ردا صنعت

استاندارد پیچ و مهره را بشناسید؛ کم و کیف استاندارد DIN

 • آشنایی با استاندارد پیچ و مهره به شما کمک می‌کند تا به‌سرعت محصول موردنیاز خود را انتخاب کرده و در صنایع مختلف یا مصارف کارگاهی و خانگی مورداستفاده قرار دهید. استاندارد DIN مشهورترین شیوه دسته‌بندی پیچ‌ومهره است که کاربرد بین‌المللی داشته و ابتکار آن از طرف مهندسین آلمانی ارائه‌شده است. در ادامه با این استاندارد و فاکتورهای به‌کاررفته در طراحی آن آشنا خواهید شد.

  شیوه دسته بندی انواع بولت
  شیوه دسته بندی انواع بولت

  کدام شرکت برای تولید انواع بولت استاندارد تعریف می‌کند؟

  ممکن است در هنگام خرید یک بولت متوجه شوید استاندارد پیچ و مهره درج‌شده بر روی آن شباهتی به استاندارد Din ندارد. تعداد شرکت‌های تعریف‌کننده استاندارد محدود است و به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را به شیوه دسته‌بندی Din مطابقت دهید. برای این منظور ابتدا لازم است با عناصر استاندارد Din آشنا شوید.

  استاندارد پیچ‌های 6 گوش نیم دنده

  پیچ‌های شش‌گوش نیم دنده عموماً کاربرد صنعتی داشته و ازجمله پیچ‌های درشت و سنگین محسوب می‌شوند. شما می‌توانید این محصول را به کمک سر 6 گوشی آن‌ها تشخیص دهید. همچنین بدنه این محصول به‌صورت نصفه و نیمه رزوه شده است.

  معادل عددی این محصول در استاندارد پیچ و مهره Din معادل 931 است. اگر بر روی این محصول استاندارد ISO را مشاهده کردید باید بدانید که این محصول بر اساس نظر مؤسسه استاندارد بین‌المللی ابعاد متریک، مشخصات خود را درج کرده است و درصورتی‌که این میزان معادل ISO 4014 باشد به این معناست که با استاندارد 931 دین مطابقت دارد.


  آشنایی با انواع پیچ، ابزار ضروری جعبه‌ابزار خود را بشناسید


  ابعاد تمام پیچ‌های این رده با قطری در حدود 106 تا 39 میلی‌متر است و به‌صورت نیم گرید A و B تولید می‌شوند. این محصول همچنین با استاندارد پیچ و مهره ANSI/ASME کدی معادل B18.2.3.1M خواهد داشت. استاندارد ASME مخفف ابعاد متریک جامعه مهندسین آمریکا و ANSI استاندارد ملی آمریکا، ابعاد متریک است و معمولاً در کنار یکدیگر درج‌شده و واحد مشابهی را نشان می‌دهند.

  چنانچه در هنگام خرید پیچ شش‌گوش نیم دنده با علامت EN روبه‌رو شدید، باید بدانید که این استاندارد پیچ و مهره مخفف کلمه استاندارد اروپا ابعاد متریک است و اگر این مقدار معادل 24014 باشد به این معناست که با استاندارد DIN 931 مطابقت دارد.

  آخرین استاندارد معرفی‌شده در این بخش، استاندارد ASTM است که مخفف کلمه جامعه متریال آمریکا ابعاد اینچی است و درصورتی‌که این مقدار معادل F568M باشد با استاندارد پیچ و مهره DIN مطابقت دارد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید تمام استانداردها قابلیت معادل‌سازی داشته و در هنگام تشخیص پیچ‌ومهره مناسب، کاربرد دارند. دراین‌بین استانداردهای DIN و ISO و ANSI/ASME کامل‌ترین دسته‌بندی را ارائه داده‌اند.

  آشنایی با استاندارد‌های بولت

  استاندارد پیچ شش‌گوش تمام دنده

  تفاوت پیچ‌های شش‌گوش تمام دنده با نیم دنده را می‌توان باتوجه‌به بدنه آن‌ها دریافت. بدنه یک پیچ تمام دنده کاملاً رزوه شده است و بر اساس استاندارد پیچ و مهره DIN با مقدار عددی 933 مشخص می‌شود. این مقدار در را استاندارد ISO معادل 4017 و در استاندارد ANSI معادل B18.2.3.1M است.

  استاندارد پیچ 6 گوش دنده ریز نیم دنده

  مشخصه این پیچ در ابتدا به سر شش‌گوشی و بدنه نیم رزوه شده آن است. در این مورد بافاصله کم¬تری بین شیارهای سطح رزوه شده روبه‌رو هستیم و در اصطلاح به آن تمام دنده نیز گفته می‌شود. پیچ‌های 6 گوش معرفی‌شده در این مقاله به علت کاربرد بالا در صنایع سنگین مانند ساختمان‌سازی، راه‌سازی و ریل، سازه‌های چوبی و هواپیمایی، از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

  این محصولات به‌وفور مورداستفاده قرار می‌گیرند. استاندارد این پیچ در جدول DIN معادل 960 است و در استاندارد ISO با مقدار ISO 8765 نشان داده می‌شود. این عدد در استاندارد EN معادل 28765 خواهد بود و توصیف‌کننده انواع پیچ شش‌گوش نیم دنده و دنده ریز است.

  پیچ و مهره استاندارد
  هم‌تراز کردن استاندارد بولت

  استاندارد بین‌المللی مهره شش‌گوش

  استانداردی که در ادامه ذکر خواهد شد در مورد انواع مهره 6 گوش استاندارد کلاس 6، 8 و 10 مورداستفاده قرار می‌گیرد و متفاوت با پیچ 6 گوش فلنج دار خواهد بود. استاندارد DIN 934 برای اشاره به مهره‌های شش‌گوش ساده به کار می‌رود و معادل ISO 4032، B18.2.3.7M، EN 14399.4، A 320-A325 است.

  استاندارد معادل پیچ آلن

  پیچ آلن در جدول استاندارد DIN با عدد 912 مشخص می‌شود و توصیف‌کننده انواع پیچ آلن نیم دنده در کلاس 8.8 و 12.9 است. مزیت استفاده از پیچ‌های آلن، قابلیت استفاده از آن‌ها در مواردی است که امکان دخالت دست و آچارفرانسه برای باز و بسته کردن پیچ کمتر است.

  در این مورد می‌توان به‌راحتی به کمک آچار آلن که ابزاری کوچک است آن‌ها را باز و بسته کرد. به همین دلیل شاهد کاربرد گسترده است محصول در آناتومی ماشین و موارد صنعتی هستیم. آچار آلن ابزاری به شکل L است که با قرارگرفتن در حفره 6 گوش روی پیچ آلن، امکان باز و بسته کردن آن را فراهم می‌کند. استاندارد پیچ و مهره این محصول بر اساس شاخص DIN معادل 912 است که با استاندارد ISO 4762، B18.3.1M، ASTM A574M هم‌رده است.

  پیچ شش گوش
  انواع پیچ شش‌گوش

  استاندارد پیچ شش‌گوش فلنج دار

  پیچ 6 گوش فلنج دار علاوه بر سر گوش خود، یک قطعه مانند دیسک یا واشر نیز در آناتومی خود دارد و بدنه آن نیز استوانه‌ای است. از مزیت‌های این پیچ می‌توان به آچارخوری آن اشاره کرد که فرایند باز و بست آن را سهولت می‌بخشد.

  این پیچ معادل استاندارد پیچ و مهره DIN 6921، ISO 1665 و B18.2.1 تولیدشده و به فروش می‌رسد. پیچ‌های واشردار نیز معمولاً در گرید‌های 5/6، 8/8، 12/9 تولید می‌شوند و بدنه آن‌ها تمام رزوه است. اما می‌توانند به لحاظ گل‌پیچ مشابه پیچ‌های فلنج دار باشند.

  انواع پیچ
  چگونه انواع پیچ را بشناسیم؟

  آشنایی با استاندارد استاد بولت

  پیچ استاد بولت دو سر رزوه استاندارد درواقع از درشت‌ترین قطعات مرتبط با پیچ‌ومهره است که شما می‌توانید دو مهره را در دو طرف ستون رزوه شده این محصول مشاهده کنید. استاد بولت می‌تواند در ابعاد بسیار متنوعی تولید شود و اساساً فاقد گل‌پیچ است. این قطعه کاربرد بالایی در صنایع سنگین و خطوط انتقال گاز و میعانات دارد.

  استاد بولت معادل استاندارد پیچ و مهره DIN 976، ISO 4753، B18.31.2 و ASTM A193 تولید می‌شود. مزیت این پیچ در سفارشی‌سازی آن برای ابعاد مختلف اتصالات است و می‌تواند اتصالی قابل بازشدن در هر زمان و بسیار مقاوم را ایجاد کند. خطوط انتقال سیالات از درون و بیرون در معرض عوامل فرسایشی قابل‌توجهی هستند.

  همچنین لازم است در طراحی آن‌ها، از موادی استفاده شود که ریسک تخریب پایینی داشته باشند و درعین‌حال، مهندسین مربوطه بتوانند به‌سادگی در مورد تعمیر یا تعویض قطعات اقدام کنند. زمانی که از یک استد بولت برای سرهم‌بندی قطعات یک سازه استفاده می‌کنید چند ویژگی خاص برای شما فراهم خواهد بود.

  می‌توانید انتظار داشته باشید که به‌راحتی در مقابل حرارتی معادل 450 درجه نیز از خود مقاومت نشان دهد و در هر زمان که لازم باشد، به‌راحتی و صرفاً توسط پیچ‌ومهره، بتوانید نسبت به باز و بسته کردن آن اقدام کنید. در طراحی انواع پیچ‌های استد بولت از مواد اولیه متفاوتی استفاده می‌شود. درصد این ترکیبات بر اساس شاخص‌های استاد بولت B7، B8، B8M رده‌بندی می‌شود.

  به طور مثال عنصر کربن در استاد بولت B7 معادل 0/49% – 0/37 است. درحالی‌که این عنصر در استاد بولت B8 معادل نهایتاً 0/08 درصد است. از دیگر عناصر مهم کاربردی در طراحی استاد بولت می‌توان به منگنز، کروم، سیلیکون، مولیبدنیت و نیکل اشاره کرد.

  انواع پیچ و مهره
  خرید پیچ آچارخور یا شش‌گوش

  نتیجه‌گیری

  در این مطلب تلاش شد تا مهم‌ترین شاخص‌های انواع استاندارد پیچ و مهره مورد ارزیابی قرار بگیرد. آشنایی با انواع پیچ‌ومهره و شیوه دسته‌بندی و انتخاب این محصول می‌تواند برای بسیاری از افراد ضروری و اجتناب‌ناپذیر باشد. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید انواع جداول مرتبط به استاندارد پیچ و مهره را تهیه کرده و در اختیار داشته باشید. این موضوع می‌تواند به‌مرور، حساسیت مناسب جهت تشخیص انواع پیچ‌ومهره را برای شما فراهم کند.

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید. 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  1 دیدگاه دربارهٔ «استاندارد پیچ و مهره را بشناسید؛ کم و کیف استاندارد DIN»

  1. بازتاب: فروش پیچ و مهره - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader