ردا صنعت

شناخت انواع مهره و کاربردهای آن

 • مهره یکی از وسایلی است که کاربرد وسیعی دارد و از وسایل خانه گرفته تا تجهیزات صنعتی، در همه آن‌ها به‌نوعی از انواع مهره استفاده می‌شود. Nut یا مهره نوعی اتصال است که داخل آن رزوه‌هایی ایجادشده تا اصطکاک لازم با پیچ را فراهم کند. مهره با پیچ‌های هم سایز خودش برای اتصال قطعات مختلف استفاده می‌شود.

  برای ساخت مهره از متریال‌های مختلفی نظیر آهن، فولاد و استیل استفاده‌شده و حتی باتوجه‌به کاربردهای مختلفی که مهره‌ها دارند، مهره‌های پلاستیکی نیز در صنعت تولید می‌شوند. باتوجه‌به تنوع مهره‌ها و کاربرد وسیعی که دارند، در این مقاله سعی کرده‌ایم تا به بررسی انواع مهره بپردازیم و با کاربردهای آن‌ها آشنا شویم.

  انواع مهره
  انواع پیچ و مهره‌ها در صنعت

  مهره چیست؟

  مهره‌ها معمولاً از جنس فلز ساخته می‌شوند و حتی در بیشتر موارد از فلزات آبکاری شده در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود. فلزات آبکاری شده باعث افزایش مقاومت مهره‌ها شده و باعث افزایش طول عمر آن‌ها می‌شود. مهره‌ها در انواع مختلف مربعی و چهارگوش ساخته می‌شوند و درون آن‌ها توسط روش‌های مختلفی که وجود دارد رزوه دار می‌شود. این روش‌ها شامل مواردی مثل تراشکاری، قلاویز زدن و روش‌های صنعتی می‌شود که قادر هستند تا مقادیر زیادی از مهره را در کمترین زمان تولید کنند.

  نام انواع مهره

  مهره‌های بی‌شماری در اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی در بازار وجود دارد و باتوجه‌به کاربردشان دسته‌بندی می‌شوند. مهره‌های چهارگوش، مهره‌های خود قفل شونده، مهره‌های شش‌گوش، مهره خروسکی، مهره سربسته، مهره ماشین، مهره ماشین‌آلات سنگین، مهره کاسه‌نمد، مهره قفل کننده، مهره قفل شونده، مهره کوپلینگ، مهره ماشین و چندین نوع مهره دیگر از انواع مختلف هستند که در بازار موجود است.

  کاربرد مهره چهارگوش

  مهره‌های چهارگوش از فلزات آبکاری شده و گالوانیزه تولید می‌شوند. امروزه از این نوع مهره کمتر استفاده می‌شود و بیشترین کاربرد را در صنایع ریلی و راه‌آهن دارد. این نوع از مهره‌ها به دلیل اینکه با سطح بیشتری از قطعه در تماس هستند، در برابر شل شدن مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند.

  مهره خود قفل شونده

  در بسیاری از تجهیزات و وسایلی که تحت نیروهای ارتعاشی و نیروهای ناگهانی قرار دارند، بهتر است تا از مهره‌های خود قفل شونده استفاده کرد. این‌گونه از مهره‌ها به‌واسطه ساختار منحصربه‌فردی که دارند، به‌راحتی باز نمی‌شوند.

  انواع مهره
  تصویری از مهره قفل شونده

  مهره شش‌گوش

  یکی از انواع مهره، مهره شش‌گوش است. این نوع از مهره‌ها به دلیل دارا بودن ویژگی‌های مثبت، بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف دارند. مهره شش‌گوش دارای انتهای باز است و به‌راحتی در انواع مختلف پیچ بسته می‌شوند.

  مهره خروسکی

  برای بستن بسیاری از مهره‌ها حتماً باید از آچار مخصوص به خودش استفاده کرد. مهره خروسکی ازجمله مهره‌هایی است که به دلیل وجود دو عدد باله در قسمت بالایی آن، به آسودگی توسط دست باز و بست می‌شود و به دلیل همین کاربرد آسان از معروف‌ترین انواع مهره است.

  مهره سربسته

  نوع دیگری از مهره‌ها وجود دارند که به نام مهره سربسته شناخته می‌شوند. در بسیاری از نقاط به دلیل وجود آلودگی و وجود مواد مختلف، از این نوع مهره‌های سربسته استفاده می‌شود؛ زیرا بسته بودن سر آن باعث جلوگیری از ورود مواد و رسوبات مزاحم به داخل آن می‌شود.

  مهره ماشین

  مهره ماشین انواع گوناگونی دارد که دو نوع مربعی یا شش‌گوش از پرکاربردترین آن‌ها هستند و باید به همراه پیچ‌های هم سایز خود بسته شوند. این مهره‌ها باتوجه‌به کاربرد خود غالباً دارای ابعادی کوچک و ظریف هستند.

  مهره ماشین‌آلات سنگین

  برای اتصال قطعات ماشین‌آلات سنگین باید از مهره‌های مخصوصی استفاده کرد که قابلیت تحمل فشار زیاد را داشته باشند. برای اتصال قطعات مختلف ماشین‌آلات سنگین راه‌سازی و معدنی، از مهره‌های خشکه یا آبکاری شده استفاده می‌کنند تا به‌سادگی دچار فرسودگی و شکست نشوند و عمری طولانی داشته باشند.

  مهره کاسه‌نمد

  کاسه‌نمد ازجمله قطعاتی محسوب می‌گردد که در اتصالات مربوط به پمپ‌ها یا اتصالات مختلف سیستم‌های هیدرولیکی استفاده می‌گردد. مهره کاسه‌نمد از نوع مهره‌های شش‌گوش است که در انتهای خود یک واشر پلاستیکی دارد و از باز شدن کاسه‌نمد جلوگیری می‌کند.

  انواع مهره
  مهره‌های مختلف برای پیچ‌ها

  مهره قفل کننده

  این نوع از مهره‌ها در جاهای خاصی استفاده می‌شوند که دارای ارتعاشات زیاد بوده و هرلحظه امکان باز شدن اتصالات وجود دارد. برای جلوگیری از این اتفاق، از مهره‌های قفل کننده استفاده می‌کنند. این مهره‌ها به‌گونه‌ای تولید شدند که در انتهای خود یک نوع واشر فنری دارند که این واشر باعث جلوگیری از باز شدن مهره می‌شود.

  مهره قفل شونده

  این نوع از مهره‌ها به دلیل ساختاری که دارند، یک‌بارمصرف هستند؛ زیرا در بین رزوه‌های این نوع مهره از مواد نایلونی استفاده‌شده است و بعد از هر بار مصرف دیگر نمی‌توان از آن مجدداً استفاده کرد. دلیل این یک‌بار‌مصرف بودن این است که این مهره‌ها پس از استفاده مقاومت خود را از دست می‌دهند.

  مهره کوپلینگ

  در بین انواع مهره، مهره کوپلینگ بسیار خاص است. اگر قطعه‌ای داشته باشیم که دو سر آن رزوه دار باشد، با استفاده از مهره کوپلینک می‌توانیم این دو قسمت را به هم متصل کنیم. همچنین با استفاده از این مهره می‌توان دو قسمت دارای نرگی رزوه دار را به هم متصل کرد. البته برای اتصال دو قسمت نرگی باید از مهره اسپیسر که مناسب این کار است، استفاده کرد.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  نمونه‌ای از مهره‌های ساده به همراه پیچ

  مهره فلنچی

  باتوجه‌به تنوع موجود در بین مهره‌ها این نوع نیز دارای تفاوت‌هایی است که آن را از سایرین متمایز می‌کند. مهره فلنچی دارای یک واشر فلزی در قسمت پایینی خود است. وجود این واشر فلزی نیاز به هرگونه واشر دیگر را برطرف کرده است.

  مهره چاک‌دار

  مهره چاک‌دار نیز جزء آن دسته از مهره‌هایی است که برای هدف خاصی از آن استفاده می‌شود. از این مهره‌ها جهت تأمین دو هدف عمده استفاده می‌شود. یکی اینکه این مهره قادر است تا از شل شدن پین‌های اشپیل جلوگیری کند و یک اتصال مطمئن را ایجاد کند و دیگری اینکه قسمت چاک‌دار این مهره این خاصیت را ایجاد می‌کند که پیچ در مهره قفل شود. از این مهره در صنایع خودرویی و کشاورزی استفاده می‌گردد.

  مهره خاردار

  مهره خاردار نیز یکی از انواع مهره است که در بخش نجاری از آن استفاده می‌شود. این مهره‌ها به دلیل خارهایی که در قسمت انتهایی خود دارند، باعث می‌شوند تا به‌سادگی در چوب فرو بروند و پیچ در آن بسته‌شده و مانع از جابه‌جایی شوند.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  کیفیت جنس عامل مهم در انتخاب مهره‌ها و پیچ‌ها

  مهره چشمی

  این نوع مهره به دلیل اینکه در قسمت بالایی خود حلقه‌ای دارد، به‌سادگی و با دست نیز باز و بست می‌شود و نیاز به آچار مخصوصی ندارد. این حلقه به پیچ خودش بسته می‌شود و به‌وسیله آن می‌توان اجسامی که پیچ به آن‌ها متصل است را جابه‌جا کرد.

  نتیجه‌گیری

  باتوجه‌به تنوعی که در بین مهره‌ها وجود دارد و هریک برای کار خاصی طراحی‌شده‌اند، بهتر است تا انواع مهره را بشناسیم و متناسب با وسیله و کار خود مناسب‌ترین مهره را انتخاب کنیم. در انتخاب نوع جنس مهره‌ها باید توجه داشته باشیم؛ زیرا مهره‌ای که از متریال باکیفیت بالا ساخته‌شده‌اند در مقایسه با مهره‌ای که با متریال بی‌کیفیت ساخته‌شده است، دارای طول عمر بیشتری خواهند بود.

  از طرفی مهره‌های خوب و باکیفیت باعث افزایش طول عمر مفید وسیله می‌گردند و باعث می‌شوند که وسیله موردنظر کمتر دچار خرابی و ازکارافتادگی شود. جا دارد در این قسمت اشاره کوتاهی به مهره‌های پلاستیکی شود که از جنس بسیار مقاوم تولید می‌شود. باید گفت این نوع مهره‌ها هم کاربرد خاص خود را دارند.

  البته استفاده از این مهره‌ها یک مزیت مهم دارد و آن هزینه کمتر در تولید است. مهره‌های پلاستیکی به‌صرفه‌تر هستند و بااین‌حال در بسیاری موارد نیز قابل‌استفاده نیستند. باید از میان انواع مهره، متناسب با نیاز خود بهترینشان را انتخاب کرد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  2 دیدگاه دربارهٔ «شناخت انواع مهره و کاربردهای آن»

  1. بازتاب: استاندارد پیچ و مهره - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  2. بازتاب: سیستم ساپورت مدولار - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader