ردا صنعت

همه چیز درباره فن کویل دو لوله و چهار لوله

 • ما در این مقاله به‌طور کامل به بررسی سیستم‌ فن کویل دو لوله و چهار لوله پرداخته‌ایم. فن کویل یکی از تجهیزات مهمی است که در اکثر موارد در سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و تهویه مطبوع به کار می‌رود. در حالت کلی فن کویل‌ها دارای لوله‌هایی هستند که با عبور آب سرد یا گرم از درون آن‌ها عمل سرمایش و گرمایش در آن‌ها صورت می‌گیرد.

  همچنین باید به این نکته اشاره کرد که فن کویل‌ها بر اساس تعداد لوله‌های تعبیه‌شده در آن دارای دو نوع دو لوله و چهار لوله هستند که هر یک از آن‌ها مزایا و معایب مربوط به خود را دارند. این سیستم ازنظر اقتصادی بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و با کمترین میزان انرژی و آب فرآیند گرم کردن و سرد کردن محیط‌های مختلف را انجام می‌دهد.

  اهمیت فن کویل دو لوله و چهار لوله در سیستم‌های تهویه مطبوع

  همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، سیستم‌های تهویه مطبوع یکی از اصلی‌ترین تجهیزات در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی هستند که عمل تهویه و تغییر دمای محیط‌های مختلف را با حداقل انرژی ممکن انجام می‌دهند. فن کویل‌ها که از فن، کویل، فیلتر هوا و سینی تخلیه به وجود می‌آیند، در دو نوع دو لوله و چهار لوله تولید می‌شوند که هر یک از آن‌ها مزایا و معایب مربوط به خود را دارد. درواقع در فن کویل‌ها آب از روی کویل‌ها حرکت کرده و درنهایت عمل سردسازی و گرم‌سازی محیط صورت می‌گیرد.

  یکی از موارد بسیار مهم درباره فن‌کویل‌ دو لوله و چهار لوله، نحوه نصب آن‌ها است. ازآنجایی‌که نقشه ساختمان‌های مختلف به اشکال متفاوت است، این تجهیز به‌صورتی تولید خواهد شد که قابلیت نصب به‌صورت دیواری، سقفی، زمینی، کانالی و غیره را داشته باشد.

  فن کویل دو لوله و چهار لوله
  فن کویل دو لوله و چهار لوله در سیستم تهویه

  انواع فن کویل‌ها بر اساس تعداد لوله‌ها

  فن کویل‌ها بر اساس تعداد لوله‌های تعبیه‌شده در آن دارای دو نوع دو لوله و چهار لوله هستند. در ادامه به‌طور کامل به بررسی این سیستم ها پرداخته شده است.

  فن کویل دو لوله

  فن کویل‌های دو لوله همان‌طور که از نام آن‌ پیدا است، از دو لوله به وجود می‌آید که یکی از آن‌ها نقش ورودی آب و دیگری خروجی آب را بر عهده دارد. به عبارتی در فن کویل‌های دو لوله‌ای آب از طریق یکی از لوله‌ها به سیستم واردشده و سپس به چیلر موردنظر انتقال پیدا می‌کند.

  لوله ورودی فن کویل‌ها معمولاً به سیستم موردنظر مانند چیلر متصل می‌شود به‌طوری‌که آب پس از عبور از لوله ورودی به آن منتقل می‌شود. البته سیستم‌های فن کویل دو لوله می‌توانند برحسب نیاز افراد به دو صورت سرمایشی و گرمایی عمل کنند.

  در وقع باید به این نکته اشاره‌کنیم، درصورتی‌که متقاضی قصد گرم‌سازی ساختمان با استفاده از فن کویل را داشته باشد، باید اقدام به فعال‌سازی آب گرم برای عبور از لوله موردنظر کند و بالعکس. این موضوع که دستگاه از چه طریق نیاز متقاضی به هوای گرم یا سرد را تشخیص می‌دهد، با استفاده از یک سنسور قوی که در دستگاه تعبیه‌شده است، اتفاق می‌افتد. یکی از مزایای فن کویل دو لوله که به ارزش آن می‌افزاید قابلیت تنظیم سرعت دستگاه است.

  فن کویل دو لوله و چهار لوله
  فن چهار لوله و نحوه عملکرد آن

  کویل چهار لوله

  فن کویل چهار لوله همان‌طور که از نام آن نیز مشخص است، از دو لوله ورود و دو لوله خروج تشکیل شده است. این سیستم نسبت به نوع دو لوله قابلیت این را دارد که به‌صورت هم‌زمان اقدام به گرم کردن و سرد کردن محیط‌های مختلف کند. در این سیستم لوله‌ها به دو دسته دوتایی دسته‌بندی می‌شوند که هر یک از آن‌ها وظیفه گرم سازی یا سرد سازی محیط موردنظر را بر عهده دارند.

  البته باید به این نکته اشاره کرد که هزینه سیستم فوق یکی از مواردی است که متقاضیان را نسبت به خرید آن دلسرد می‌کند. این تجهیز به دلیل قابلیت استفاده به‌صورت سرمایشی و گرمایشی در یک زمان نیاز به سنسور ندارد به همین دلیل خطای دستگاه تا میزان زیادی کاهش خواهد یافت.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  کوئل چهار لوله و نحوه عملکرد آن

  فن کویل دو لوله و چهار لوله چه مزایایی دارد؟

  فن کویل‌ دو لوله و چهار لوله که امروزه در بسیاری از سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مورداستفاده قرار می‌گیرد، با عبور دادن آب سرد و گرم از درون کویل‌ها وظایف خود را که شامل انتقال گرما و سرما به محیط موردنظر است، انجام می‌دهد. البته باید به این نکته اشاره کرد که سیستم‌های فن کویل دارای مزایای بی‌شماری هستند که در ادامه به برخی از آن‌ها پرداخته‌ایم.

  • یکی از مزایای فن‌ کویل‌های دو لوله و چهار لوله که به ارزش و اعتبار آن‌ها می‌افزاید، افزایش راندمان خروجی دستگاه است که یک مزیت عالی برای آن به‌حساب می‌آید.
  • فن کویل‌های دو لوله و چهار لوله به هنگام تولید گرما کمترین میزان تلفات را دارند که به میزان ارزش و اعتبار آن‌ها می‌افزاید.
  • نصب فن‌ کویل‌های دو لوله و چهار لوله بسیار آسان بوده و هزینه‌های بسیار کمی را بر دنبال دارد.
  • فن کویل‌های چهار لوله امکان تولید هم‌زمان هوای گرم و سرد را دارند، به همین دلیل در بسیاری از ساختمان‌ها از آن استفاده می‌شود.
  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  مزایای فن کویل‌های دو لوله و چهار لوله

  کلام آخر

  فن کویل‌ها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین تجهیزات برای سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی دارای انواع مختلفی هستند. که شامل فن کویل‌های دو لوله و چهار لوله می‌شود. در حالت کلی فن کویل‌ دو لوله و چهار لوله در هنگام تولید گرما و سرمای موردنظر از میزان کمی انرژی استفاده می‌کند. که یک مزیت بسیار مهم برای آن به‌حساب می‌آيد.

  در فن کویل‌های چهار لوله شرایطی مهیا است. که سیستم به‌طور هم‌زمان اقدام به گرم‌سازی و خنک‌سازی محیط موردنظر کند. نصب فن کویل‌ها بسیار ساده و کم‌هزینه است. به همین دلیل امروزه در اکثر سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی ساختمان از آن استفاده می‌شود. کسانی که قصد خرید فن کویل برای ساختمان‌های خود را دارند. باید باتوجه‌به بودجه مالی و نوع نیاز خود یکی از انواع دو لوله و چهار لوله را تهیه کنند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  3 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز درباره فن کویل دو لوله و چهار لوله»

  1. بازتاب: کندانسور - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  2. فن کویل دو لوله ای برای کاربری مسکونی جواب گو هستش؟ برای خرید فن کویل سقفی توکار تاپ تهویه از نوع دو لوله ای برای یک ساختمان مسکونی 85 متری چقدر باید هزینه کرد؟

   1. سینا نیکان

    سلام
    موارد زیادی باید بررسی بشود ولی در کل به احتمااال زیاد فن کویل دو لوله جوابگو خواهد بود.

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader