ردا صنعت
نصب بالابرهای کارگاهی بر روی ستون‌های اصلی سقف کارگاه

نکات ایمنی بالابر کارگاهی

 • امروزه به دلیل استفاده روزافزون از تجهیزات صنعتی در پروژه‌های کوچک و بزرگ، نحوه استفاده و رعایت نکات ایمنی بالابر کارگاهی، بسیار اهمیت دارد. هرچقدر که کاربران و تکنسین‌های متخصص در این حوزه‌ها بتوانند اطلاعات خود را پیرامون افزایش ایمنی کار بالا ببرند، به کاهش خطرات ناشی از مشاغل حساس کمک بزرگی کرده‌اند. استفاده درست و ایمن ازاین‌دسته بالابرها که عموماً در کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و صنایع سنگین استفاده می‌شوند، باعث آسان‌تر شدن روند کاری خواهد شد.

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید. 

  علاوه بر آن به کاهش زمان اتلاف شده نیز کمک کرده و در افزایش سرعت تولید مؤثر است. البته که تمامی این نتایج زمانی ارزشمند است که اپراتورها و تکنسین‌های خطوط تخصصی بتوانند با گرفتن یک آموزش کامل و درست، جلوی حوادث ناشی از کار را بگیرند. امیدواریم در این مقاله بتوانیم به‌صورت کاملاً خلاصه، مروری در مورداستفاده از بالابرهای کارگاهی و شروط حفظ ایمنی در استفاده از آن‌ها را داشته باشیم. به همین منظور از شما خواننده گرامی درخواست می‌کنیم تا انتهای این مبحث ما را همراهی کنید.

  رعایت نکات ایمنی به هنگام استفاده از بالابرهای کارگاهی
  رعایت نکات ایمنی به هنگام استفاده از بالابرهای کارگاهی

  چه نکات ایمنی در زمان استفاده از بالابرهای کارگاهی الزامی است؟

  در ابتدا مهم‌ترین مورد از سلسله مطالب ضروری نکات ایمنی بالابر کارگاهی، آن است که نصب و راه‌اندازی دستگاه را به دست متخصصان و مسئولان اصلی و فنی آن بسپاریم. کلیه متولیان و متخصصان فنی این دستگاه‌ها برای راه‌اندازی این سری از محصولات، ساعت‌ها آموزش دیده و با نکات ریزودرشت آن آشنایی کاملی دارند؛ پس بهتر آن است که کار را به کاردان بسپاریم! در ادامه به نکات حفظ ایمنی در زمان کار با دستگاه خواهیم پرداخت.

  1. اتصال محکم و ایمن شاسی بالابر به سیم‌های نگهدارنده قوی، مانع از سقوط آن شده و جلوی خطرات پس‌ازآن را خواهد گرفت. لازم است این اتصال به شکلی ایمن به چندین ستون اطراف بالابر ایجاد شود.
  2. حضور یک تکنسین کارآزموده فنی در زمان انجام کار الزامی است. کلیه اپراتورهای مسئول این کار موظف به گذراندن دوره‌های آموزشی ویژه‌ای هستند. آن‌ها قادرند پیش از زمان جابه‌جایی با استفاده از این مدل بالابرهای کارگاهی، کلیه بازرسی‌های فنی را انجام داده و سپس عملیات را آغاز کنند.
  3. انتخاب محل و مکان نصب مناسب جهت استفاده از بالابرهای کارگاهی بسیار مهم است. ازآنجایی‌که برای استفاده ازاین‌دستگاه‌ها، مقاومت قابل‌توجهی میان نیروهای وارده نیاز است؛ محل راه‌اندازی و نصب باید مستحکم و ثابت باشد.
  4. هرگز بالابر را در جوار تجهیزات و باکس‌های برق قرار ندهید. این کار از این لحاظ خطرناک است که در صورت سقوط بالابر یا دستگاه‌های متصل به آن بر روی باکس برق، آتش‌سوزی‌های بزرگ و مهیبی رخ خواهد داد.
  استفاده از بالابرهای کارگاهی در زمان تعمیرات خودروهای سنگین
  استفاده از بالابرهای کارگاهی در زمان تعمیرات خودروهای سنگین

  جزئیاتی مهم در مورداستفاده بهینه از بالابرهای کارگاهی

  از دیگر نکات ایمنی بالابر کارگاهی که لازم است رعایت شود، می‌توان به کاهش میزان رفت‌وآمد افراد در اطراف این بالابرها اشاره کرد. معمولاً تردد بر روی بالابر به جهت نقل‌وانتقال دستگاه‌ها بالاست. همین امر احتمال سقوط تجهیزات را زیاد کرده و درصورتی‌که تردد بی‌مورد افراد غیرضروری در پایین نیز کاهش نیابد، ضریب خطر استفاده از دستگاه را بالا می‌برد. افزون بر آن در زمان نصب به این نکته توجه کنید که بالابرهای کارگاهی بر روی سقف کارگاه قرار می‌گیرند.

  به همین علت لازم است شاسی‌های بالابر بر روی تیرهای اصلی ساختمان قرار گرفته و از استحکام بالایی برخوردار باشند. بالابرها را داخل مکان‌های کارگاهی و سالن‌های صنعتی قرار دهید. قرارگیری دستگاه در مکان‌هایی مانند پیاده‌روها یا مسیرهای پررفت‌وآمد، موجب افزایش بروز خطرات جبران‌ناپذیر خواهد شد.

  با نصب تابلوهای خطر، از تردد در زیر بالابر به‌خصوص در زمان کار، اکیداً جلوگیری کنید. در مواقعی که مجبور به قرارگیری بالابر در مکان‌های باز هستید، حتماً از چراغ‌های ایمنی چشمک‌زن، پرچم‌هایی با نقوش اعلام‌خطر و نشان‌های عدم عبور و مرور استفاده کنید.

  تجهیزات ضروری نصب و راه‌اندازی بالابرهای کارگاهی

  بهره‌گیری از این تجهیزات کوچک موجب افزایش توجه عابران و کاهش احتمال آسیب در زمان کار می‌شود. هرگز در زمان کار اقدام به خوردن، آشامیدن یا کشیدن سیگار نکنید. کار با بالابرهای کارگاهی بسیار حساس بوده و نیاز به تمرکز و توجه بالایی دارد. هرگاه اپراتور احساس کند نیاز به کمک در حین کار دارد، چه ازلحاظ دید میدانی و چه ازلحاظ خستگی جسمانی، لازم است از نیروی کمکی استفاده شود.

  بررسی هفتگی بالابرهای کارگاهی

  برای رعایت بیشتر و بهینه‌تر نکات ایمنی بالابر کارگاهی توصیه مهندسان بر چکاب هفتگی دستگاه است. کار با این تجهیزات با وجود آسان‌تر شدن پروسه کار، نیاز به رعایت اصول ایمنی بالایی دارد. همین امر موجب شده تا نیاز به بازرسی و چک هفتگی محصول، امری ضروری محسوب شود. این امر به شکلی منظم، دقیق و توسط تکنسین‌های حرفه‌ای انجام شده و کلیه گزارش‌ها به سرپرستان و مهندسان ایمنی ارائه می‌شود. ضروری است در صورت بروز مشکل پیش از ادامه کار با دستگاه، نسبت به رفع یا تعمیر آن اقدام شود.

  بهترین محل نصب بالابر کارگاهی کجاست؟

  ازجمله مهم‌ترین نکات چکاب دستگاه، اتصال سیستم‌های ارت آن به زمین است که مانع از وقوع برق‌گرفتگی و آتش‌سوزی می‌شود. علاوه بر آن مسئولیت کار باید با یک اپراتور آموزش دیده باشد، نه هر شخصی که در کارگاه مشغول به کار است. درنهایت استفاده از دستگاه در زیر باران و برف و در مواقعی که شرایط آب و هوایی به جهت وقوع طوفان، سیل یا ازاین‌دست اتفاق‌ها مساعد نیست، ممنوعیت دارد.

  تجهیزات ضروری نصب و راه‌اندازی بالابرهای کارگاهی
  تجهیزات ضروری نصب و راه‌اندازی بالابرهای کارگاهی

  کلام آخر

  استفاده از بالابرهای کارگاهی در افزایش سرعت کار و آسان شدن پروسه حمل‌ونقل دستگاه‌ها بسیار مؤثر است؛ اما به‌کارگیری این سری از تجهیزات نیاز به رعایت دقیق نکات ایمنی بالابر کارگاهی دارد. طبق قوانین نظام‌مهندسی و عمرانی موجود در کشور، کلیه فعالیت‌ها و تعمیرات این دستگاه باید با حضور متخصصان انجام شده و آموزش کار با آن ضروری است. علاوه بر آن اپراتور موردنظر باید دارای تأییدیه گذراندن دوره‌های تخصصی بوده و به همین سبب مسئول نگهداری، بررسی تخصصی دوره‌ای و کار با دستگاه خواهد بود.

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید. 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader