ردا صنعت

طرز کار فن کویل

 • فن کویل (FCU) دستگاهی است که با استفاده از فن و کویل یک اتاق را گرم یا خنک می‌کند. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که فن کویل چیست، طرز کار فن کویل چگونه است . همچنین برخی اطلاعات دیگر در مورد محاسبات و اندازه‌گیری آن متناسب با اندازه فضایی که قرار است در آن نصب شود را در اختیارتان می گذاریم.

  طرز کار فن کویل
  طرز کار فن کویل و اندازه و قطر لوله‌های فن کویل باید متناسب با اندازه فضای مورد نظر باشد.

  فن کویل چیست؟

  انواع مختلفی از FCU وجود دارد. برخی از FCU ها از کانال‌کشی استفاده می‌کنند؛ در حالی¬که برخی دیگر نه. همانطور که برخی از FCU ها بخشی از سیستم هواگیری هستند و برخی دیگر نیستند. اینها اغلب در پیکربندی‌های عمودی و افقی ایجاد می‌شوند که می‌توانند روی زمین، سقف یا داخل دیوار نصب شوند.

  بسیاری از واحدها بصورت مستقل طراحی شده‌اند، اما برخی به‌عنوان بخشی از یک سیستم سرمایشی و گرمایشی اتصال پیدا می‌کنند. فن کویل ها همچنین می‌توانند با یک سیستم از جمله ترموستات و یک پنل مرکزی یا رایانه مدیریت شوند.

  یک فن کویل چگونه کار می‌کند؟

  • ابتدا یک فن هوا را به داخل دستگاه می‌کشد.
  • بعد، فن هوا را روی کویل خنک کننده یا گرمایش می‌دمد.
  • کویل‌ها یا با آب سرد خنک می‌شوند یا با آب گرم (یا برق در برخی موارد) گرم می‌شوند.
  • سپس هوا از FCU سردتر یا گرمتر از قبل خارج می‌شود.
  • توجه: بسته به اینکه FCU دارای دو یا چهار لوله باشد، این فرآیند کمی متفاوت است.
  طرز کار فن کویل
  فن کویل دو لوله‌ای در مقایسه با چهار لوله‌ای

  چگونه بفهمیم فن کویل چه اندازه‌ای نیاز داریم؟

  اندازه و طرز کار فن کویل مستلزم در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف طراحی است. این موارد شامل جهت‌گیری ساختمان، موقعیت جغرافیایی و مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز و همچنین عواملی مانند روشنایی، تجهیزات و فضاهای اشغال شده است.

  در بیشتر موارد، این محاسبات توسط یک مشاور سیستم‌های حرارتی انجام می‌شود تا بتواند حداکثر بارهای گرمایشی و سرمایشی را به سازنده ارائه دهد. سپس از آنها برای محاسبه آنچه برای برآورده شدن دمای طراحی داخلی لازم است استفاده می‌شود. این جزئیات در طرز کار فن کویل بسیار مهم است؛ زیرا مواردی است که در طراحی‌ها استفاده می‌شود.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  فن کویل‌ها می‌توانند بصورت افقی، عمودی یا در داخل دیوار طراحی شوند.

  نحوه محاسبه مساحت فن کویل

  با توجه به اندازه‌های مختلف فضا، اندازه‌‌های فن کویل نیز متفاوت است. تنها زمانی که فضا و ظرفیت خنک کننده مطابقت داشته باشند می‌توان به یک راحتی مناسب دست یافت که در این صورت انرژی فن کویل نیز از بین نمی‌رود؛ بنابراین مساحت فن کویل باید محاسبه شود.

  باید گفت در محاسبات مربوط به طرز کار فن کویل باید تناسب میان آن و مساحت فضا نیز در نظر گرفته شود؛ به‌عنوان مثال، برای اتاق‌های هتل، باید بار نظری 120 وات بر متر مربع و بار واقعی 150 وات در نظر گرفته شود یا مثلا بار واقعی در مراکز خرید 280 وات بر متر مربع محاسبه می‌شود.

  ظرفیت خنک کنندگی فن کویل چگونه بدست می‌آید؟

  اتصال مناسب در واحدهای فن کویل معادل DN20 است. نرخ جریان آب یا همان ظرفیت خنک کنندگی بر نرخ جریان برابر است با سطح مقطع داخلی لوله و در نهایت بر این اساس قطر داخلی مشخص می‌شود. سرعت جریان برای لوله‌هایی با قطر DN50 نمی‌تواند از 0.8 متر بر ثانیه بیشتر باشد. بنابراین محاسبه ظرفیت سرمایش و دبی آب واحدهای فن کویل باید متناسب و براساس محاسبات علمی باشد.

  سایز کردن لوله فن کویل

  استانداردهای متفاوتی نیز در محاسبات مربوط به طرز کار فن کویل در ساختمان‌های مختلف تعریف شده است. در محاسبه اندازه‌های فن کویل عواملی جهت‌گیری اتاق‌ها، ظرفیت عایق حرارتی، میزانی که گرما هدر می‌رود، کارکردی که هواکش دارد و … باید در نظر گرفته شوند. فن کویل‌ها می‌توانند براساس فصول مختلف سال، هوای سرد و گرم را تولید و توزیع کنند.

  قطر لوله های فن کویل چگونه محاسبه می‌شوند؟

  لوله‌کشی در فرایند نصب و راه اندازی و طرز کار فن کویل نقش و اهمیت زیادی دارد. سیستم‌های لوله کشی در مدل‌های دو لوله‌ای، سه لوله‌ای و چهار لوله‌ای، بسیار رایج و متداول هستند. البته در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری، اغلب سیستم‌های لوله کشی دو لوله‌ای کاربرد دارد.

  در فن کویل‌های دو لوله‌ای از یک لوله برای برگشت آب و از لوله‌ای دیگر برای رفت جریان آب استفاده می‌شود. این لوله‌های رفت و برگشت متناسب با مکانیسم عملکردی دستگاه، به منظور سرمایش یا گرمایش فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  در سایز کردن لوله فن کویل، عواملی شامل ظرفیت سرمایشی و گرمایشی و حجم هوادهی دستگاه اهمیت زیادی دارند. دستگاه‌های فن کویل که در بازار هستند، دارای ظرفیت‌های هوادهی از 200 تا 2000 فوت مکعب بر دقیقه یا cfm هستند. اندازه و همچنین قطر لوله‌های فن کویل در دستگاه‌های مختلف متنوع است.

  بنابراین، دستگاه‌های فن کویل که 200 cfm ظرفیت دارند و قطر لوله رفت و برگشت در آنها معادل ½ اینچ، محاسبه می‌شود.
  همچنین دستگاه¬هایی با ظرفیت300 و 400 فوت مکعب بر دقیقه، به لوله‌ای با قطر ¾ اینچ متناسب هستند. همچنین دستگاه¬های با ظرفیت 600، 800 و 1000 cfm، نیاز به لوله‌های با قطر یک اینچ دارند و دستگاه¬های با ظرفیت 1200 الی 1800، به لوله‌های با قطر 1 ¼ اینچ متناسب هستند.

  شیب لوله درین فن کویل

  در نصب و راه‌اندازی و طرز کار فن کویل باید علاوه بر قطر لوله‌های فن کویل، اندازه لوله درین و لوله تخلیه و شیب‌های آن نیز در نظر گرفته شود. قطر لوله درین باید با نوع، مدل و ظرفیت خنک کنندگی متناسب باشد. اگر قطر لوله فن کویل½ تا 1 ½ اینچ باشد، قطر لوله درین باید ½ اینچ باشد.

  لوله های 2 ½ تا 2 باید لوله درین با قطر ¾ و لوله‌های 3 تا 4 اینچ باید لوله درین با قطر 1 داشته باشند. همچنین لوله‌های فن کویل با قطر 5 متناسب با لوله درین با قطر 1 ¼ اینچ هستند. لوله‌های فن کویل با قطر 6 متناسب با لوله درین با قطر 1 ½ اینچ هستند. باید گفت، شیب لوله درین فن کویل، باید در حدود نیم تا یک درصد در جهت چاه درین محاسبه شود.

  فروشگاه اینترنتی ردا صنعت
  اندازه فن کویل‌ها باید متناسب با جهتگیری اتاق‌ها نیز باشد.

  نتیجه گیری

  واحد فن کویل (FCU) یک فن را شامل می شود که هوا را در فضایی به درون واحد می‌کشد و بعد آن را روی کویل خنک کننده یا گرمایش می‌دمد. هوا از FCU سردتر یا گرمتر از پیش خارج می‌گردد. اینها در برخی از ساختمان‌های اداری و مراکز خرید استفاده خواهند شد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  1 دیدگاه دربارهٔ «طرز کار فن کویل»

  1. بازتاب: پیمانکار تأسیسات موتورخانه - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader