ردا صنعت

پکیج موتورخانه

 • امروزه دسترسی به آب گرم در مدت‌زمانی کوتاه و همچنین داشتن یک سیستم گرمایشی قدرتمند و قابل‌اتکا به یک نیاز فراگیر تبدیل شده است. کسانی که از دوش گرفتن با آب گرم لذت می‌برند به‌خوبی اهمیت پکیج‌های مدرن را درک می‌کنند و مزایای آن نسبت به آب‌گرم‌کن‌های قدیمی را می‌دانند. از طرفی توسعه و پیشرفت تکنولوژی سبب شده تا سیستم‌های گرمایشی هوشمند جای بخاری و شومینه و روش‌های سنتی را بگیرد. همه این موارد باعث پررنگ شدن نام پکیج موتورخانه شده است.

  پکیج موتورخانه
  یک نمونه پکیج گرم‌کننده موتورخانه‌ای

  بررسی و شناخت ماهیت و کاربرد پکیج موتورخانه

  پکیج‌های گرمایشی به‌طورکلی سیستم‌هایی هستند که برای کاربران آب گرم را در کمترین زمان ممکن محیا می‌کنند. این پکیج‌ها آب را هم برای مصارفی مانند حمام و شست‌وشو هم برای گرمایش مثل سیستم شوفاژ منازل و گرمایش از کف گرم می‌کنند. پکیج‌های دیواری در محیط داخلی خانه نصب می‌شوند. آن‌ها معمولاً کوچک و کم جا هستند و درون آشپزخانه، بالکن یا لاندری روم قرار می‌گیرند. نمونه دیگری که باید به آن اشاره کنیم و موضوع اصلی ما به شمار می‌رود، پکیج موتورخانه است.

  این سیستم‌ها به‌مراتب بزرگ‌تر و قدرتمندتر از پکیج‌های دیواری هستند. این سیستم‌ها برای کاربران آب گرم را جهت مصارف مختلف در کوتاه‌ترین زمان ممکن تهیه کرده و در لوله‌ها جاری می‌کنند.

  ویژگی‌های فنی پکیج گرمایشی موتورخانه

  شاید برایتان جالب باشد که بدانید با اینکه پکیج‌های موتورخانه ابعاد بزرگ‌تری دارند، اما به نسبت انرژی کمتری را استفاده می‌کنند. آن‌ها می‌توانند تا حدود 30 درصد مصرف را پایین بیاورند. در این حالت می‌توان نتیجه گرفت که سیستم‌های دیواری و یا زیرزمینی شاید دیگر انتخاب مناسبی نباشند. در مقام مقایسه می‌توان این‌گونه بیان کرد که پکیج موتورخانه از صرفه اقتصادی بالاتری بهره‌مند است.

  مورد بسیار اساسی که باید در این مقاله به آن اشاره کرد این است که با بازطراحی و مهندسی دقیق این سیستم هم اکنون توانایی دستیابی به 2 درصد بازده واقعی میسر شده است. درواقع انرژی¬ای که شما از این پکیج دریافت می‌کنید چندین برابر بخاری‌ها، شومینه‌ها و آب‌گرم‌کن‌ها است و حتی قابلیت ارتقا تا 96 درصد را طبق نیاز و درخواست متقاضی دارد. این بدان معناست که شما کمترین میزان هدر رفتن انرژی را خواهید داشت. این نیز دلیل دیگری بر مقرون‌به‌صرفه بودم این نوع پکیج است.

  البته این موضوع را نباید از یاد برد که افزایش میران بازده منوط به خریداری و نصب دستگاهی به نام کندانسیلینگ است. این دستگاه برای مجموعه‌های بزرگ بسیار پرکاربرد بوده و در مدت‌زمان کوتاهی با افزایش راندمان و جلوگیری از هدر رفتن سرمایه و انرژی نقش خود را نشان می‌دهد.

  حفاظت کاتدی

  یکی از تعبیرات مهم و مؤثری که در این نوع سیستم‌ها در نظر گرفته شده، حفاظت کاتدی است. این فرایند به‌گونه‌ای عمل می‌کند که با نصب کردن چند نوع فلز فعال، واکنش‌های شیمیایی به سمت آن‌ها کشیده شده و قطعات و بخش‌های اصلی دیرتر دچار خوردگی و زنگ زدن می‌شوند. بعد از مدتی که فلزهای محافظ به کل در اثر واکنش‌های شیمایی دچار دگرگونی شدند و از بین رفتند می‌توانید دوباره آن‌ها را نصب کنید.

  پکیج موتورخانه
  نمونه‌ای پکیج گرمایشی

  متریال مورداستفاده در این سیستم

  فلزات و سایر متریال‌هایی که در پکیج موتورخانه استفاده می‌شوند بسیار مهم و تأثیرگذار هستند. همه قسمت‌هایی که تحت‌فشار هستند باید از آلیاژ فولاد ساخته شود تا مقاومت خوبی از خود نشان بدهند. آلیاژی که در قسمت مبادله انرژی حرارتی به کار می‌رود از گروه آلیاژهای استنلس‌استیل و فولاد کربن هستند. البته آن‌ها یک‌لایه پوششی گالوانیزه نیز دارند.

  سایر مواردی که مورد پکیج موتورخانه باید بدانید

  پکیج‌های موتورخانه‌ای همگی باید دارای برچسب استاندارد باشند تا بتوانید با اطمینان کامل از آن‌ها استفاده کنید. درصورتی‌که این برچسب روی بدنه پکیج گرمایشی موتورخانه وجود داشته باشد، استفاده از آن بسیار ایمن بوده و بسیاری از معضلات و حوادث مانند نشت گاز و آتش‌سوزی از بین خواهد رفت. مورد دیگر که باید در کنار برچسب استاندارد وجود داشته باشد پلاک و کد محصول است که بیان می‌کند این کالا تحت نظارت و مهندسی دقیق ساخته شده و کنترل شده است.

  همچنین باید بدانید که پکیج موتورخانه نیاز به تعمیر و سرویس دوره‌ای دارد. برای این منظور درصورتی‌که مشکلی پیش‌آمده باشد یا اینکه بخواهید آن را سرویس کنید می‌توانید از دریچه مخصوص و نازل جهت خالی کردن آب سیستم استفاده کنید.

  همان‌طور که میدانید راندمان حرارتی دستگاه زیاد است و طراحی آن به‌صورت ایستاده است. همین مسئله سبب اختلاف گرمایی میان آب مصرفی و آب قسمت گرمایش چیزی در حدود 10 درجه سانتی‌گراد باشد. مورد دیگر این است که عدسی روی سیستم از نوع فلنچی است. و امکان باز کردن و سرویس و نگه‌داری را به کاربران می‌دهد.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  نمونه اجرایی پکیج

  بررسی مزایای این محصول

  در ابتدای مقاله اشاره کردیم که پکیج موتورخانه به دلایلی همچون راندمان بالا از صرفه اقتصادی بالایی برخوردار است؛ اما این صرفه تنها محدود به راندمان نخواهد بود. بسیاری از پکیج‌ها این امکان را به شما می‌دهند که به‌صورت هم‌زمان آن‌ها را برای جکوزی، استخرها و یا حتی سونا استفاده کنید. البته باید توان و قدرت سیستم را در نظر داشته باشید.

  مورد مثبت دیگر این است که سیستم کاملاً بیرون از فضای مسکونی بوده و شما فضای بیشتری را در آشپزخانه یا بالکن خواهید داشت. همچنین سروصدای ناشی از فعالیت پکیج نیز برای شما مزاحمت ایجاد نخواهد کرد. این سیستم‌ها می‌توانند با گاز طبیعی و یا گازوئیل کار کنند که به نسبت، سوخت‌های ارزان قیمتی محسوب می‌شوند و در مقابل برق و بنزین بسیار مناسب‌تر هستند.

  باید بدانید که پکیج‌های دیواری قابلیت رسوب پذیری زیادی دارند و حجم دیگ آن‌ها نیز بسیار کم است. محفظه آن‌ها نیز از کیفیت و مقاومت پایین‌تری برخوردار بوده و در مدت‌زمان کوتاهی سوراخ می‌شوند. حال باید بدانید که پکیج موتورخانه عمر بسیار طولانی داشته و حداقل 10 سال برای شما کار می‌کند. اجزای داخلی این سیستم به‌اندازه کافی مقاومت دارد که حتی در صورت رسوب دار شدن بتوان آن‌ها را با اسید شست‌وشو داد. دیگ آن‌ها نیز به‌ندرت سوراخ می‌شود.

  مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد این بوده که به دلیل طراحی مناسب و اصولی، کلاً احتمال رسوب‌گذاری در این سیستم کم بوده و به‌ندرت باعث ایجاد اخلال می‌شود. پکیج‌های گرمایشی می‌توانند در مقیاس های مسکونی و صنعتی به کار می‌روند.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  موتورخانه در مقیاس صنعتی

  کلام آخر

  ما در این مقاله سیستمی به نام پکیج موتورخانه را مورد بررسی و تحلیل قرار دادیم. دانستیم که این سیستم به‌خوبی می‌تواند آب گرم برای مصارف خانگی و حتی سیستم گرمایش را تأمین کند. همچنین با مواد و فلزات مورداستفاده نیز آشنا شدیم. در نهایت به تعداد زیادی از مزایای آن پرداختیم و دریافتیم که استفاده از این دستگاه صرفه اقتصادی زیادی دارد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader