ردا صنعت

آشنایی با انواع بلبرینگ

 • بلبرینگ یکی از بهترین اختراعات بشر است که در زمان حرکت، برخوردها را به کمترین مقدار میرساند و جابه‌جایی را تسهیل می‌کند. بدون این وسیله، بسیاری از ادوات حرکتی دچار ساییدگی شدید می‌شدند و حرکت با دشواری‌های زیادی روبه‌رو می‌شد. حال که با ضرورت این وسیله آشنا شدیم نیاز است تا انواع بلبرینگ را بشناسیم و در مورد کاربرد آن‌ها بیشتر بدانیم.

  انواع بلبرینگ
  بلبرینگ وسیله‌ای پرکاربرد است.

  نمونه‌های مختلف بلبرینگ را بهتر بشناسیم

  این وسیله برای ادوات صنعتی و هر چیزی که نیاز به حرکت دارد ساخته شده است. بلبرینگ‌ها نمونه‌های گوناگونی دارند که باید هر کدام را به همراه کاربردش بشناسیم. در ادامه انواع بلبرینگ و کاربرد آنها را برای شما شرح خواهیم داد.

  انواع بلبرینگ
  نمونه‌های مختلف بلبرینگ

  بلبرینگ با شیار عمیق

  این نمونه از بلبرینگ در واقع رایج‌ترین مدل بوده و افراد زیادی برای پیشبرد اهداف خود از آن بهره می‌برند. این نمونه به ‌گونه‌ای طراحی و تولید شده است. که در رینگ‌های آن شیار عمیق منحنی وجود دارند. که شعاع آن را مساوی با شعاع ساچمه قرار داده‌اند. با اینکار توان تحمل آن در برابر فشار بارهای زیاد افزایش‌ می یابد. و حتی کوچک‌ترین نیروها میتوانند آن را وادار به گردش کنند. همین ویژگی سبب شده تا طیف وسیعی از کاربری‌ها برای امور خود از این نمونه استفاده کنند.

  مهندسان و طراحان صنعتی فرمول‌ها و قواعد فیزیکی زیادی دارند که برحسب آن‌ها تعداد ساچمه‌های موردنیاز و ابعاد آن‌ها را مشخص می‌کنند. میزان انعطاف‌پذیری رینگ یکی از عوامل مؤثر در همین محاسبات به شمار می‌رود. رینگ داخلی را باید به‌ صورت دقیق و منطبق با مرکز رینگ بیرونی روی ساچمه‌ها تعبیه کنند. بعد از اینکه فاصله میان ساچمه‌ها بررسی شد و به مقدار معین رسید، می‌توان با قفسه‌های مخصوصی، آن‌ها را در سر جای خود ثابت کرد.

  یکی از انواع بلبرینگ با شیار عمیق، دو ردیف درون خود دارد و بدین صورت توانایی تحمل آن در برابر فشارهای کششی نیز بیشتر خواهد شد. البته باید در نظر داشته باشید که این نمونه از بلبرینگ نمی‌تواند مجدد باز شده و به آن روغن و گریس بزنید.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  ساختمان داخلی بلبرینگ

  بلبرینگ با شیار عمیق و تیپ S

  این دسته از بلبرینگ‌ها معمولاً برای کاربری‌های خاصی طراحی و به بازار عرضه می‌شوند. ساختمان آن‌ها به این صورت بوده که همان رینگ درونی نوع شیار عمیق را این بار با یک دنباله بلند می‌سازند. برای آن‌ها از آیتمی به اسم (رینگ قفل کن) استفاده می‌کنند که بیرون از مرکز قرار دارد و همه اجزا را تثبیت می‌کند. حالت دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد این است که روی همان رینگ داخلی پیچ‌های ظریفی قرار می‌دهند و با همان پیچ‌ها این سیستم را ثابت می‌کنند.

  این مدل از انواع بلبرینگ، برای استفاده در محل‌های حلقه آب‌بندی معمولاً به کار می‌رود. گاهی نیز برای حرکت در محفظه‌هایی که از متریال چدن ساخته شده‌اند می‌توان این نمونه را استفاده کرد. در محیط‌های فولادی نیز می‌توان از آن بهره برد. البته باید بدانید که ممکن است اشکالاتی در حالت‌های خام رخ دهد. برای جلوگیری از این مسئله، بلبرینگ را سنگ زده می‌کنند.

  کاربری‌های دیگری که این بلبرینگ در آن‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد شامل ماشین‌های مخصوص کشاورزی، تسمه‌نقاله‌ها و حتی سیستم‌های مکانیکی ساختمان‌سازی هستند. همان‌طور که مشخص است، این بلبرینگ‌ها کارایی‌های مهمی دارند و باید به‌صورت دوره‌ای، تنظیم شوند تا تراز آن‌ها همیشه ثابت بماند.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  بلبرینگ‌ها در ابعاد و اشکال مختلفی تولید می‌شوند.

  نمونه‌های شیارزنی

  در بحث معرفی انواع بلبرینگ و کاربرد آنها به مدل جازنی همین بلبرینگ‌هایی که شیار عمیق دارند می‌رسیم. این نمونه نیز شباهت‌های ساختاری زیادی با مدل‌هایی که پیش ‌از این بررسی کردیم دارند. البته باید اشاره کنیم که اسم آن‌ها به علت از نوع جا زدن آن‌ها در لبه‌هاست. و قابل‌ذکر است که همان شیار جازنی خارج می‌شود.

  حال سؤال پیش می‌آید که اصلاً این مسئله چه مفهومی دارد؟ باید بگوییم که در این صورت مقاومت و استحکام بلبرینگ می کاهد و دیگر نمی‌تواند همانند مدل‌های قبلی فشارهای زیاد و کشش را تحمل کند؛ به همین دلیل کاربرد آن بسیار محدود می‌شود. نمونه‌ای بلبرینگ جازنی وجود دارد که البته شیار ندارد. این حالت به نسبت می‌تواند در جایگاه‌های متفاوتی به کار برده شود.

  بلبرینگ‌های قابل‌استفاده در دینام

  یکی از نمونه‌های بسیار معروف بلبرینگ همین مدل است که ویژگی‌ها و مشخصات منحصربه‌فردی دارد. این محصول تا حدودی با نمونه شیار عمیق شباهت دارد اما در رینگ بیرونی فقط یک لبه قرار دارد. همین مسئله سبب شده تا هرآنچه که در آن وجود دارد. بتواند به‌سادگی از سیستم خارج و مجدد اجزا در کنار هم قرار بگیرند. بلبرینگی که معمولاً برای دینام استفاده می‌شود می‌تواند فشار بار را تنها در یک سمت تحمل کند.

  معمولاً شرکت‌هایی که این تجهیزات را می‌سازند، برای بلبرینگ دینام کمی تخلخل باقی می‌گذارند تا اگر نیاز به تغییرات جزئی بود بتوان اعمال کرد. در بلبرینگ دینام شما می‌توانید ساچمه و رینگ درونی را همراه با قفسه‌ها به‌صورت جداگانه نیز مونتاژ کنید. مهم‌ترین قسمت‌هایی که این مدل برای آنها کارایی دارد شامل دینام، سوئیچ خودرو، جاروبرقی‌ها و مکنده‌ها و همچنین قطب‌نماهای ساده و حرفه‌ای می‌شود.

  بلبرینگ‌هایی با قابلیت هماهنگ‌سازی

  این نمونه‌ها می‌توانند در وضعیتی که اجزای سیستم هم‌راستا نیستند و دچار آشفتگی شدند، مجموعه را به‌ صورت مکانیکی تنظیم کند. آن‌ها را اگر به‌صورت مداوم و منظم با روغن باکیفیت و گریس چرب کنید عمر بسیار طولانی دارند و می‌توانند سال‌ها برای شما کار کنند. معمولاً تسمه‌نقاله‌های صنعتی که فعالیت‌های سنگین انجام می‌دهند از این مدل بلبرینگ بهره می‌برند.

  بلبرینگ‌های زاویه‌دار

  این نمونه از انواع بلبرینگ قوانین فیزیک و تناسبات را به زیبایی نشان می‌دهند. آن‌ها در واقع به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که رینگ‌های داخلی و بیرونی باهم در زاویه باشند و حرکت کنند. از مزیت‌های این نمونه می‌توان بیان کرد که بتوانند بار را به دو صورت محوری و شعاعی تحمل کنند. هم اکنون در بازار سه نمونه با زوایای 15، 25 و 45 درجه موجود است که هرکدام به نوبه خود وظایفی را انجام می‌دهند.

  بهتر است بدانید که در این نوع از بلبرینگ‌ها هر چقدر که زاویه اتصالات بیشتر شده باشد. به‌تناسب توانایی مقاومت و استحکام برای بار هم بیشتر است. علاوه بر دسته‌بندی بر اساس زاویه، می‌توان این گروه را بر حسب ردیف تماس نیز دسته‌بندی کرد. به این صورت که در این حالت ما سه گروه بلبرینگ داریم. نمونه‌ای با یک ردیف، مدلی که دو ردیف دارد و به‌اصطلاح دبل نام دارد. در نهایت نیز نمونه‌ای به نام چهار نقطه اتصالی نیز وجود دارد.

  کلام آخر درمورد انواع بلبرینگ

  ما در این مطلب انواع بلبرینگ را برای شما به‌اختصار معرفی کردیم. باید اشاره کنیم که بلبرینگ‌ها نمونه‌های بسیار زیادی دارند. که در قسمت‌های مختلف صنعت و ماشین‌آلات به کار می‌روند. بلبرینگ برای حرکت سهولت ایجاد می‌کند و مانع از اصطکاک منفی می‌شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  3 دیدگاه دربارهٔ «آشنایی با انواع بلبرینگ»

  1. بازتاب: قیمت بلبرینگ - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  2. بازتاب: بلبرینگ مفصلی - فروش بلبرینگ مفصلی - ردا صنعت

  3. بازتاب: انواع بیرینگ - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader