ردا صنعت
گسکت

گسکت چیست و انواع آن کدامند؟

 • در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با گسکت و کاربردهای آن آشنا کنیم. در یک تأسیسات صنعتی معمولاً صدها سیستم سیال وجود دارد که به‌منظور کنترل و عملیات و کاربردهای مختلف طراحی شدند. هرکدام از این سیستم‌ها از شیرآلات و پمپ‌های لوله‌کشی و سایر اجزای دیگر تشکیل می‌شوند که این اجزا بسیار مستعد نشت کردن هستند و در صورت این اتفاق کابوس دارندگان آنها شروع می‌شود. یکی از ابزارهای رایج برای جلوگیری از این نشتی‌ها، گسکت است. جهت خرید(فروش) و دریافت قیمت گسکت.

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید.

  گسکت‌ها انواع مختلفی از جمله گسکت فلزی، اسپیرال و PTFE دارند که به توضیح همه آنها در جلوتر خواهیم پرداخت. قبل از شروع توضیحات درمورد جزئیات مقاله، اگر قصد خرید گسکت را در انواع مختلف و با تضمین کیفیت دارید، می‌توانید آن را در قسمت فروشگاه وب‌سایت ما تهیه نمایید. ردا صنعت با بیش از یک دهه تجربه در زمینه پشتیبانی از بزرگ‌ترین پروژه‌های صنعتی و ساختمانی تضمین کیفیت را در محصولات مدنظر شما ارائه خواهد داد. جهت خرید(فروش) و دریافت قیمت گسکت.

  گسکت
  گسکت و انواع آن

  گسکت چیست؟

  در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت که گسکت یا واشر نوعی آب‌بندی مکانیکی است که با پرکردن شکاف بین سطوح از نشتی جلوگیری می‌کند. درواقع جالب است بدانید که سطوح اکثر ابزارها دارای فضاهای خالی و به‌اصطلاح زبری هستند که همین می‌تواند باعث آن شود که سیالات از آن عبور کنند و باعث ایجاد مشکل شوند.

  حال این وسیله در اصل با یک نیروی فشار ماده واشر را به جریان پلاستیکی بین دو سطح دارای شکاف، سوق می‌دهد. درنتیجه ازآنجایی‌که این فرایند در اثر آن نیروی فشار رخ می‌دهد، باعث پرشدن شکاف‌ها و فرورفتگی‌های احتمالی می‌شود. جهت خرید(فروش) و دریافت قیمت گسکت.

  اول‌ازهمه اینکه گسکت‌ها به‌طورکلی از نظر شکل و ظاهر و اندازه باهم متفاوت‌اند و همین باعث می‌شود که هرکدام یک کار خاص را انجام دهند. البته از واشرها در صنایع بسیار متفاوتی هم می‌توان استفاده کرد. تقریباً هر صنعتی که با مایعات یا گازهای تحت‌فشار سروکار دارند. برای مثال نیز می‌توان به کاربرد آنها در مخازن، موتورهای احتراق، لوله‌ها و مبدل‌های حرارتی اشاره کرد. جهت خرید(فروش) و دریافت قیمت گسکت.

  انواع گسکت کدامند؟ 

  به‌طورکلی با درنظرگرفتن نوع متریال موردنیاز در ساخت، برای واشرها می‌توان سه دسته اصلی واشرهای فلزی، واشرهای غیرفلزی و واشرهای نیمه فلزی در نظر گرفت. این نکته بسیار مهم است که جنس و فرم و مشخصات هرکدام از این ها را بشناسید و بلد باشید. چون هرکدام طبیعتاً خواص مخصوص خود را دارند و به طور مثال تحمل فشار و دمای هرکدام یکدیگر متفاوت خواهد بود که همین امر باعث می‌شود اگر انتخاب اشتباهی داشته باشید، برایتان گران تمام شود. جهت خرید(فروش) و دریافت قیمت گسکت.

  گسکت
  گسکت‌های غیرفلزی

  گسکتهای غیرفلزی

  گسکت‌های غیرفلزی معمولاً برای فشارهای سیال کم تا متوسط استفاده می‌شوند. از نظر دما، بسته به ماده مورداستفاده، می‌توانند هر دو محدوده کم‌وزیاد را تحمل کنند. این نوع واشرها به دلیل ارزان بودن البته به جز در مواد خاصی مانند گسکت ptfe ، ورمیکولیت و گرافیت استفاده آنها اغلب خیلی زیاد است. جهت خرید(فروش) و دریافت قیمت گسکت.

  علاوه‌برآن یکی مزیت دیگر آن این است که کاملاً قابل تغییر شکل دادن هستند پس خریداران و تأمین‌کنندگان آنها نیازی به تهیه آن به اشکال مختلف ندارند چون باتوجه‌به نیازهایشان به‌آسانی می‌توانند برش داده شود. این مزیت به آن خاطر است که غیرفلزی است و به طور مثال توسط دایکاتینگ که یک‌روند برش‌کاری هست می‌تواند به شکل دلخواه دربیاید. واشرهای غیرفلزی انواع بسیار مختلفی دارند و البته حتی می‌تواند دیگر با موادی که مختص تولیدکنندگان است ساخته شود.

  در بخش‌های بعدی با انواع مختلف واشرهای غیرفلزی بیشتر آشنا می‌شویم. اما به‌طورکلی این نوع واشرها یا از ترکیبی از گرانول‌ها و الیاف تعبیه شده در یک رزین الاستومری ساخته شده‌اند یا از مواد همگنی مانند PTFE بکر و ورق گرافیت انعطاف‌پذیر ساخته می‌شوند.

  واشرهای گرافیتی منعطف

  گسکت‌های گرافیتی منعطف از راه حرارت دادن، فرایندهای بینابینی و فشرده‌سازی و صدالبته با انبساط دادن ورقه‌های گرافیت تولید می‌شوند. در آن دانه‌های گرافیت ذرات باکیفیت بالا با اسیدهایی مانند اسیدهای نیتریک، فسفریک و سولفوریک مخلوط می‌شوند. این عملیات شیمیایی موجب می‌شود که ترکیبات گرافیتی درست شود که آن را هم با کمی داغ کردن، لایه‌برداری می‌کنند. جالب است بدانید که این فرایند لایه‌برداری هم با انبساط گرافیت همراه است. جهت خرید(فروش) و دریافت قیمت گسکت.

  ترکیبات درونی که در داخل گرافیت منتشر می‌شوند، تمایل به تبخیر شدن دارند و حفره‌های گازی را تشکیل می‌دهند. درنتیجه بعد از فرایند لایه‌برداری، ساختارهای ورمی شکل (مانند کرم) البته همراه با سطوح زبر دندریتیک مانند ساخته می‌شود. فشرده‌سازی منجر به درهم‌تنیدگی مکانیکی این ساختارهای کرم‌مانند می‌شود. پس از فشرده‌سازی، یک ورقه گرافیتی انعطاف‌پذیر تشکیل می‌شود.


  وال واشر ال ای دی 6 وات


  ازآنجایی‌که گرافیت در قیاس با واشرهای غیرفلزی دیگر استحکام کششی ضعیف‌تری دارد، آن را با درج‌ها، لمینت‌ها و تقویت‌کننده‌های مختلف برای ایجاد یک ماده کامپوزیتی به‌قول‌معروف قاطی می‌کنند تا استحکام آنها با انعطاف‌پذیری گرافیت ترکیب شود.

  واشرهای فیلوسیلیکات (میکا و کانی‌های ورمیکولیت)

  فیلوسیلیکات‌ها هم از مواد معدنی ساخته شدند که بر پایه میکاها هستند که قادرند تا جهت درست‌کردن مواد گسکت غیر اکسیدکننده با دمای بالا مورداستفاده قرار گیرند. غیر اکسیدکننده بودن این نوع واشرها درواقع مشکلی که واشرهای گرافیتی داشتند را حل می‌نماید. مشکل واشرهای گرافیتی تمایل به اکسید شدن یا کک شدن در دمای بالا در محیط‌های حاوی اکسیژن یا سایر عوامل اکسیدکننده بود. معمولاً ورمیکولیت و میکا هستند که از جمله فیلوسیلیکات‌های مورداستفاده در تولید گسکت هستند که جفت این کانی‌های نام‌برده، مقاومت شیمیایی و خواص دمایی مثل هم دارند.

  درواقع این نوع واشرها از قراردادن ترکیبی از پلیمر و کانی میکا در معرض شعله و حرارت زیاد به دست می‌آیند. جالب است بدانید که از لحاظ فنی، ورمیکولیت یک نوع میکا با قابلیت انبساط هست. حال ورمیکولیت چگونه ساخته می‌شود؟ از طریق تبدیل ناگهانی مولکول‌های آب موجود در میان لایه‌ها یا ساختار کریستالی ساخته میشود. جهت خرید(فروش) و دریافت قیمت گسکت.

  گسکت
  گسکت PTFE

  واشر پلی تترافلوئورواتیلن (PTFE)

  ازآنجایی‌که PTFE انرژی پیوند بسیار زیادی دارد پس در مقابل واکنش‌های شیمیایی مختلف به‌خصوص خوردگی مقاوم است که در حال حاضر به همین خاطر یک ماده خیلی پراهمیت در صنایع و فراوری‌های شیمیایی محسوب می‌شود. البته هنوز هم چند ماده مثل: عوامل منیزیم، عوامل فلوئور کننده و فلزات قلیایی مذاب وجود دارند که قادر به تخریب آن هستند. جهت خرید(فروش) و دریافت قیمت گسکت.

  جالب است بدانید گسکت ptfe را به اشکال مختلفی مثل PTFE بکر، PTFE پر شده، PTFE دومحوره و PTFE منبسط شده می‌توان یافت. حال علاوه بر مقاومت شیمیایی بالایی که دارد، می‌توان به مزیت‌های دیگر مثل استحکام ضربه‌ای بالا، ضریب اصطکاک پایین و خواص عایقی عالی اشاره کرد.

  گسکت‌های نیمه فلزی

  واشرهای نیمه فلزی هم همان‌طور که از اسمش پیداست از کامپوزیت مواد غیرفلزی و فلزی تشکیل می‌شود. بخش فلزی واشر موجب افزایش استحکام ساختاری آن می‌شود، در سمت مقابل، بخش غیرفلزی در آن موجب ارائه آب‌بندی بهتر می‌شود. تقریباً واشرهای نیمه فلزی در هر شرایطی مناسب هستند و این به‌خاطر تعداد بسیار زیادی از ترکیب‌های ممکن غیرفلزی و فلزی و علاوه‌برآن سبک‌های مختلف موجود در آن است.

  در بخش بعدی به معرفی انواع گسکت‌های نیمه فلزی خواهیم پرداخت. اما قبل از آن بهتر است از عیب یا نقطه‌ضعف واشرهای نیمه فلزی هم آشنا شوید. این نوع از واشرها را نمی‌توان مثل شرایطی که در واشرهای غیرفلزی وجود داشت، به ابعاد و اشکال مختلف برش داد و در اندازه‌ها و ابعاد مختلف عرضه می‌شوند. جهت خرید(فروش) و دریافت قیمت گسکت.

  گسکت
  گسکت اسپریال

  گسکت اسپیرال

  اسپیرال گسکت ها نیمه فلزی از نوارهای فلزی V شکل که به طور متناوب با مواد مختلف پیچیده می‌شوند، تشکیل شده است. سیم‌پیچ آن به‌موجب یک حلقه داخلی و خارجی ساپورت می‌شود. حلقه داخلی آن در قسمتی است که جدا از سیم‌پیچ‌ها، در تماس با مایع فرایند است. پس می‌توان نتیجه گرفت که در مقایسه با حلقه بیرونی آن که اغلب از فولاد کربنی تشکیل شده، نیازهای زیادتری دارد. همچنین سیم‌پیچ‌های فلزی و حلقه داخلی آن نیز اکثرا از فولاد ضدزنگ درست می‌شوند این در حالی است که مواد درون آن از PTFE، الیاف غیر آزبست یا گرافیت هم می‌تواند باشد.

  همچنین برای خرید و یا اطلاع از قیمت گسکت اسپیرال می‌توانید با ما تماس بگیرید. ما طبق نیازتان ابتدا گسکت اسپیرال موردنیاز شما را از بین سایزهای مختلف آن پیشنهاد می‌کنیم و پس از مشاهده قیمت گسکت اسپیرال موردنیاز خود، می‌توانید آن را با ضمانت کیفیت از ما خریداری نمایید.

  گسکت فلزی

  فشار و دمای خیلی زیاد موجب آن می‌شود که معمولاً واشرهای غیرفلزی و مواد آب‌بندی پرکننده آنها از کار بیفتد. در این صورت، واشرهای کاملاً فلزی آخرین گزینه باقی‌مانده خواهند بود. گسکت فلزی همان‌طور که توضیح داده شد می‌توان نتیجه گرفت که اکثرا در مبدل‌های حرارتی، ازآنجایی‌که دما و فشار زیادی دارند، کاربرد دارند. واشرهای فلزی هم مثل واشرهای نیمه فلزی نمی‌توان به اشکال و ابعاد مدنظر برش داد و باید در اندازه‌ها و اشکال مختلف آن را تهیه کرد. واشرهای حلقه‌ای، فلزی تخت و فلزی شیاردار هم از جمله انواع واشرهای فلزی هستند. جهت خرید(فروش) و دریافت قیمت گسکت.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  گسکت RTJ

  واشرهای حلقه‌ای (RTJ)

  این نوع واشرها از طریق فشرده‌سازی بسیار زیاد که در نهایت به خردکردن آنها بین سطوح جفت موجب می‌شوند، کار می‌کنند. می‌توان گفت که مواد استفاده شده در آن¬ها کمی نرم‌تر از مواد flange هستند. آهن نرم، فولاد کم‌کربن، فولاد ضدزنگ و آلیاژهای خاص مانند Inconel و Hastelloy ازجمله نمونه‌هایی هستند که در مواد این واشر استفاده می‌شوند. درواقع واشرهای حلقه‌ای در مواردی که با دما و فشار خیلی زیاد سروکار دارند، کاربرد دارد. جهت خرید(فروش) و دریافت قیمت گسکت.

  واشر فلزی تخت

  برعکس واشرهای RTJ، این نوع گسکت فلزی سطح مقطع نازک‌تری دارد. واشرهای فلزی تخت با ورق فلز بریده شده‌اند. پس دیگر مشکل غیرقابل‌تغییر شکل‌دادن آنها حل می‌شود و می‌توان آن را طوری ساخت که با همه چیز مطابقت داشته باشد. این نوع واشرها تقریباً هم کاربرد واشرهای غیرفلزی هستند، تنها تفاوتشان این است که در دمای بالاتر کاربرد بیشتری دارند. جهت خرید(فروش) و دریافت قیمت گسکت.

  واشر فلزی شیاردار

  این نوع واشر نیز تقریباً مثل واشر فلزی تخت هست. فقط تفاوت آن در دندانه‌ها یا شیارهایی در سطح آن وجود دارد، است که در این صورت در هنگام بارگذاری، تنش‌های بیشتری را تجربه می‌کنند. جهت خرید(فروش) و دریافت قیمت گسکت.

  عواملی که در انتخاب گسکت باید در نظر گرفته شوند

  برای انتخاب یک گسکت مناسب، اول‌ازهمه باید سیال فرایند مورد ارزیابی قرار گیرد. برخلاف تصور عموم، محیط خارجی تأثیر آن‌چنانی نمی‌گذارد ولی به‌طورکلی پارامترهای اصلی در انتخاب یک واشر مناسب که باید در نظر گرفت، دما و فشار است. درجه فشار موجب سنجش استحکام کششی واشر می‌شود. همچنین در طرف مقابل هم درجه‌بندی دما موجب بررسی عملکرد واشر از نظر گرما و سرما می‌شود. به جز این دو پارامتر، ضخامت واشر و ترکیب شیمیایی آن را نیز در موقع انتخاب واشر، به‌ویژه برای واشرهای غیرفلزی، باید دانست.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  گسکت

  جمع بندی و کلام آخر

  گسکت‌ها نوعی آب‌بندی مکانیکی هستند که با پرکردن شکاف بین سطوح جفت استاتیک از نشتی جلوگیری می‌کنند. ازآنجایی‌که واشر در اثر نیروی فشاری تغییر شکل می‌دهد، شکاف‌های بین برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌های آن را پر می‌کند. نسبت به نوع متریال مورداستفاده و ساخت، واشرها را می‌توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد: واشرهای غیرفلزی، نیمه فلزی و فلزی که درمورد تمام آنها صحبت کردیم.

  با افتخار، ردا صنعت بزرگ‌ترین پلت فرم تمامی فرایندهای صنعت سازه از طراحی تا اجرا و تأمین قطعات در ایران، از جمله گسکت‌های مختلف، است؛ بنابراین جهت خرید گسکت مدنظرتان در سایزهای مختلف و با تضمین کیفیت، می‌توانید به قسمت فروشگاه وب‌سایت ما مراجعه نمایید یا با ما تماس بگیرید. جهت خرید(فروش) و دریافت قیمت گسکت.

  تماس با ردا صنعت09121834995

  در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا خرید با ردا صنعت تماس بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader