ردا صنعت

همه چیز درباره لوله‌کشی فن کویل

 • یکی از تجهیزات بسیار رایجی که امروزه در راستای تولید سرما و گرما از آن استفاده می‌شود، فن کویل است. فن کویل به تجهیزاتی گفته می‌شود که در طی یک فرایند بسیار ساده جریان هوا را با دمای ایده‌آل تولید می‌کند. ازآنجایی‌که فن کویل‌ها در سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی نیز کاربرد دارند، از آن‌ها در منازل مسکونی، رستوران‌ها، هتل‌ها و بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌شود. در حالت کلی لوله‌کشی فن کویل‌ها دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته شده است.

  لوله‌کشی فن کویل
  لوله‌کشی فن کویل‌های ساختمان

  کاربرد فن کویل در سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی

  همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، لوله‌کشی فن کویل یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین تجهیزات در سیستم‌ها سرمایشی و گرمایشی است. این سامانه به‌نوعی جریان هوا را باتوجه‌به شرایط محیطی در دمای ایده‌آلی تنظیم می‌کند. اساس کار تمام فن کویل‌ها مشابه یکدیگر است. به طور ساده یک فن وظیفه ایجاد جریان هوا را برعهده دارد و درصورتی‌که آب کویل‌های مورداستفاده در این سیستم، سرد باشد سیستم چیلر باعث خنک‌سازی هوا می‌شود.

  همچنین قرارگرفتن آب گرم درون لوله‌های فن کویل قرار گیرد، از پکیج برای گرم کرد محیط موردنظر استفاده می‌شود. سیستم‌های فن کویل باتوجه‌به نحوه نصب به فن کویل دیواری، فن کویل کانال‌کشی، فن کویل زمینی و غیره دسته‌بندی می‌شود.

  بررسی لوله‌کشی سیستم فن کویل

  فن‌کویل‌ها به‌عنوان تجهیزاتی که در سیستم‌های گرمایشی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند برای انجام صحیح وظایف خود باید از آب با دمای ایده‌آل استفاده کنند. برای مثال زمانی که متقاضی قصد دارد که از لوله‌کشی فن کویل ساختمان برای سیستم‌های گرمایشی استفاده کند باید به طور هم‌زمان آب با دمای بالا را نیز برای عمل فوق استفاده کند.

  در حالت کلی فن کویل‌ها بر حسب تعداد لوله‌های بکار برده شده در آن‌ها دارای انواع مختلفی هستند که متقاضی باید باتوجه‌به نیاز خود یکی از آن‌ها را انتخاب کند. مواردی که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته شده است، انواع لوله‌کشی فن کویل را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد.

  نقش فن کویل‌های دو لوله

  در سیستم فن کویل دو لوله‌ای تنها از دو لوله برای گرم و سردکردن هوای محیط‌های مختلف استفاده می‌شود. این سیستم از دو لوله تشکیل شده است که یکی از آن‌ها برای عبور و یکی دیگر برای خروج آب تعبیه شده‌اند. همچنین باید به این نکته نیز توجه کرد که سیستم‌های فن کویل دو لوله برای استفاده به‌صورت سرمایشی باید به چیلر وصل شوند.

  نقش فن کویل‌های چهار لوله

  یک نوع دیگر از سیستم‌های فن کویل به‌صورت ۴ لوله است که تفاوت زیادی با فن کویل‌های دو لوله‌ای ندارد. در این سیستم‌ها عمل سرمایش و گرمایش به طور هم‌زمان استفاده می‌شود به همین دلیل نصب به فن کویل‌های دو لوله‌ای از تقاضای بالایی برخوردار است. فن کویل‌های چهار لوله به نحوی ایجاد شده‌اند که متقاضی در هر لحظه امکان فعال‌کردن بخش گرمایشی و سرمایشی آن را انجام دهد.

  همچنین باید به این نکته نیز اشاره کرد که اگر این چهار لوله را به دو گروه دسته‌بندی کنیم، یکی از لوله‌های گروه اول و دوم برای ورود آب و دیگری برای خروج آب موردنظر کاربرد دارند. یکی از تفاوت‌های بارز سیستم‌های فن کویل چهار لوله نسبت به نوع دو لوله آن، هزینه‌های بسیار بالای آن است.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  انواع لوله‌کشی فن کویل‌های ساختمان

  مزایای استفاده از فن کویل در سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی

  لوله‌کشی فن کویل‌هایی که در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مورداستفاده قرار می‌گیرند مزایای زیادی را از جنبه‌های مختلف به دنبال دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.

  • یکی از مهم‌ترین مزایایی که استفاده از سیستم‌های فن کویل به دنبال دارد هزینه‌های بسیار مقرون‌به‌صرفه نسبت به دیگر سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی است.
  • لوله‌کشی فن کویل ساختمان به صورتی هستند که راندمان و بازده نهایی سیستم را بهبود خواهند داد.
  • طراحی سیستم‌های فن کویل یکی دیگر از مزایایی است که نصب آن را با سهولت همراه کرده است. البته نصب لوله‌کشی فن کویل به روش‌های مختلف همچون دیواری، سقفی، زمینی و غیره ممکن است که در همه آن‌ها حداکثر استاندارد‌ها برای نصب آسان فراهم شده است.
  • قدرت سیستم‌های فن کویل به صورتی است که با صرف حداقل انرژی و آب اقدام به گرم‌سازی و سرد‌سازی محیط موردنظر می‌کنند.
  • در سیستم‌های فن کویل طراحی لوله‌ها به صورتی است که آب به طور خودکار از داخل آن‌ها عبور می‌کند. به عبارتی در این سیستم‌ها نیاز به نیروی دستی نیست.
  • استحکام لوله‌های فن کویل به حدی بالا است که احتمال نشت آب از درون آن‌ها امری بسیار غیرممکن است.
  • لوله‌کشی فن کویل‌ها به صورتی است که حجم بسیار کمی را اشتغال می‌کند.
  • طول عمر لوله‌های فن کویل بسیار بالا است به‌طوری‌که هزینه‌های ناشی از سرویس تجهیز موردنظر در سال در حد بسیار کمی خواهد بود.
  • یکی دیگر از مزایای بسیار فوق‌العاده فن کویل‌های چهار لوله استفاده هم‌زمان از همه آن‌ها و سردسازی یا گرم‌سازی محیط‌های مختلف در یک بازه زمانی است.
  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  انواع لوله‌کشی برای فن کویل‌های ساختمان

  جمع‌بندی

  ما در این مبحث به طور کامل به بررسی لوله‌کشی فن کویل‌ها پرداختیم. در حالت کلی ازآنجایی‌که سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی مانند چیلر‌ها و غیره برای عملکرد صحیح نیازمند استفاده از آب هستند از فن کویل‌ها برای این کار استفاده می‌شود.

  لوله‌های فن کویل دارای انواع مختلفی هستند که هر یک از آن‌ها مزایا و معایب جداگانه‌ای دارند. به عبارتی در این سیستم باتوجه‌به نوع نیاز مشتریان از دو یا چهار لوله استفاده شده است که در دسته دوم امکان استفاده هم‌زمان از آب سردوگرم برای تغییر دمای محیط وجود دارد.

  لوله‌کشی سیستم فن کویل به نحوی است که سیستم نهایی با صرف انرژی بسیار کم حداقل بازده را از خود نشان دهد. قیمت فن کویل‌های چهار لوله نسبت به نوع دو لوله آن بسیار بالا است به همین دلیل در اکثر مواقع از سیستم فوق در ساختمان‌ها و محیط‌های بسیار بزرگ استفاده می‌شود. در لوله‌کشی فن کویل به هیچ نیروی دستی برای شروع فرایند مربوطه نیازی نیست که یک مزیت بسیار مهم برای آن‌ها به‌حساب می‌آید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  1 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز درباره لوله‌کشی فن کویل»

  1. بازتاب: لوله فلکسیبل - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader