ردا صنعت
 • موارد استفاده از دیزل ژنراتور کاترپیلار

  تولید انرژی الکتریکی توسط دیزل ژنراتور کاترپیلار به یک روش مقرون‌به‌صرفه برای برطرف کردن نیاز صنعتگران و صاحبان مشاغل مختلف بدل شده‌است. برای استفاده از این نوع ژنراتورها، دانستن‌پارامترهای مهم از قبیل توان و فرکانس خروجی، میزان مصرف سوخت، هزینه تعمیر و نگرانی و ولتاژ تولیدی بسیار مهم خواهد بود.
  همچنین ادوات موردنیاز برای بهره‌برداری از این دیزل ژنراتور مانند تابلو برق، راه‌اندازها و غیره نیز در کیفیت توان خروجی بسیار مهم است.
  یکی از مهم‌ترین تجهیزات مسافرتی که می‌تواند در بسیاری از موارد جزء وسایل ضروری در سفر باشد، موتوربرق مسافرتی است. انتخاب موتوربرق مسافرتی به متغیرهای زیادی وابسته است که مانند ژنراتورهای ثابت شامل توان خروجی، فرکانس و همچنین پراهمیت‌ترین مشخصه یعنی میزان شارژ دهی است.

  دیزل ژنراتور کاترپیلار چیست
                                                   یک دیزل ژنراتور کاترپیلار                                              

  اجزای سازنده دیزل ژنراتورکاترپیلار

  این دیزل ژنراتور دارای اجزای مختلفی است که برای تولید توان موردنیاز مصرف‌کننده، لازم است که این قطعات دارای هماهنگی با یکدیگر باشند.راین قطعات به شرح زیر خواهد بود:

  1- مولد برق

  مولد برق یکی از مهم‌ترین اجزای این دیزل ژنراتور است. این مولد انرژی مکانیکی تولیدشده را به الکتریسیته تبدلی می‌کند. توان خروجی هر ژنراتور به صور مستقیم باقدرت این مولد در ارتباط است.
  عوامل متعددی در افزایش قدرت یک دیزل ژنراتور نقش دارند که عبارت‌اند از:

  ر نوع سوخت مصرفی
    تعداد سیلندرهای موجود
    اجزای تشکیل‌دهنده هر دینام نیز شامل قطعات زیر است.
    استاتور: که یک جزء ثابت در مولد است و شامل مجموعه‌ای از سیم‌پیچ‌های به‌صورت سری و موازی خواهد بود
    روتور: که در داخل استاتور دوران کرده و تولید الکتریسیته به‌وسیله این دوران صورت می‌گیرد.
  رروتور با ایجاد یک میدان مغناطیسی که در زمان حرکت ایجاد می‌شود، تولید جریان متناوب کرده که در خروجی این جریان می‌تواند به‌صورت مستقیم و یا متناوب استفاده شود.

  2- سیستم سوخت‌رسان

  مخزن سوخت معمولاً به صورتی طراحی می‌شود که پاسخگوی روشن نگه‌داشتن‌دیزل ژنراتور برای مدت معینی باشد. دیزل ژنراتور کاترپیلار کوچک این مخزن در بالای قاب و برای دیزل ژنراتورهای پرقدرت این مخزن به‌صورت جداگانه تعبیه خواهد شد.

  3- تنظیم‌کننده ولتاژ ژنراتور

  وظیفه این بخش تنظیم ولتاژ خروجی دیزل ژنراتور است. این بخش با دریافت ولتاژ متناوب آن را به ولتاژ مستقیم تبدیل می‌کند و با اندازه گیری مقدار جریان، خروجی را تنظیم می‌کند.

  4- سیستم خنک‌کننده و احتراق

  استفاده بلند مدت از دیزل ژنراتور باعث افزایش حرارت در این ژنراتور خواهد شد که باید به طرق مختلف این افزایش حرارت را کنترل کرد. از آب گاهی برای کاهش درجه حرارت استفاده می‌شود.و در برخی مواقع از هیدروژن نیز استفاده می‌شود؛ چراکه هیدروژن جذب‌کننده بهتری برای حرارت محیط است.
  همچنین برای تخلیه دود ناشی از احتراق، نصب یک اگزوز بسیار ضروری است. جنس این لوله‌ها معمولاً از چدن و یا فولاد است.

  5- شارژر اولیه برق

  رشارژ باتری باید متناسب با سطح ولتاژ صورت گیرد. معمولاً ولتاژ مستقیم خروجی باتری برای هر سلول 2.33 ولت است که در صورت کاهش سطح ولتاژ باتری‌ها به‌صورت خودکار به آن وصل و عمل شارژ صورت می‌پذیرد.

  6- صفحه کنترل‌کننده

  این صفحه برای مدیریت عملکرد این دیزل ژنراتور خواهد بود و شامل ابزارهای مدیریتی از برای کاهش و یا افزایش سطح ولتاژ، جریان و فرکانس است. همچنین از دیگر قابلیت‌های این صفحه کنترل‌کننده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
   نحوه روشن و خاموش کردن ژنراتور.
   دورسنج.
   فرکانس سنج.
   کنترل حالت اتصال به بار.

  7- شاسی و محفظه محافظ

  اانواع دیزل ژنراتور کاترپیلار معمولاً به‌صورت قابل‌حمل و ثابت تولید می‌شوند. در حالت کلی این اجزا بر روی شاسی سوار است که در صورت قابل‌حمل بودن‌چرخ نیز به این شاسی اضافه خواهد شد. همچنین برای کاهش صدا در محیط از گانوپی استفاده می‌شود.که دیزل ژنراتور درون این کانوپی قرار می‌گیرد و در نتیجه آن صدای تولیدی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

  دیزل ژنراتور کاترپیلار
  دیزل ژنراتور را می‌توان از مفیدترین ابداعات دانست.

  کاربرد دیزل ژنراتور

  این دیزل ژنراتور در رنج توانی متفاوت در دسترس است. این ژنراتورها از 700 وات برای مصارف خانگی تا ژنراتورهای توان بالای 2500 وات برای مصارف صنعتی تولید.و عرضه می‌شوند انواع این دیزل ژنراتورها دارای کاربری‌های بسیاری در صنعت و یا خانگی است که در زیر می‌توان به تعدادی از آن اشاره کرد:

   صنایعی که در زمان قطعی برق دچار خسارت‌های جبران‌ناپذیر می‌شوند.
   افرادی که در مکان‌های صعب‌العبور فعالیت کرده و احتیاج به انرژی برق‌دارند.
   به‌عنوان ژنراتور رزرو
   برای استفاده در انبارها، مراکز بهداشتی و مشاغلی که به‌طور مستمر نیاز به انرژی الکتریسیته دارند.
   از انواع بزرگ‌تر دیزل ژنراتور کاترپیلار برای تأمین نیروی محرکه کشتی‌ها و قطارهای برقی استفاده می‌شود.
  همچنین برخی از انواع ژنراتورهای برق به‌عنوان منبع تغذیه کمکی در زمان کمبود انرژی الکتریسیته استفاده می‌شود. ژنراتورهای برق به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و دارای انواع قابل‌حمل و ثابت هستند.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  کاربرد دیزل ژنراتور

  نکات کلیدی در زمان خرید دیزل‌ژنراتور توان بالا

  1. میزان انرژی درخواستی یکی از اولین نکات کلیدی در حین خرید دیزل ژنراتور است. استفاده از دیزل ژنراتور باقدرت کم برای برآورد انرژی بسیار بزرگ باعث کاهش عمر ژنراتور خواهد بود.
  2. دیگر نکته مهم در حین خرید، میزان هزینه تعمیر و نگهداری دستگاه است. تولیدکنندگان برندهای معروف مشخصات این دیزل ژنراتور را مناسب با شرایط آب و هوایی مختلف طراحی می‌کنند. در ضمن در حین خرید باید به این نکات توجه شود.
  3. برخی مشکلات دیگر مانند محدودیت فضا نیز در کاهش عمر دیزل ژنراتور تأثیر بسزایی خواهد داشت. بهتر است حداقل 80 سانتیمتر از طرفین دیزل ژنراتور فضای خالی وجود داشته باشد.
  با ارزیابی موارد بالا بهتر است دیزل ژنراتور کاترپیلار مناسب‌ را از نمایندگی‌های مختلف پرس‌وجو کنیم.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  کانوپی دیزل ژنراتور کاترپیلار

  نتیجه‌گیری

  انواع دیزل ژنراتور کاترپیلار یکی از باصرفه‌ترین ژنراتورها برای صنعتگران و پروژه‌های نیازمند به انرژی الکتریسیته به‌صورت دائم است. این ژنراتور با مصرف گاز شهری، نیازی به ذخیره‌سازی سوخت‌های پرخطر نداشته و همچنین تولید آلایندگی شدیدی نیز ندارد.
  در مراکز حیاتی مانند بیمارستان‌ها ساختمان‌های بلندمرتبه و سردخانه‌ها که قطع برق باعث صدمات مالی و جانی بسیاری خواهد شد استفاده از این ژنراتور می‌توانند بسیار حیاتی باشد.
  همچنین این دیزل ژنراتورها توانایی کار در محیط‌های سردوخشک و یا مرطوب را داشته و می‌تواند بدون افت کیفیت انرژی را به بار تحویل دهد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  1 دیدگاه دربارهٔ «دیزل ژنراتور کاترپیلار»

  1. بازتاب: بیل مکانیکی کوماتسو - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader