ردا صنعت
دیگ چدنی چیست

دیگ چدنی

 • مقدمه

  آیا می‌خواهید بدانید دیگ چدنی چیست ؟ دیگ‌ چدنی معمولاً برای تأمین گرمای سیستم‌های آب گرم هیدرونیک و سیستم‌های گرمایش بخار استفاده می‌شود. cast iron boiler در کاربردهای آب گرم و گرمایش بخار، اگرچه معمولاً به روشی مشابه تولید می‌شوند، تفاوت‌هایی در رایج‌ترین حالت‌های خرابی خود دارند.

  دیگ چدنی چیست ؟
  نمونه ای از یک دیگ چدنی قدیمی

  دیگ چدنی چیست؟

  در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت که چدن یک ماده اثبات شده‌است که در طی زمان‌ها استقامت داشته است و قابلیت اطمینان خود را در طول سالیان متمادی نشان داده است. از اواخر قرن نوزدهم، زمانی که اولین cast iron boiler با سوخت زغال‌سنگ تولید شدند، برای ساخت دیگ‌های بخار استفاده می‌شد. در این زمان در انگلستان کارخانجات ریخته‌گری زیادی وجود داشت که می‌توانستند قطعات بزرگ مورد نیاز را به‌صورت ارزان و آسان بسازند. چدن همچنین به دلیل تحمل آن در برابر گازهای دودکش گوگردی انتخاب می‌شد؛ یک محصول جانبی که در نتیجه سوزاندن زغال‌سنگ آزاد می‌شد و محتوای گوگرد بالایی داشت.

  انواع دیگ چدنی

  boiler ممکن است در برنامه‌های گرمایش با بخار یا گرمایش آب گرم در محدوده و محدودیت‌های خدماتی بخش IV کد ASME BPV استفاده شوند. محدودیت‌های خدمات بخش IV کد ASME BPV، دیگ‌های بخار را به فشاری که بیش از ۱۵ psi نیست و دیگ‌های آب گرم را به فشارهای بیش از ۱۶۰ psi یا دمایی بیش از ۲۵۰ درجه فارنهایت محدود می‌کند.

  cast iron boiler را می‌توان در پیکربندی‌های مختلف ساخت. انواع دیگ چدنی در حال استفاده عبارتند از:

  سکشنال عمودی

  از قطعات چدنی منفرد تشکیل شده است و به‌گونه‌ای نصب شده‌اند که بخش‌ها شبیه برش‌های یک قرص نان هستند. سکشنال عمودی احتمالاً رایج‌ترین پیکربندی است. دیگ چدنی چیست ؟

  سکشنال افقی

  از بخش‌های چدنی منفرد تشکیل شده است . One Piece- چدن تک بدون اتصالات مونتاژ هستند. اصطلاح دیگری که برای توصیف این طرح استفاده می‌شود، مونوبلوک است. این نوع cast iron boiler معمولاً اندازه کوچکی دارند.

  نمونه ای از یک دیگ چدنی قدیمی
  نصب دیگ چدنی سکشنال

  دیگ سکشنال

  دیگ‌های سکشنال معمولاً با اتصالات مخروطی به نام واشرهای الاستومری بین بخش‌ها مونتاژ می‌شوند. تا محفظه‌های حاوی آب را آب‌بندی کنند. نوع دیگری از مجموعه هدرهای خارجی برای اتصال محفظه‌های حاوی آب استفاده می‌شود.

  cast iron boiler مانند دیگ‌های گرمایشی دارای کاربردهای فراوانی هستند. آن‌ها جایگزین‌های محبوب برای دیگ‌های بخار فولادی جوش داده‌شده‌،بزرگ هستند.و ممکن است در هنگام ساخت ساختمان نصب شده‌باشند. دیگ‌های سکشنال چدنی معمولاً می‌توانند با جابجایی بخش‌های جداگانه‌از طریق درها یا دهانه‌های پنجره نصب شوند. یک دیگ بخار بسیار بزرگ را می‌توان به این روش بدون تغییر در ساختار ساختمان مونتاژ کرد.

  خرید تجهیزات موتورخانه گرمایش
  اهمیت ساخت و نصب دیگ چدنی

  مشاهدات و مشکلات رایج دیگ چدنی

  این دیگ‌ها معمولاً چند مشکل ذاتی دارد. تکنسین باید همیشه به دنبال نشت آب در اتصالات دیگ‌های سکشنال باشد. هر زمان که شواهدی مبنی بر نشتی وجود داشت و نشت از منبع خارجی قابل ردیابی نباشد، بازرس باید درخواست حذف پوشش ورق فلزی را بدهد.

  رایج‌ترین مشکل مرتبط با cast iron boiler، ترک خوردن ناشی از گرمای بیش‌ازحد یا شوک حرارتی است. گرمای بیش‌ازحد زمانی اتفاق می‌افتد که دیگ با شرایط کم آب یا گردش ضعیف ناشی از لجن بسیار در مسیرهای پایین دیگ کار کند. شوک حرارتی ممکن است زمانی رخ دهد که دیگ بخار بیش‌ازحد گرم شود و آب سرد به آن اضافه شود تا سطح آب افزایش یابد.

  در دیگ‌ چدنی از میله‌های بلندی استفاده می‌کنند.که هر دو آن‌ها پیچ و مهره شده‌اند. زمانی که دیگ سرد است، شل بودن‌این پیچ و مهره‌های کششی عادی است. هنگامی‌که دیگ در حال کار است، گرما باعث انبساط دیگ می‌شود که پیچ‌های کششی را سفت می‌کند. شل بودن پیچ و مهره روی دیگ داغ باید توسط یک شرکت تعمیر دیگ بخار چدنی بررسی شود.

  cast iron boiler معمولاً چند مشکل ذاتی دارند. تعمیرکار باید همیشه به دنبال نشت آب در اتصالات دیگ‌های سکشنال باشد. هر زمان که شواهدی مبنی بر نشتی وجود داشت و نشت از منبع خارجی قابل ردیابی نبود، بازرس باید درخواست حذف پوشش ورق فلزی کند. دیگ چدنی چیست ؟

  تعمیرات تجهیزات موتورخانه
  تعمیر دیگ چدنی

  7 حقیقت در مورد دیگ چدنی

  1. چدن اساساً فولادی و با سطح بالایی از ناخالصی‌های کربن است. کربن به معنی عمر طولانی‌تر دیگ نیست.

  2. چدن ماده شکننده‌ای است که در اثر ضربه حرارتی می‌تواند شکسته شود. به‌خوبی مشخص است که cast iron boiler امروزی دارای بخش‌های ترک خورده، ترک‌خوردگی درب مشعل‌ها، نشتی واشر و نشتی فلنج کویل بدون مخزن هستند. از سوی دیگر، فولاد در برابر خوردگی مقاوم‌تر است، به‌راحتی منبسط و منقبض می‌شود و معمولاً ۵۰ درصد از چدن قوی‌تر است. بویلرهای Energy Kinetics هیچ بخش، واشر یا درب مشعل برای ترک خوردن یا نشتی ندارند.

  3. کاهش کیفیت این دیگ‌ها‌ با توجه به اینکه در سال‌های گذشته cast iron boiler دو تا سه برابر ضخیم‌تر از مدل‌های امروزی ساخته می‌شدند. در واقع، بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخی از آن‌ها دارای بخش‌هایی نازک ۵/۳۲ اینچی هستند. آیا به این فکر کرده‌اید که cast iron boiler امروزی ممکن است به‌اندازه شهرت گذشته آن‌ها بادوام نباشند؟

  خرید انواع دیگ چدنی در سایت ردا صنعت 

  4. چدن نسبت به فولاد به‌طور قابل‌توجهی در برابر خوردگی حفره‌ای عمیق آسیب‌پذیرتر است و خوردگی می‌تواند منجر به عمر کمتر دیگ شود.

  5. اگر به شواهد دیگری از محدودیت چدن نیاز دارید، به‌سادگی کدهای ASME را بررسی کنید. ASME به دلیل محدودیت در خواص چدن اجازه نمی‌دهد تا cast iron boiler روی بخار در فشارهای بیشتر از 15psi یا ۲۵۰ درجه فارنهایت دمای آب استفاده شوند.

  6. چدن ماده ناکارآمد برای انتقال حرارت است. آیا می‌دانستید که هر بار که نیاز به گرما یا آب گرم است، قبل از اینکه دیگ شروع به گرم کردن خانه کند، باید ۴۵۰ پوند چدن و حداکثر ۱۵ گالن آب گرم شود؟ این انرژی زیادی است. از طرف دیگر، فولاد Energy Kinetics، سریع‌تر گرم می‌شود، انرژی کمتری مصرف می‌کند و گرمای بیشتری را وارد خانه شما می‌کند.

  7. آیا می‌دانستید که تمیز کردن cast iron boiler چدنی بسیار دشوار است؟ در واقع، حتی ماهرترین تکنسین دیگ بخار هم نمی‌تواند یک برس تمیزکننده در اطراف و پشت همه پین‌ها و گذرگاه‌های مخفی داشته باشد. این تجمع باعث می‌شود cast iron boiler در روز اول کارایی خود را از دست بدهند. دیگ‌های فولادی دارای گذرگاه‌های کاملاً در دسترس و برای طول عمر با راندمان بالا هستند.

  نتیجه‌گیری

  چدن هنوز جایگاه خود را در تولید و به‌ویژه طراحی دیگ‌های تجاری دارد تا محصولاتی با راندمان بالا، مقاوم در برابر آینده و بادوام را ارائه دهد که به‌راحتی می‌توانند در یک سیستم گرمایشی موجود ادغام شوند. با یک کنترلر قابل برنامه‌ریزی با دیگ‌های چندگانه، می‌توان تعداد مناسبی از دیگ‌ها را برای روشن کردن و تعدیل با هم تنظیم کرد تا به‌طور دقیق با تغییرات تقاضا به کارآمدترین روش پاسخ دهد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader