ردا صنعت
اجرای موتورخانه واحدهای تجاری و مسکونی

اجرای موتورخانه

 • اهمیت موتورخانه

  از مهم‌ترین موضوعات در حوزه ساختمان، اجرای موتورخانه شامل انجام لوله کشی و رادیاتورهایی است که به دیگ متصل می‌شوند. دیگ گرما را تامین می‌کند..و پمپ آب گرم شده‌را از دیگ از طریق لوله کشی به رادیاتورها و برای گرم کردن مجدد به دیگ بخار منتقل می‌کند. همچنین آب گرم را به شیرهای آب گرم خانه شما می‌رساند. در واقع باید گفت موتورخانه از مهم‌ترین قسمت‌های هر ساختمانی است که وظیفه گرمایش ساختمان و همچنین آب گرم را بر عهده دارد. در این مقاله تلاش شده‌تا درباره موتورخانه، اجزا و عملکرد آن و اجرای تاسیسات موتورخانه توضیحاتی ارائه شود. موتورخانه ساختمان متناسب با متراژ ساختمان طراحی می‌شود. موتورخانه به مکانیکال روم نیز مشهور است. لازم به ذکر است شرکت رداصنعت به پشتوانه سال‌ها تجربه فنی و مهندسی آماده‌همکاری‌های لازم جهت تامین قطعات و اجرای موتورخانه می‌باشد.

  اجرای موتورخانه اصلی ساختمان
  موتورخانه از مهم‌ترین قسمت‌های ساختمان است.

  اجزای تشکیل دهنده موتورخانه

  اجزای تشکیل دهنده اصلی موتورخانه شامل موارد زیر می‌شود :

  دیگ بخار یا بویلر

  در اجرای موتورخانه بویلرها نقش اساسی دارند.بویلرها استوانه‌های بزرگ چدنی یا فولادی جهت داغ کردن مایعات خستند. در حالی که کوره‌ها گرما را به هوای اطراف خود انتقال می‌دهند، سیستم‌های دیگ بخار گرما را در آب توزیع می‌کنند که با عبور از رادیاتورها یا سایر وسایل در اتاق‌ها، گرما را به محیط انتقال می‌دهند. سپس آب خنک‌تر به دیگ برمی‌گردد تا دوباره گرم شود.با توجه به نیاز مصرف کننده آب تا حالت بخار میتواند افزایش دما پیدا کند. در واقع دیگ‌ها قابلیت تولید آب داغ، آب گرم و بخار را دارند. دیگ‌های چدنی مقرون به صرفه هستند ولی مقاومت کمی در برابر فشار دارند. در مقابل دیگ‌های فولادی بدلیل مقاومت بالا در برابر فشار در ساختمان‌ها و برج های مسکونی پرطرفدارتر هستند.

  بویلر در دو نوع ترکیبی و معمولی
  بویلر در دو نوع ترکیبی و معمولی

  عملکرد دیگ بخار

  در اجرای موتورخانه باید به عملکرد دیگ بخار توجه لازم اختصاص داده شود.در دیگ‌های بخار که امروزه در خانه‌ها بسیار کمتر دیده‌می‌شود، آب جوشانده‌می‌شود و بخار گرما را از داخل خانه عبور می‌دهد و با سرد شدن به آب در رادیاتورها تبدیل می‌شود.کنترل‌های مهم دیگ شامل ترموستات‌ها، آکواستات‌ها و شیرهایی هستند که گردش و دمای آب را تنظیم می‌کنند. در اجرای موتورخانه اگرچه هزینه آن ناچیز نیست، نصب ترموستات‌ها و کنترل‌ها برای اتاق‌های جداگانه با سیستم هیدرونیک به طور کلی آسان‌تر از هوای اطراف است.

  چیلر یا سردکن

  چیلرها، تجهیزاتی هستندکه جهت خنک کردن آب و ایجاد سرما مورد استفاده قرار می‌گیرند. چیلرها در دو دسته جذبی و تراکمی جای می‌گیرند. چیلرهای جذبی بدلایل مختلفی همچون تولید صدای ناهنجار کمتر در بین مصرف‌کنندگان محبوب تر هستند.علت این موضوع این است که در چیلرجذبی از انرژی حرارتی به جای الکتریکی بهره‌میگیرند. چیلرهای جذبی هزینه تامین و نگهداری کمتری بدنبال دارند.

  چیلر چیست ؟
  چیلر

  مشعل

  مشعل وسیله‌ای است که برای دیگ‌ها(بویلرها) ایجاد حرارت می‌کند. مشعل‌ها به دو صورت دمنده‌دار و بی دمنده ، تک سوز یا دوگانه‌سوز تولید می‌شوند. سوخت مشعل گازوئیل،بنزین،گاز می‌تواند باشد. عموما در بین مشتریان نوع دمنده و گازشور از پرکاربردترین مشعل‌هاست. دمای شعله مشعل از تقریبا 80 الی 200 درجه می‌تواند تغییر کند.

  نمایی از یک مشعل
  نمایی از یک مشعل

  منبع کویل‌دار

  منبع کویلی به صورت اختصار DHWG است.جنس این تجهیزات از ورق گالوانیزه گرم و یا ورق فولادی سیاه است. این منابع به جهت تامین آبگرم مصرفی ساختمان و صنایع متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنج دمای معمول آب گرم مصرفی بین 50 الی 60 درجه سانتیگراد است. منبع کویلی یک مخزن با تعدادی کویل است. آب سرد با مجاورت قرار گرفتنبصورت غیرمستقیم با آب گرم بویلر گرم می‌گردد. درصورتی‌که آبگرم مصرفی مورد استفاده قرار نگیرد به مخزن برگشت داده‌می‌شود. با این کار هم آب سرد نمی‌شود و همواره آب گرم مصرفی مصرف‌کننده تامین است. دو موضوع مهم حجم مخزن و میزان تبادل حرارت کویل‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. بهتر است بدانیم که در هنگام انتخاب منبع کویلی، با افزایش سطح کویل،ظرفیت حرارتی نیز افزایش می‌یابد. این منابع به دو صورت عمودی و افقی قابل عرضه در بازار هستند. کارایی هر دو به یک میزان است. و صرفا با توجه به موقعیت و محدودیت‌های مکانی انتخاب این منابع تغییر می‌کند. منابع کویل‌دار به دو صورت تک و دو کویل نیز تقسیم بندی می‌شود.

  شماتیک منبع کویل‌دار
  شماتیک منبع کویل‌دار

  پمپ سیرکولاتور

  پمپ‌های سیرکولاتور در ابعاد و دبی‌های گوناگون جهت ایجاد فشار در جریان آب و انتقال آن موزد استفاده قرار می‌گیرند. در موتورخانه‌ها، پمپ سیرکولاتور نقش اساسی در انتقال آب به سوی ترمینال‌های گرمایشی دارد. انتخاب پمپآب مناسب بستگی به تعداد طبقات و ترمینال‌های گرمایشی در ساختمان دارد .

  انواع دیگ بخار

  به طور کلی دو نوع دیگ بخار (بویلر) وجود دارد:

  • دیگ بخار معمولی – این سیستم دارای یک پمپ، یک برنامه و یک ترموستات اتاق است. با استفاده از برنامه می‌توانید گرمایش و آب گرم را جداگانه کنترل کنید. آب را گرم و آن را در یک سیلندر ذخیره می‌کند که معمولاً در کمد هواکش شما یافت می‌شود.
  • دیگ ترکیبی (کمبی) – این سیستم دارای یک برنامه و یک ترموستات است. این دیگ در اجرای موتورخانه فقط نیاز به کنترل گرمایش دارد، زیرا آب گرم را در صورت نیاز دوباره گرم می‌کند. هر زمان که شیرهای آب گرم را باز می‌کنید، آب گرم در دسترس است و بنابراین نیازی به سیلندر برای ذخیره آن نیست.

  کنترل گرمایش مرکزی در اجرای تاسیسات موتورخانه

  بسته‌به نوع سیستمی که دارید، کنترل گرمایش مرکزی و آب گرم ممکن است متفاوت باشد.یکی از رایج‌ارین روش‌ها استفاده از ترموستات است.

  ترموستات

  ترموستات اتاق برای تنظیم دمای خانه شما استفاده می‌شود. در اجرای موتورخانه، ترموستات این کار را با احساس دمای اطراف انجام می‌دهد و معمولاً در سالن، اتاق‌ها یا غذاخوری یافت می‌شود. هنگامی که هوای اطراف ترموستات به دمای تنظیم شده‌می‌رسد، سیگنالی به پمپ حرارت مرکزی و دیگ بخار می‌فرستد تا ارسال آب گرم به اطراف سیستم متوقف شود. سپس رادیاتورهای خانه خنک می‌شوند. هنگامی که هوا خنک می‌شود، ترموستات سیگنال دیگری به سیستم می‌فرستد تا دوباره شروع به پمپاژ آب گرم به رادیاتور کند.

  درجه مناسب ترموستات

  ترموستات نقش مهمی در اجرای موتورخانه دارد.در زمان‌های مختلف در طول روز رادیاتورها خنک‌ و گرم‌ می‌شوند تا دما را ثابت نگه دارند. بسیاری از مردم ترموستات خود را بین 18 تا 21 درجه سانتیگراد تنظیم می‌کنند و بسته‌به اینکه چقدر احساس گرما یا خنکی می‌کنند، آن را تنظیم می‌کنند. به یاد داشته باشید اگر ترموستات خود را تا 1 درجه سانتی‌گراد کم کنید، می‌توانید از نظر مالی نیز صرفه جویی‌هایی انجام دهید. ترموستات را کم کنید و مطمئن شوید که هنوز احساس راحتی می‌کنید.

  شیرهای رادیاتور ترموستاتیک

  شیرها نیز در اجرای موتورخانه مهم هستند.این شیرها بر روی رادیاتورهای جداگانه نصب می‌شوند و دمای اتاقی که در آن قرار دارند را کنترل می‌کنند. با رسیدن‌به دمای مورد نظر، جریان آب را به رادیاتور قطع می‌کنند. دریچه‌ها اغلب در هر اتاقی، به غیر از حمام و سالن یا اتاقی که ترموستات اتاق نصب شده‌است، روی رادیاتورها نصب می‌شوند.

  این شیرها را می‌توان در کنار رادیاتور پیدا کرد، آنها معمولاً سفید بوده و دارای یک صفحه با اعداد هستند. سوپاپ اغلب روی تنظیمات وسط تنظیم می‌شود که حدود 20 درجه سانتیگراد است و البته باید دید که آیا اتاق به اندازه کافی گرم است یا خیر. این که رادیاتور را به طور کامل «روشن» یا «خاموش» کنید تا اتاق گرم‌تر یا خنک‌تر شود ایده خوبی نیست، زیرا باعث هدر رفتن سوخت می‌شود.

  شیرهای ترموستاتیک روی رادیاتورها نصب می‌شوند و دمای محلی را که رادیاتور در آن قرار دارد تنظیم می‌کنند.

  شیر رادیاتور ترموستاتیک

  ربرنامه اجرای تاسیسات موتورخانه

  ابرنامه جزء مهم دیگری است که در اجرای موتورخانه باید به آن پرداخته شود.دبرنامه یک کنترل پنل است.که به شما امکان می‌دهد زمان روشن و خاموش شدن سیستم گرمایش آب را تنظیم کنید. بسته به نوع برنامه می‌توانید انتخاب کنید که فقط گرمایش می‌خواهید، یا فقط آب گرم یا گرمایش و آب گرم با هم. اگر دیگ ترکیبی دارید، پانل فقط گرمایش را تنظیم کنید.

  در واقع می‌توانید آن را طوری تنظیم کنید که گرمایش را یک یا دو بار در روز، به طور مداوم یا کاملاً خاموش کنید. اکثر مردم آن را دو بار در روز تنظیم می‌کنند؛ یک بار در صبح و یک بار در عصر. سیستم باید طوری تنظیم شود که حدود 30 دقیقه قبل از اینکه بخواهید خانه را گرم یا خنک کنید، روشن شود.

  موتورخانه‌ها در ساختمان‌های مشکونی و محیط‌های صنعتی

  انواع برنامه در اجرای موتورخانه

  2 نوع برنامه وجود دارد :

  • دیجیتال/ الکترونیک – دیگ‌های بخار جدید یک برنامه دیجیتال برای تنظیم گرمایش مرکزی خود دارند که اغلب در کمد هواکش، سالن یا آشپزخانه قرار گرفته شده است.
  • ساعت – این برنامه دارای یک ساعت با مجموعه‌ای از پین‌ها یا فلش‌ها برای تنظیم گرمایش است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader