ قرار می‌گیرند.

  اجرای کف ساختمان با سنگ گرانیت
  اجرای کف ساختمان با سنگ گرانیت

  گرانیت در کجا وجود دارد؟

  گرانیت بیشترین سنگ موجود در پوسته کره زمین است. این سنگ در دامنه بسیاری از رشته‌کوه‌های دنیا و همچنین در مناطق وسیعی به نام باتولیت در سطح کره زمین دیده می‌شود. بدیهی است که این سنگ در نتیجه سرد شدن تدریجی مواد مذاب در زیر پوسته زمین تشکیل می‌شود اما دلیل پیدا شدن آن روی کره زمین به‌خاطر بالا رفتن آن پس از تشکیل یا فرسایش پوسته زمین طی سال‌های متمادی است.

  کاربرد سنگ گرانیت

  بهتر است که پس از اطلاع یافتن از مزایا و معایب سنگ گرانیت کاربرد آن را نیز شرح دهیم. گرانیت به دلیل زیبایی چشمگیر و استحکام بی‌نظیر خود بسیار موردتوجه صنعتگران حوزه ساختمان‌سازی و بسیاری از هنرهای دیگر قرار گرفته است. خاصیت ضد فرسایشی آن موجب شده است تا یکی از مصالح اصلی ساختمان‌سازی و تزئینات ساختمانی باشد؛ چراکه در هر آب‌وهوایی بدون تغییر باقی می‌ماند. کف دیوار پله خرید دریافت قیمت انواع سنگ گرانیت 

  از این سنگ در برخی از نواحی برای ساختن آرامگاه‌ها و قبرها استفاده می‌شود. گرانیت به دلیل سختی بالا به‌راحتی تراش داده نمی‌شود و برای تراش آن باید از دستگاه‌های مربوطه استفاده کرد. ناگفته نماند که در ابتدا، تراش دستی این سنگ نتایج ضعیفی به همراه داشت، اما بعدها با اختراع ماشین‌آلات و ابزار مناسب، تجارت این سنگ به‌وفور افزایش یافت.

  جلا و زیبایی گرانیت در محیط خانه آشپزخانه کف دیوار پله خرید دریافت قیمت انواع سنگ گرانیت 
  جلا و زیبایی گرانیت در محیط خانه
  استفاده از گرانیت در ساختمان‌سازی

  با افزایش تجارت گرانیت، کاربرد آن به‌عنوان کاشی کف یا دیواره‌های ساختمان‌ به طور گسترده رواج یافته است. سنگ مرمر که قبلاً در ساختمان‌سازی مورداستفاده زیادی قرار می‌گرفت، در برابر بارش‌های اسیدی خورده می‌شد و به‌مرور از بین می‌رفت.

  در این اوضاع، گرانیت که به دلیل مقاومت بالا زبانزد شده بود، جایگزین سنگ مرمر در ساختمان‌سازی شد تا آسیب‌های ساختمانی را به حداقل برساند. از این سنگ برای ساخت اپن آشپزخانه‌ها نیز استفاده می‌شود تا هم در برابر ضربه مقاوم باشد و هم زیبایی چشمگیری به دکوراسیون داخلی آشپزخانه‌ها ببخشد. کف دیوار پله خرید دریافت قیمت انواع سنگ گرانیت 

  سنگ گرانیت در آشپزخانه سنگ گرانیت کف دیوار پله
  سنگ گرانیت در آشپزخانه

  استفاده در آزمایشگاه‌ها و عملیات مهندسی

  گرانیت که به نفوذناپذیری مشهور است، در برخی از عملیات مهندسی و آزمایشگاهی به‌عنوان صفحات زیر عملیات استفاده می‌شود. این ویژگی به آزمایشگران اجازه می‌دهد تا بدون هیچ‌گونه نگرانی از نابودی صفحات زیرین، آزمایش خود را به‌درستی انجام دهند.

  بلوک‌های بزرگ گرانیت بعد از استخراج برش می‌خورند و به‌صورت صفحات و سنگ‌های ابعادی و همچنین به‌عنوان پایه‌ای برای ابزارهای نوری در این مکان‌ها استفاده می‌شوند. پایداری سنگ گرانیت به آن کمک می‌کند تا در بسیاری از زمینه‌های صنعتی خشن یک ابزار اصلی به شمار آید.

  سخن پایانی

  باتوجه‌به اهمیتی که ساختمان‌ها در زندگی بشر دارند و همچنین به دلیل تماس مصالح ساختمانی با آب و هواهای مختلف، لازم است تا کیفیت و دوام مصالح و مواد به‌کاررفته در سازه‌ها بالا باشند، به‌گونه‌ای که بتوانند سالیان زیاد بدون تغییر باقی بمانند. علاوه‌برآن، باید امنیت را برای ساکنان خود به همراه داشته باشند.

  ازآنجایی‌که سنگ گرانیت به‌عنوان یک سنگ محکم و مقاوم در طبیعت شناخته می‌شود، یکی از گسترده‌ترین مصالح ساختمانی است که در ساخت‌وسازهای متعدد مورداستفاده قرار می‌گیرد. کاربرد سنگ گرانیت بسیار زیاد است و نه‌تنها در حوزه ساختمان‌سازی استفاده می‌شود، بلکه در سایر زمینه‌های صنعت نیز یکی از برترین مصالحی است که امنیت عملیات مختلف را به همراه دارد.

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید. 

  ردا سازه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  1 دیدگاه دربارهٔ «چرا سنگ گرانتیت؟»

  1. بازتاب: جرثقیل سقفی کوچک - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader