ردا صنعت
پمپ دنده ای

پمپ دنده‌ای

 • پمپ دنده‌ای چیست

  پمپ دنده‌ای نوعی پمپ جابه‌جایی مثبت (PD) است. این پمپ، ماده سیالی را با محصور کردن مکرر در یک حجم ثابت و با استفاده از چرخ دنده‌های به هم پیوسته حرکت می‌دهد و آن را به صورت مکانیکی با استفاده از یک عمل پمپاژ چرخه‌ای منتقل می‌کند و متناسب با سرعت چرخش چرخ دنده‌ها، جریانی بدون پالس ارائه می‌دهد. در ادامه مطالب بیشتری دراین‌باره مانند کاربرد پمپ‌های دنده‌ای ارائه می‌شود.

  نمونه یک پمپ دنده‌ای
  نمونه یک پمپ دنده‌ای

  پمپ‌های دنده‌ای چگونه کار می‌کند؟

  پمپ‌های دنده‌ای از عملکرد چرخ دنده‌ها برای انتقال مایعات استفاده می‌کنند. عنصر دوار نوعی آب‌بندی برای محفظه پمپ ایجاد کرده و در ورودی پمپ مکش ایجاد می‌کند. سیالی که به داخل پمپ کشیده می‌شود، در حفره‌های چرخ دنده‌های چرخان آن محصور و به قسمت تخلیه منتقل می‌شود. انواع پمپ‌های‌ دنده‌ای‌شامل این دو مورد می‌شود:
  1.خارجی
  2.داخلی

  پمپ دنده‌ای خارجی

  یک پمپ دنده خارجی از دو چرخ دنده یکسان و به هم پیوسته تشکیل می‌شود که توسط شفت‌های جداگانه پشتیبانی می‌شود. به‌طور کلی، یک دنده توسط یک موتور هدایت می‌شود و چرخ دنده دیگر (دنده بیکار) را به حرکت در می‌آورد. در برخی موارد، هر دو شفت ممکن است توسط موتور هدایت شوند. شفت‌ها توسط یاتاقان‌ها در هر طرف بدنه پشتیبانی می‌شوند.

  • در پمپ‌دنده‌ای خارجیهمان‌طور که چرخ دنده‌ها از شبکه توری در سمت ورودی پمپ خارج می‌شوند، حجم منبسط شده‌ای ایجاد می‌کنند. مایع به داخل حفره‌ها جریان پیدا می‌کند و با ادامه چرخش چرخ دنده‌ها در مقابل محفظه پمپ توسط دندانه‌های چرخ دنده به دام می‌افتد.
  • سیال به محصور از ورودی، به قسمت تخلیه در اطراف محفظه منتقل می‌شود.
  • با قفل شدن دندانه‌های چرخ دنده‌ها در سمت تخلیه پمپ، حجم آن کاهش پیدا کرده و سیال تحت فشار خارج می‌شود.

  در این نوع از انواع پمپ دنده‌ای هیچ مایعی از طریق مرکز بین چرخ دنده‌ها به عقب منتقل نمی‌شود، زیرا آن‌ها در هم قفل هستند. تلورانس‌های نزدیک بین چرخ دنده‌ها و محفظه به پمپ اجازه می‌دهد تا مکش در ورودی ایجاد کرده و از نشت مایع از سمت تخلیه جلوگیری کند (اگرچه احتمال نشتی در مایعات با ویسکوزیته کم بیشتر است).طرح‌های پمپ دنده خارجی می‌توانند از چرخ دنده‌های خاردار، مارپیچ یا شاه‌ماهی استفاده کنند.

  پمپ دنده‌ای داخلی و خارجی
  پمپ دنده‌ای داخلی و خارجی

  پمپ دنده‌ای داخلی

  یک پمپ دنده‌ داخلی بر اساس یک اصل عمل می‌کند، اما دو چرخ دنده‌به هم متصل اندازه‌های متفاوتی دارند و یکی در داخل دیگری می‌چرخد. چرخ دنده بزرگ‌تر (روتور) یک چرخ دنده داخلی است؛ یعنی دارای دندانه‌های بیرون در داخل است.

  داخل پمپ‌دنده‌ای یک چرخ دنده خارجی کوچک‌تر (دنده بیکار که فقط روتور به حرکت در می‌آید) خارج از مرکز نصب می‌شود و به‌گونه‌ای طراحی می‌گردد که با روتور به هم متصل شود تا دندانه‌های چرخ دنده در یک نقطه درگیر شوند. یک پینیون و بوش که به محفظه پمپ وصل شده‌است، دنده بیکار را در موقعیت خود نگه می‌دارد. یک پارتیشن یا اسپیسر هلالی شکل ثابت نیز فضای خالی موجود توسط موقعیت نصب خارج از مرکز idler را پر کرده و به‌عنوان مهر و موم بین درگاه‌های ورودی و خروجی عمل می‌کند.

  • همان‌طور که چرخ دنده‌ها از مش (شبکه) در سمت ورودی پمپ خارج می‌شوند، حجم منبسط شده‌ای ایجاد می‌کنند. مایع به داخل حفره‌ها جریان پیدا می‌کند و توسط دندانه‌های چرخ دنده به دام می‌افتد زیرا چرخ دنده‌ها به چرخش در برابر پوشش و پارتیشن پمپ ادامه‌می‌دهند.
  • سیال محصور از ورودی، به تخلیه، در اطراف محفظه منتقل می‌شود.
  • با قفل شدن دندانه‌های چرخ دنده‌ها در سمت تخلیه‌پمپ، حجم آن کاهش پیدا می‌کند و سیال تحت فشار خارج می‌شود.
  • در طرح‌های پمپ دنده داخلی فقط از چرخ دنده‌های خاردار استفاده می‌شود.

  ویژگی‌های پمپ‌دنده‌ای چیست؟

  پمپ‌های دنده‌ای فشرده‌و ساده با تعداد محدودی قطعات متحرک هستند. آن‌ها قادر به مطابقت با فشار تولیدی توسط پمپ‌های رفت و برگشتی یا نرخ جریان پمپ‌های گریز از مرکز نیستند، اما فشار و توان عبوری بالاتری نسبت به پمپ‌های پره‌ای یا لوبی ارائه می‌دهند. پمپ‌های دنده‌ای به ویژه برای پمپاژ روغن و سایر سیالات با ویسکوزیته بالا مناسب هستند.

  از بین دو طرح، پمپ‌های دنده‌ای خارجی به دلیل پشتیبانی از شفت سفت‌تر و تلورانس‌های نزدیک‌تر، قادر هستند فشارهای بالاتر (تا 3000 psi) و نرخ جریان را حفظ کنند. پمپ‌های دنده داخلی قابلیت مکش بهتری دارند و برای سیالات با ویسکوزیته بالا مناسب هستند؛ اگرچه محدوده عملکرد مفیدی از 1cP تا بیش از 1,000,000cP دارند.

  جهت خرید انواع پمپ‌های دنده‌ای با نازل‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت می‌توانید هم اکنون با کارشناسان فروش ما در ردا صنعت تماس حاصل فرمایید ما همواره با لبخند پاسخگوی شما هستیم.
  اجزای یک پمپ دنده‌ای
  اجزای یک پمپ دنده‌ای

  مزایای اصلی پمپ دنده‌ای چیست؟

  ازآنجایی‌که خروجی مستقیماً با سرعت دورانی متناسب است، کاربرد پمپ‌دنده‌ای معمولاً در عملیات اندازه‌گیری و ترکیب است. پمپ‌های دنده‌ای را می‌توان برای کنترل مایعات تهاجمی مهندسی کرد. درحالی‌که آن‌ها معمولاً از چدن یا فولاد ضدزنگ تولید می‌شوند، آلیاژها و کامپوزیت‌های جدید به پمپ‌ها اجازه می‌دهند تا مایعات خورنده مانند اسید سولفوریک، هیپوکلریت سدیم، کلرید آهن و هیدروکسید سدیم را مدیریت کنند.

  پمپ‌های دنده‌ای خارجی نیز می‌توانند در کاربردهای برق هیدرولیک و معمولاً در وسایل نقلیه، ماشین‌آلات بالابر و تجهیزات کارخانه سیار استفاده شوند. راندن پمپ دنده‌ای به صورت معکوس، با استفاده‌از روغن پمپ از جای دیگری در سیستم (معمولاً توسط یک پمپ پشت سرهم در موتور)، یک موتور هیدرولیک ایجاد می‌کند. این موضوع به ویژه برای تأمین برق در مناطقی که تجهیزات الکتریکی حجیم، پرهزینه یا نامناسب هستند، مفید است؛ برای مثال، تراکتورها برای تأمین انرژی خود به پمپ‌های دنده‌ای خارجی متکی به موتور هستند.

  پمپ‌های دنده‌ای حجمی از یک سیال را در چرخ دنده‌ها محصور کرده و حرکت می‌دهد و از طریق این راه جریانی از سیال را به‌وجود می‌آورد
  پمپ‌های دنده‌ای حجمی از یک سیال را در چرخ دنده‌ها محصور کرده و حرکت می‌دهد و از طریق این راه جریانی از سیال را به‌وجود می‌آورد

  نتیجه‌گیری

  یک پمپ دنده‌ای یک سیال را با محصور کردن مکرر یک حجم ثابت در چرخ دنده‌های به هم پیوسته حرکت می‌دهد و آن را به صورت مکانیکی منتقل می‌کند تا جریانی بدون پالس صاف متناسب با سرعت چرخش چرخ دنده‌های آن ارائه دهد. دو نوع اساسی وجود دارد: خارجی و داخلی. یک پمپ دنده‌خارجی شامل دو چرخ دنده‌مشابه و متصل به هم است و به وسیله شفت‌های جداگانه پشتیبانی می‌شود. یک پمپ دنده‌داخلی دارای دو چرخ دنده به هم مرتبط با اندازه‌های مختلف است که یکی در داخل دیگری می‌چرخد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  2 دیدگاه دربارهٔ «پمپ دنده‌ای»

  1. بازتاب: انواع چیلر و کاربردهای آن‌ها - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان | قیمت انواع چیلر

  2. بازتاب: پمپ آب - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان | خرید پمپ آب| قیمت خرید پمپ آب

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader