ردا صنعت
شیر یک طرفه

شیر یکطرفه یا شیر خودکار

 • یکی از شیرهایی که امروزه دارای کاربرد گسترده صنعتی است شیر یکطرفه (Check Valve) نام دارد. همان‌طور که از نام این محصول پیداست، نوعی از شیر است که عبور جریان مایعات از آن فقط از یک طرف صورت می‌گیرد. خرید فروش دریافت لیست قیمت شیریکطرفه 

   

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید.

  این مدل از شیرها از سال 1920 تاکنون در صنایع مورد استفاده بوده است و کماکان به دلیل تامین نیاز مورد نظر صنایع، کاربرد دارد. در این مقاله می‌خواهیم با این مدل از شیرها آشنایی بیشتری پیدا کنیم.

  آشنایی با شیر یکطرفه (Check Valve)

  فرانک کاتر در سال 1907 وسیله‌ای را به منظور جلوگیری از بازگشت میعان در لوله‌های انتقال مایعات اختراع کرد که بعدها به دلیل کاربرد بسیار، آن را ثبت نموده و امروزه با عنوان شیر یکطرفه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان‌طور که از نام این محصول پیداست. طراحی و ساخت آن به‌گونه‌ای انجام می‌گیرد که مایع مورد نظر فقط از یک طرف آن می‌تواند عبور کند و عبور جریان از سمت مخالف تنظیم‌شده، غیر ممکن است.

  معمولا این شیرها به منظور نصب در سیستم‌های ثانویه‌ای در خطوط انتقال مایعات مورد استفاده قرار می‌گیرند که احتمالا دارای فشاری بالاتر از سیستم اصلی هستند و با استفاده از شیر یک‌طرفه، از ورود جریان مایع مورد نظر از سیستم ثانویه به سیستم اصلی جلوگیری به عمل می‌آید.

  در واقع استفاده از این شیرها به صورت کلی در مواقعی است که ممکن است برگشت مایع مورد نظر برای سیستم انتقال مضر باشد. به همین دلیل با استفاده از شیر یکطرفه (Check Valve) از این مسئله جلوگیری می‌شود.

  اصول کار در سیستم این شیرها به گونه‌ای است که با فشار مایع، شروع به کار می‌کند و نیازی به کنترل خارجی ندارد. در چنین شرایطی تا فشار مایع به میزان مورد نظر نرسد، شیر شروع به کار نمی‌کند. همین ویژگی باعث می‌شود که شیر برای کار کردن نیاز به ناظر و یا اپراتور نداشته باشد. به همین دلیل به این مدل از شیرها، شیر خودکار نیز اطلاق می‌گردد.

  ذکر این نکته در مورد استفاده از شیرهای یکطرفه نیز ضروری است که در سیستم‌هایی که پمپ دارند، شیر باید بعد از پمپ قرار گیرد تا مانع از بازگشت جریان به داخل پمپ شود و از ایجاد اختلال در عملکرد آن جلوگیری نماید. خرید فروش دریافت لیست قیمت شیریکطرفه 

  اجزای شیر یک‌طرفه (Check Valve)

  شیرهای یکطرفه معمولا در شکل و رنگ و ابعاد مختلف تولید و مورد استفاده قرا می‌گیرند اما ساختار کلی همه آن‌ها شامل سه بخش اصلی زیر است:

  1. پورت داخلی که  وظیفه دارد اجازه ورود به مواد (گاز و یا مایع) را بدهد.
  2. بدنه شیر که مواد مورد نظر از آن عبور می‌کنند.
  3. پورت خروجی شیر که وظیفه هدایت مواد به خارج از شیر را بر عهده دارد.

  این سه مورد را اجزای اصلی شیرهای یکطرفه می‌نامند، در صورتی که انواع مختلف آن بر اساس کارایی مورد نظر ممکن است دارای قطعاتی اضافه بر آنچه که عنوان شد باشند. خرید فروش دریافت لیست قیمت شیریکطرفه 

  نمای کلی اجزای شیر یکطرفه خرید فروش دریافت لیست قیمت شیریکطرفه 
  نمای کلی اجزای شیر یکطرفه

  انواع شیرهای یکطرفه

  بر اساس ساختار مورد استفاده، این شیرها در دو نوع شیر یکطرفه دریچه‌ای و شیر یکطرفه سوپاپی تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه به بررسی این مدل‌ها می‌پردازیم.

  • شیر یکطرفه دریچه‌ای

  در این مدل از شیرها، دیسک شیر به صورت عمودی به قسمت پایین بدنه لولا می‌شود. به همین دلیل است که به این مدل از شیر یکطرفه (Check Valve) شیر یک‌طرفه لولایی نیز می‌گویند. خرید فروش دریافت لیست قیمت شیریکطرفه 

  با ورود مایع مورد نظر به شیر، دیسک تا 180 درجه بالا رفته و اجازه عبور مایع مورد نظر از خط انتقال را می‌دهد. با افت فشار و تغییر مسیر، دیسک پایین آمده و اجازه ورود در خلاف جهت اولیه را به مایع مورد نظر نمی‌دهد.

  این مدل از شیرها مخصوص خطوطی از انتقال مایع هستند که دارای تلاطم و آشفتگی پایینی باشند و قابلیت استفاده هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی را دارند. توصیه می‌شود که از این شیرها در خطوط انتقال پرتلاطم استفاده نشود چرا که ممکن است باعث ایجاد ضربه و آسیب به دیسک و سایر متعلقات شیر و تخریب آن شود.. خرید فروش دریافت لیست قیمت شیریکطرفه 

  نمونه شیر یکطرفه دریچه‌ای خرید فروش دریافت لیست قیمت شیریکطرفه 
  نمونه شیر یکطرفه دریچه‌ای
  شیر یکطرفه دریچه‌ای ویفری

  نوع دیگری از شیر یکطرفه دریچه‌ای وجود دارد که به آن شیر یکطرفه ویفری می‌گویند. تفاوت این مدل با مدل قبلی در نوع بدنه است که در این مدل از بدنه به اصطلاح ویفری استفاده می‌شود. استفاده از این مدل، افت فشار کمی را در جریان انتقال ایجاد می‌کند. معمولا در سیستم‌هایی که محدودیت فضا وجود دارد، از این مدل استفاده می‌شود چرا که دارای وزن کم و ابعاد کوچک است و تعمیرات و نگهداری آن نیز راحت‌تر از مدل قبلی است.

  نمونه شیر یکطرفه ویفری اهرمی خرید فروش دریافت لیست قیمت شیریکطرفه 
  نمونه شیر یکطرفه ویفری اهرمی
  • شیر یکطرفه سوپاپی

  این مدل از شیر یکطرفه (Check Valve) از دیسک و فنر تشکیل می‌شود. دیسک شیر با فنر، به قسمت سقف شیر متصل گردیده است. در زمانی که فشار مایع در خط انتقال به میزان مورد نظر برسد، فنر جمع‌شده و به دنبال آن دیسک به سمت بالا می‌رود. و به مایع مورد نظر اجازه عبور می‌دهد. با پایین آمدن فشار، فنر به حالت اولیه خود بازگشته و دیسک نیز به سمت پایین آمده و دریچه شیر بسته می‌شود.

  شیرهای یکطرفه را ممکن است.بر اساس متریال مصرفی نیز طبقه‌بندی نمایند که از انواع آن می‌توان به شیر یکطرفه برنجی، چدنی، UPVC، استیل ضد زنگ و سایر موارد این چنینی استفاده کرد.که معمولا بر اساس نوع مایعی که قرار است در خطوط انتقال مورد استفاده قرار گیرد و شرایط محیطی، جنس شیر نیز انتخاب می‌شود. خرید فروش دریافت لیست قیمت شیریکطرفه 

  جهت خرید انواع شیرآلات یک‌طرفه یا شیر خودکار با قیمت مناسب و کیفیت بالا می‌توانید با کارشناسان فروش ما در ردا صنعت تماس حاصل فرمایید.

  نمونه شیر یک‌طرفه سوپاپی خرید فروش دریافت لیست قیمت شیریکطرفه 
  نمونه شیر یک‌طرفه سوپاپی

  جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

  در مقاله فوق به بررسی شیر یکطرفه (Check Valve) به عنوان یک مدل از شیرهای پر کاربرد در صنایع وابسته به انتقال مایعات پرداخته شده است . ابتدا آشنایی مختصری با تاریخچه و نحوه کار این شیرها پیدا کرده و پس از آن اجزای اصلی انواع شیرهای یکطرفه را بررسی کردیم.در ادامه انواع مدل‌های موجود از این شیرها را بر اساس نوع کاربرد و ساختار و چگونگی جلوگیری از برگشت مایع مورد نظر در خطوط انتقال مورد بررسی قرار داده و به علاوه عنوان شد .که ممکن است این شیرها بر اساس نوع کاربرد و محیط نصب، در جنس‌های مختلف ساخته شده و مورد استفاده قرار گیرند.

   

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  1 دیدگاه دربارهٔ «شیر یکطرفه یا شیر خودکار»

  1. بازتاب: انواع شیرآلات و کاربرد آنها - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان رداصنعت شیرآلات

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader