ردا صنعت

همه چیز در مورد بلبرینگ چشمی

 • بلبرینگ چشمی یکی از قطعات مورد استفاده در اکثر صنایعی مانند صنایع خودروسازی، تولید ماشین‌آلات سنگین و غیره با طیف گسترده‌ای از کاربردها است. با توجه‌ به خصوصیات مختلفی که این محصول دارد، در زمانی کوتاه و به‌ آسانی در صنعت خودروسازی محبوب شد. از خصوصیاتی که باعث شد این نوع بلبرینگ محبوب شود، نصب راحت، حمل بار به دو صورت محوری و شعاعی، کاهش اصطکاک و امکان حمل بارهایی با وزن زیاد بود.

  آشنایی با بلبرینگ‌های چشمی

  بلبرینگ چپقی و سیبک نام‌های بلبرینگ چشمی  هستند که در محصولات مختلف به کار می‌روند. در توصیف این قطعه باید گفت که تصور کنید، گوی فلزی درون یک کاسه قرار گرفته است، اما امکان حرکت گوی وجود ندارد. خصوصیت آب‌بندی این قطعه باعث شده است که نیازی به مراقبت و بررسی مداوم آن نباشد. تنها بهتر است که بلبرینگ‌ها به ‌صورت دوره‌ای و از این نظر که آیا گوی در کاسه جابه‌جا شده است یا خیر، بررسی شوند.

   

  بلبرینگ‌ها انواع مختلفی دارند برای مثال بلبرینگ شیاری، بلبرینگ‌ از نوع S، بلبرینگ ساچمه‌ای و بلبرینگ یک ردیف این چند نوع از بلبرینگ‌های پرکاربرد نیز می‌باشند.
  انواع بلبرینگ‌ها با کاربردهای بیشمار

  بررسی ویژگی‌های سیبک

  همان ‌طور که در بالا بیان شد، سیبک جزء محصولاتی است که کاربردهای فراوانی در صنایع متفاوت دارد؛ چراکه دارای ویژگی‌های بی‌شماری است. برخی از این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

  • سیبک یکی از محصولاتی است که به‌ آسانی خراب نمی‌شود و دارای عمر مفید بالایی است.
  • در صورتی ‌که این قطعه پس از استفاده فراوان فرسوده شود و نیاز به تعویض داشته باشد، جایگزینی آن‌ها به‌ سادگی امکان‌پذیر است و می‌توان گفت که نصبی آسان دارد.
  • این نوع بلبرینگ‌ها نیاز به روانکاری ندارند.
  • از خصوصیات اصلی بلبرینگ چشمی کاهش میزان اصطکاک است.
  • امکان حمل بار به ‌صورت شعاعی و محوری از دیگر خصوصیت مورد توجه این بلبرینگ‌ها است.
  • این قطعه جزء محصولاتی است که به‌ سادگی می‌توانید آن‌ها را در بازار پیدا کنید و جزء قطعات در دسترس است.

  بلبرینگ چپقی یا چشمی شبیه یک گوی فلزی است که در یک کاسه قرار گرفته است، بلبرینگ چپقی یا همان سیبک‌هایی که در خودرو‌ها استفاده می‌شود و نقش مهمی در صنعت خودرو سازی دارد.
  بلبرینگ چپقی یا چشمی با کاسه و گوی

  بررسی انواع بلبرینگ چشمی

  از آنجایی که بلبرینگ چشمی در اندازه‌ها و انواع متفاوتی در بازار وجود دارد؛ لذا دارای کاربردهای فراوانی است و با توجه ‌به این موضوع، محصول مورد نظر در اندازه‌های متنوعی تولید و به بازار عرضه می‌شود.

  یکی از خصوصیاتی که باعث تنوع در بلبرینگ‌ها می‌شود، تفاوت در اندازه کاسه و گوی ‌است. سیبک‌ها از لحاظ اندازه کاسه و گوی بسیار متنوع هستند و افراد می‌توانند بر حسب نیاز خود به انتخاب یکی از آن‌ها بپردازند. در بازار سایزهای متنوعی از این محصول با اندازه‌های 1.2 ، 5.8 ، 1، 1.4-1 اینچ وجود دارد. از انواع رایج بلبرینگ‌ها می‌توان به SP ، CY ، IA-IS ، KS ، NL ، D ، NJ-LW ، FB ، KS ، BMP و C-YD اشاره کرد.

  هر کدام از بلبرینگ‌ها به گونه‌ی خاصی نصب می‌شوند، این مدل به شکل قوس و توپی است و کارایی مخصوص خودش را دارد.
  بلبرینگ بسته شده و آماده برای استفاده

  بررسی جنس بلبرینگ چپقی

  یکی از سؤالاتی که برای اغلب افراد به وجود می‌آید، جنس این قطعه است و اگر بخواهیم به‌ طور کلی در حیطه جنس این محصول سخن بگوییم، باید گفت که تولید آن با سه جنس امکان‌پذیر است. کروم استیل، استنلس ‌استیل و پلاستیک از جمله جنس‌های رایج موجود این محصول هستند. بلبرینگ‌هایی با این جنس بسیار پرکاربرد هستند و افراد برحسب نیاز اقدام به خرید آن‌ها می‌کنند.

  شناخت کاربردهای سیبک

  بلبرینگ چشمی کاربردهای فراوانی در محل‌های متفاوت دارند که در ادامه قصد داریم به این کاربردها اشاره کنیم. برخی از متداول‌ترین این کاربردها عبارت‌اند از:

  • یکی از کاربردهای اصلی محصول مورد نظر در فرمان خودرو و برای تنظیم جهت حرکت آن است.
  • در صنایعی مانند تولید رایانه و موتورسازی نیز از این محصول استفاده می‌کنند.
  • برای باز و بسته کردن درب اتوبوس نیز از سیبک استفاده می‌کنند.
  • در ساخت ماشین‌آلات سنگین نیز از این محصول استفاده می‌کنند.

  بلبرینگ‌های چپقی، سرجک، مفصلی، قورقوری، چشمی و سیبک دسته‌ای از بلبرینگ‌های صنعتی هستند، از این بلبرینگ‌ها برای اتصالات بلبرینگی استفاده می‌شود.
  نمایی از یکی از انواع بلبرینگ

  ضرورت تعمیر سیبک خراب

  خراب ‌شدن بلبرینگ چشمی زمانی اتفاق می‌افتد که شما در دست‌اندازها با سرعت بالا رانندگی می‌کنید یا با تصادفات جاده‌ای مواجه می‌شوید. زمانی که این قطعه در خودرو شکسته یا آسیب‌دیده باشد، می‌توانید شاهد هرز شدن فرمان و کنترل سخت آن باشید.

  رانندگی با بلبرینگ خراب امکان ندارد و باعث خطرات مالی و جانی می‌شود؛ به همین دلیل، بهتر است به ‌صورت دوره‌ای این قطعه را چک کنید. در صورت مشاهده خرابی یا شکستگی این قطعه بهتر است آن را تعویض کنید تا از مشکلاتی که ممکن است برای شما پیش بیایید، جلوگیری کنید.

  علائم خرابی سیبک خودرو

  سیبک خودرو یکی از قطعاتی است که به ‌سادگی خراب نمی‌شود؛ اما ممکن است با تصادفات جاده‌ای دچار آسیب شود. از نشانه‌هایی که حاکی از خرابی این قطعه است، می‌توان به خلاص شدن بیش از حد فرمان اشاره کرد. کشیده ‌شدن و کم ‌شدن مقدار فرمان‌پذیری نیز نشان می‌دهد که بلبرینگ چشمی خراب شده است.

  لرزش فرمان و ساییدگی لاستیک‌های جلوی خودرو نیز بیان‌کننده خرابی در بلبرینگ چشمی است. از دیگر علائمی که خرابی این قطعه را بازگو می‌کند، منحرف شدن خودرو، صدای تق‌تق، عدم برگشت فرمان به ‌جای اصلی و … هستند.

  بررسی قیمت سیبک

  یکی از موارد حائز اهمیت برای افرادی که قصد خرید این قطعه را دارند، قیمت سیبک است. در قیمت این قطعه موارد متفاوتی نقش دارند که یکی از آن‌ها جنس، اندازه و کاربرد آن است. موارد دیگری مانند برند و شرکت تولیدکننده نیز در قیمت این قطعه پرکاربرد نقش به سزایی دارند.

  اگر شما نیز با مشکلاتی مانند خرابی یا شکستگی سیبک مواجه شده‌اید و به دنبال تجهیزات باکیفیت و استاندارد هستید، ردا صنعت بهترین انتخاب است. شما تنها با یک تماس می‌توانید از یاری متخصصان مجرب این مجموعه بی‌نظیر استفاده کرده و قطعه مورد نظر خود را با کیفیت بالا تهیه کنید.

  نتیجه‌گیری

  بلبرینگ‌های چشمی یکی از محصولات ضروری در خودروسازی و مخصوصاً فرمان خودرو بوده که از نظر شکل ظاهری مثل یک گوی فلزی هستند که در کاسه قرار دارد. از ویژگی‌های اصلی آن عمر مفید طولانی، عدم نیاز به روانکاری، حمل بار سنگین به ‌صورت شعاعی و محوری، دسترس بودن و نصب آسان هستند.

  خراب ‌شدن این قطعه می‌تواند عوارض مالی و جانی به همراه داشته باشد و علائم مختلفی نشان می‌دهند که سیبک خراب شده است که باید نسبت به آن‎ها حساس بود. برای تهیه بلبرینگ‌ چشمی با کیفیت می‌توانید به ردا صنعت مراجعه کرده و قطعه مورد نظر خود را با قیمت مناسب خریداری کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader