ردا صنعت

اوزون ژنراتور Ozone generator

 • راه‌های مختلفی برای ضدعفونی و تصفیه آب‌ و هوا وجود دارد. از ضدعفونی‌کننده‌های مختلفی نیز برای این منظور استفاده می‌شود. گاز اوزون از جمله ضدعفونی‌کننده‌هایی است که کاربردهای مختلفی دارد. این گاز می‌تواند برای تصفیه آب و یا ازبین‌بردن آلاینده‌های هوا استفاده شود. در اماکن مختلف و برای ازبین‌بردن آلودگی، باکتری، میکروب و … از این گاز استفاده می‌شود. اوزون ژنراتور Ozone generator یک دستگاه برای تولید گاز اوزون است.

  با این تفسیر از این دستگاه می‌توان برای تولید گاز اوزون و استفاده در امور ضدعفونی و آلاینده زدایی استفاده کرد. این دستگاه خصوصیات مختص به خود، کاربردهای خاص و نحوه استفاده به‌خصوصی دارد. در ادامه مقاله به ارائه توضیحاتی درباره این دستگاه و کارکرد آن خواهیم پرداخت.

  اوزون ژنراتور Ozone generator
  دستگاه تولید اوزون

  اوزون ژنراتور چیست و چگونه کار می‌کند؟

  اوزون نوعی گندزدای بسیار قوی است که در صنایع تصفیه آب و فاضلاب کاربرد بسیاری دارد. فرمول شیمایی این گاز O3 است. دستگاه اوزون ژنراتور دستگاهی برای تولید اوزون است. برای ساخت اوزون به ورودی اکسیژن نیاز است. اکسیژن موردنیاز باید از خلوص بالایی برخوردار باشد. این اکسیژن معمولاً به‌صورت مایع تأمین شده و در داخل مخزن یکپارچه ژنراتور قرار می‌گیرد. اکسیژن مایع در داخل دستگاه تبخیر شده و تبدیل به گاز می‌شود. پس از این مرحله اکسیژن وارد ژنراتور می‌شود تا تبدیل به اوزون شود.

  دستگاه اوزون زن شامل قسمت‌های مختلفی مانند رآکتور، ترانس‌های ولتاژ بالا، کمپرسورهای تنظیم هوا، شلنگ‌های انتقال، درگاه خروجی اوزون، چراغ چشمک‌زن، تایمر برای زمان‌بندی کارکرد دستگاه و … می‌شود. در صورت نیاز ممکن است دستگاه دارای ولوم‌های تنظیم حجم خروجی کمپرسور نیز باشد. اوزون ژنراتور Ozone generator با استفاده از انرژی الکتریکی کار می‌کند.

  پس از تولید اوزون، گاز اوزون وارد محیط موردنظر شده و 3 انجام می‌شود. سیستم تخریب اوزون نیز به کار گرفته می‌شود تا گاز اوزون تجزیه شود. البته اوزون به‌طورکلی گاز ناپایداری بوده و در مدت‌زمان کوتاهی تجزیه می‌شود. به‌گونه‌ای که این گاز در اثر برخورد با یک عنصر قابل اکسید شدن یکی از اتم‌های اکسیژن خود را رها کرده و عنصر موردنظر را اکسید می‌کند؛ بنابراین گاز اوزون باقی‌مانده تبدیل به O2 یا همان اکسیژن می‌شود.

  دستگاه‌های اوزون ژنراتور Ozone generator چه کاربردی دارند؟

  از دستگاه تولید گاز اوزون در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. از جمله این صنایع می‌توان به صنایع تصفیه آب آشامیدنی، صنایع تصفیه پساب‌های انسانی و صنعتی، صنایع چرم‌سازی، صنایع چوب و کاغذ، صنایع کشاورزی، دباغی، گندزدایی آب استخر، تصفیه هوای محیط و غیره اشاره کرد.

  کاربرد اوزون در همگی این صنایع برای ازبین‌بردن آلودگی، سموم، ناخالصی‌های و به‌طورکلی گندزدایی است. بااین‌حال در هرکدام از این صنایع گاز اوزون و دستگاه تولیدکننده آن در مراحل مختلفی و برای ازبین‌بردن آلاینده‌های خاصی به کار میرد. در ادامه به ارائه توضیحاتی راجع به گسترده‌ترین کاربرد اوزون ژنراتور Ozone generator خواهیم پرداخت.

  اوزون ژنراتور Ozone generator
  کاربرد وسیع اوزون ژنراتور در صنایع تصفیه آب

  صنعت تصفیه آب و فاضلاب؛ گسترده‌ترین کاربرد اوزون ژنراتور

  گاز اوزون و به‌تبع آن دستگاه اوزون زن کاربرد گسترده‌ای در تصفیه آب و فاضلاب و گندزدایی آن دارند. استفاده از اوزون نسبت به روش‌های قدیمی‌تر بسیار کاربردی‌تر بوده و نتیجه بهتری را به دنبال دارد. چراکه گاز اوزون قدرت و سرعت بسیار بیشتری در اکسیداسیون داشته و می‌تواند در زمان کوتاهی عملیات حذف آلودگی‌ها را انجام دهد. با پیشرفت تکنولوژی و ساخت دستگاه‌های تولیدکننده اوزون جدید استفاده از این گندزدا گسترده‌تر شده است.

  با استفاده از دستگاه اوزون ژنراتور می‌توان انواع آلودگی‌های میکروبی، باکتری‌ها، قارچ‌ها، مخمرها، هاگ‌ها، انگل‌ها و … داخل آب را از بین برد. به‌علاوه با تزریق اوزون به آب ترکیبات معدنی داخل آب نیز اکسید شده و از آب خارج می‌شوند. ترکیبات معدنی سمی همچون سرب، کادمیوم، جیوه، نیکل، کبالت و … از این طریق از آب جدا می‌شوند. به‌علاوه سایر ترکیبات معدنی اضافی همچون آهن، منگنز، روی و سایر فلزات نیز از داخل آب حذف می‌شوند.

  به‌علاوه مواد آلی موجود داخل آب که معمولاً مشکل‌آفرین هستند نیز از طریق اوزون از بین می‌روند. با استفاده از اوزون ژنراتور Ozone generator می‌توان رنگ آب، مواد شیمیایی پایدار و سایر ترکیبات سمی را حذف کرد. همچنین اوزون می‌تواند به بهبود حذف ذرات معلق داخل آب هم کمک کند. از این طریق میزان لخته‌شدگی این ذرات معلق افزایش‌یافته و نیاز به استفاده از منعقدکننده‌ها را کاهش می‌دهد.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  عملکرد سیستم اوزون ژنراتور

  مزایای استفاده از اوزون ژنراتور

  از جمله مزیت‌های مهم استفاده از این دستگاه برای گندزدایی، تجزیه اوزون به اکسیژن است. بدین صورت که پسماندی در داخل آب به‌جای نمی‌گذارد. این در حالی است که آثار گندزدایی مانند کلر در داخل آب باقی می‌ماند. با تبدیل اوزون به اکسیژن میزان غلظت اکسیژن پساب خروجی نیز تا حد اشباع افزایش می‌یابد. همچنین همان‌طور که قبلاً ذکر شد سرعت عملکرد اوزون بسیار بیشتر از سایر گندزداها است. همچنین پاتوژن‌هایی که نسبت به کلر مقاوم هستند؛ توسط اوزون از بین می‌روند.

  از دیگر مزایای استفاده از دستگاه اوزون زنی، تولید اوزون در محل است. به همین دلیل مشکلات ایمنی، حمل‌ونقل و نگهداری مواد شیمیایی به‌اندازه زیادی کاهش می‌یابد. استفاده از اوزون ژنراتور Ozone generator باعث می‌شود تا هزینه استفاده از سایر مواد شیمیایی، گندزداها و منعقدکننده‌ها کاهش‌یافته و عملیات گندزدایی با استفاده از انرژی الکتریکی انجام شود.

  نکات ایمنی استفاده از اوزون ژنراتور Ozone generator

  برای استفاده از دستگاه به‌منظور تصفیه هوا در محیط بسته نباید هیچ جانداری داخل محیط موردنظر حضور داشته باشد. به‌طورکلی خروجی دستگاه نباید به‌صورت مستقیم توسط افراد (به‌خصوص بیماران ریوی، افراد دارای آسم و کودکان) استنشاق شود. سایر نکات مهم برای استفاده به شرح زیر است:

  • دستگاه را در مکانی بالاتر از سطح زمین قرار دهید.
  • از ورود آب به داخل دستگاه جلوگیری شود.
  • در زمان اتصال دستگاه به الکتریسیته از بازکردن درب آن خودداری کنید.
  • اکسیژن ورودی به دستگاه نباید حاوی رطوبت باید.
  • از واردکردن تکانه به دستگاه خودداری کرده و تابلوی دستگاه را به سیم اتصال به زمین متصل کنید.
  • برای تعمیر و رفع مشکلات فنی حتماً از متخصصین امر کمک گرفته شود.
  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  اوزون ژنراتور مناسب تصفیه هوا

  جمع‌بندی

  گاز اوزون یک گندزدای قوی بوده که با استفاده از اوزون ژنراتور Ozone generator تولید می‌شود. این دستگاه در صنایع تصفیه آب و فاضلاب، صنایع چوب و کاغذ، چرم‌سازی، دباغی و به‌منظور تصفیه آب استخر و هوای محیط کاربرد دارد. بیشترین میزان استفاده از این دستگاه در صنایع تصفیه آب است. با استفاده از این دستگاه آلاینده‌های موجود داخل آب با سرعت زیاد اکسید می‌شود. به‌علاوه استفاده از اوزون هیچ‌گونه پسماند مضری را به همراه ندارد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader