ردا صنعت
بتن از مهم‌ترین مصالح در ساختمان‌سازی است

بچینگ چیست؟

 • بتن یکی از مصالحی که در ساختمان‌سازی استفاده زیادی دارد است. دلیل استفاده زیاد از این ماده، بادوام‌بودن، پایداری و به صرفه بودن آن است. بتن در اصل از 3 جز اصلی سیمان، سنگ‌دانه (شن یا ماسه) و آب تشکیل شده است. برای تشکیل یک بتن عالی، باید از تمام این اجزا با اندازه و حجم مناسبی استفاده شود؛ در غیر این صورت بتن ضعیفی خواهیم داشت. هنگام ساخت بتن، به مفهومی می‌رسیم به نام بچینگ که در ادامه به طور کامل و ساده آن‌ را توضیح می‌دهیم و با انواع آن آشنا می‌شویم.بچینگ چیست؟

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید.

  نگاهی جامع؛بچینگ چیست؟

  در واقع به فرایند اندازه‌گیری اجزای تشکیل دهنده بتن و مخلوط کردن آن‌ها با یکدیگر به طور مناسب، بچینگ گفته می‌شود. دقت در اندازه‌گیری مقدار مواد مورد نیاز اهمیت بالایی دارد؛ زیرا استفاده کم یا زیاد هر کدام قبل از مخلوط کردن، روی کیفیت بتن تأثیر می‌گذارد.بچینگ چیست؟

  در گذشته کارگران به صورت دستی مواد مورد استفاده در بتن را مخلوط می‌کردند و بتن می‌ساختند. اما فرایند بچینگ نسبت به روش سنتی برتری دارد. این روش به ما بتنی با سطحی صاف‌تر آن هم با سرعتی بیشتر می‌دهد. همچنین این روش جدید باعث کاهش هدررفت مواد مصرفی می‌شود.بچینگ

  بچینگ چیست؟ خرید(فروش) و دریافت قیمت انواع بچینگ
  بتن از مهم‌ترین مصالح در ساختمان‌سازی است

  انواع بچینگ

  به طور کلی دو نوع بچینگ حجمی و توزین وجود دارد که بسته به نوع کار می‌توان یکی از آن‌ها را انتخاب کرد. در ادامه در مورد این دو روش بیشتر توضیح می‌دهیم.بچینگ چیست؟

  بچینگ حجمی چیست؟

  در این روش برای اندازه‌گیری مواد تشکیل دهنده بتن از جعبه‌ای استفاده می‌شود به نام «فارماس» یا «جعبه سنج» که معمولا حجم آن برابر با یک کیسه سیمان یعنی 35 لیتر یا همان 50 کیلوگرم است. در این مرحله باید مراقب باشید تا این جعبه بیش از حد پر نشود.بچینگ چیست؟

  توزین بچینگ

  در این روش برای اندازه‌گیری مواد مورد استفاده در تولید بتن، از سیستم وزن‌گیری استفاده می‌شود. این روش نسبت به روش قبل دقت، سادگی و انعطاف‌پذیری بیشتری دارد. برای وزن‌گیری مواد از وزن‌کش‌ها استفاده می‌شود که بسته به نوع کار، این وزن‌کش‌ها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. انواع توزین به سه دسته تقسیم می‌شود که به صورت زیر است.بچینگ چیست؟

  توزین دستی

  در این نوع، تمام وزن‌گیری‌ها به صورت دستی انجام می‌شوند که از این نوع معمولا در فعالیت‌های کوچک‌تر استفاده می‌شود. مسلما این روش به دلیل توزین به صورت دستی، دقت کمتری هم نسبت به دو روش دیگر دارد. به همین دلیل نمی‌توان از این روش در پروژه‌های بزرگ استفاده کردبچینگ چیست؟

  توزین نیمه اتوماتیک

  در این روش، دریچه‌های سطل مصالح توسط سوییچ‌هایی به صورت دستی باز می‌شوند. سپس زمانی که تمام مواد تحویل داده شد، به طور اتوماتیک بسته می‌شوند. تفاوت توزین نیمه اتوماتیک با روش بعد یعنی اتوماتیک در قسمت کنترل آن است.بچینگ چیست؟ چیست؟

  توزین اتوماتیک

  این روش نیازمند  حضور مهندسان با تجربه و کاربلد است. زیرا این روش از سیستم‌های بچینگ اتوماتیک کنترل شده توسط ریزپردازنده‌ها تشکیل شده است. در این روش نه تنها وزن مواد، بلکه رطوبت آن‌ها هم اندازه‌گیری می‌شود. در صورت فقدان رطوبت کافی، باید اقدامات لازم انجام شود تا به بتن نهایی مناسب رسید.بچینگ چیست؟

  بچینگ چیست؟ بچینگ خرید(فروش) و دریافت قیمت انواع بچینگ
  بتن از مهم‌ترین مصالح در ساختمان‌سازی است

  مقایسه روش‌های توزین و حجمی

  در ادامه قصد داریم به‌صورت جزئی تفاوت‌های موجود بین روش‌های مذکور در قسمت‌های قبلی را توضیح دهیم تا بیشتر با این مقوله آشنا شوید. این موارد عبارت است از:بچینگ چیست؟

  • میزان رطوبت مصالح در فرایند ساخت بتن اهمیت زیادی دارد. این موضوع در نوع توزین، در نظر گرفته شده است و در نوع حجمی وجود ندارد. این موضوع باعث ایجاد یک برتری نسبت به مدل حجمی می‌شود.
  • دقت نوع توزین نسبت به حجمی، بالاتر است؛ زیرا حجم دقیق سنگ‌دانه‌ها را به‌خاطر فضاهای خالی ایجاد شده بین سنگ‌ها نمی‌توان به‌سادگی پیدا کرد.
  • مقاومت مخلوط بتن در 7 و 28 روز به روش توزین نسبت به حجمی از لحاظ فشار آن، بیشتر است.
  • افت دوام و ریزش به‌طورکلی در روش توزین کمتر است.
  • روش توزین به کارگرانی نیاز دارد که در این زمینه مهارت کامل داشته باشند. اما روش حجمی نیاز ندارد.

  اینکه کدام روش را انتخاب کنید به نوع کار شما هم بستگی دارد.

  معایب بچینگ ضعیف مواد بتن

  اکنون نیاز است کمی درخصوص معایبی بدانید که در این مقوله اهمیت زیادی دارد. در ادامه به معرفی این معایب پرداختیم:بچینگ چیست؟

  • به دلیل اینکه این فرایند به‌طور مناسب انجام نشده و مواد تشکیل‌دهنده بتن به‌خوبی باهم مخلوط نشده‌اند، در نهایت نتیجه‌ای که به ما می‌دهد یک بتن با قدرت کم و ناپایدار است؛ بنابراین از این بتن نمی‌توان استفاده کرد.
  • ضعف در روند تشکیل بتن باعث می‌شود در بتن حفره‌هایی به شکل لانه زنبور تشکیل شود.
  • حفره‌هایی که در نتیجه ضعف در ساخت بتن ایجاد شده است، اگر در خانه‌سازی استفاده شود باعث در نشتی در بنای ساخته‌شده می‌شود.
  • این بتن‌های ناکارآمد باعث می‌شوند تا عمر و دوام خانه به شدت کاهش پیدا کند.بچینگ
  بچینگ چیست؟ خرید(فروش) و دریافت قیمت انواع بچینگ
  کاهش کیفیت بتن در صورت وجود حفره

  انتخاب روش بچینگ به چه چیزهایی بستگی دارد؟

  اینکه شما از کدام‌یک از روش‌های نام‌برده استفاده می‌کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به تشریح آن‌ها می‌پردازیم. برخی از این معیارها عبارت است از:بچینگ چیست؟

  1. میزان بتن مورد نیاز روی انتخاب روش تأثیرگذار است.
  2. اندازه کاری که در آن قرار است از بتن استفاده کنید، روی انتخاب روش ساخت تأثیر می‌گذارد.
  3. دقت در اندازه‌گیری وزن هم روی انتخاب یکی از این دو روش تأثیرگذار است.بچینگ

  نحوه توزین

  توزین ممکن است به صورت مکانیکی یا الکترونیکی انجام شود. امروزه معمولا از توزین الکترونیکی استفاده می‌شود. گاهی اوقات ممکن است بسته به نوع کار از مکانیکی هم استفاده شود یا اینکه نوع مکانیکی نقش پشتیبان‌گیری الکترونیکی را بازی می‌کند.بچینگ چیست؟

  توزین مکانیکی دارای ترازوهایی است که برای اندازه‌گیری وزن مواد تشکیل دهنده بتن از فنر استفاده می‌کند. اما توزین الکترونیکی ترازوهایی دارد که توسط لودسل‌ها (Loadcells) به حالت تعلیق درآمده‌اند. این ترازوهای نیرو را به یک کمیت الکتریکی قابل اندازه‌گیری تبدیل می‌کند. دقت ترازوهای الکترونیکی بالا است و معمولا نیازی به تعمیر ندارند.

  بچینگ چیست؟ خرید(فروش) و دریافت قیمت انواع بچینگ
  آجرهای بتنی

  جمع‌بندی

  یکی از اجزای اصلی در ساختمان‌سازی بتن است. بتنی که خودش از سه جزء سیمان، سنگ‌دانه‌ها و آب تشکیل شده است. در این مقاله به طور کامل در مورد مفهوم بچینگ در ساخت بتن و انواع آن صحبت کردیم که به دو نوع حجمی و توزین تقسیم می‌شود. در ادامه مقایسه‌ای نسبت به این دو انجام دادیم تا مزایا و معایب هر کدام از این دو روش آشکار شود. همچنین گفتیم استفاده از بتن ضعیف چه تأثیراتی روی ساختمان می‌گذارد.بچینگ چیست؟

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader