ردا صنعت
بویلر

دانستنی‌های پیرامون دیگ یا بویلر

 • دیگ یا بویلر

  دیگ یا بویلر ابزاری کاربردی مورداستفاده. در صنایع گوناگون و تجهیزات پیشرفته کارخانه‌ای و موتورخانه‌ای محسوب می‌شود. بویلر از جمله مهم‌ترین قسمت‌های تشکیل‌دهنده تجهیزات صنعتی. است از جنس فولاد ضدزنگ ساخته‌شده است. این وسیله قابل‌استفاده. در خط تولیدات پر رطوبت است و با آلیاژی فولادین پوشش داده می‌شود. در اصل بویلر یا همان دیگ بخار. توانایی حرارت رسانی به انواع مایعات را داشته.بدون آنکه موجب رسیدن به دمای جوش مایع شود.


  دیگ یا همان بویلر صنعتی از نمایی نزدیک

  بویلر

  دیگ یا بویلر مخازنی متشکل از انواع و اقسام لوله‌های به‌هم‌پیوسته هستند. که به‌منظور انتقال حرارت ناشی از تولید و در جهت جلوگیری از آتش‌سوزی ناشی از گرمای بالا به کار می‌روند. این مخازن، سیالاتی همچون آب و سایر مایعات. را به درجه جوش رسانده .و در جهت کنترل شرایط و جلوگیری از بالارفتن فوق‌العاده دمای ایجادشده در حین فرایند، سیال موردنظر را به گاز مبدل می‌کنند.

  در اکثریت. دیگ‌های بخار، از آب به‌منظور سیال موردنظر استفاده شده و به همین جهت تبدیل آن نیز به شکل بخار. فوق‌العاده داغ صورت می‌گیرد. در بخش بعدی، بویلر این بخار را فشرده‌سازی کرده و در مصارف دیگری به کار می‌برد.

  کاربرد بویلر یا دیگ

  ازآن‌جهت که دیگ یا بویلر مخزنی سربسته محسوب می‌شود. و امکان انتقال حرارت به انواع سیالات را دارد.مایع موردنظر با استفاده از لوله خروجی، توانایی خروج از دیگ را دارد. همچنین این سیال خروجی قابل‌استفاده در قسمت‌های مختلفی از دستگاه‌ها و وسایل گرمایشی است.

  به‌عنوان‌مثال در صنایعی همچون نیروگاه‌ها. صنایع پتروشیمی و نساجی، کارخانه‌های عظیم بتن‌سازی. تولید یونولیت و گرمایش مرکزی و حتی در صنایع غذایی و پخت‌وپز نیز کاربرد دارد. فرایند انتقال در دستگاه‌های بویلربه دو نیروی حرارت و انرژی منتقل‌کننده ناشی از آن نیازمند است.

  بویلرهای هوشمند مورداستفاده در صنایع بزرگ

  اجزای دیگ بخار یا بویلر

  دیگ یا بویلر از سه بخش عمده. شامل سیستم گرم‌کننده. و تغذیه سیالات، سیستم بخار سیالات. و سیستم .سوخت‌رسانی. سیالات تشکیل شده است. علاوه بر این. این سیستم دارای سه قسمت. ضمیمه .به نام‌های اکونومایزر، سوپر هیتر. و چگالنده می‌شود. هر قسم از این دستگاه. به آماده‌سازی سیال. جهت انجام فعالیت‌های ترمودینامیکی موردنیاز. در صنعت مربوطه کمک می‌کند. همچنین مانع از وقوع اثرات منفی. و خطرات ناشی از ترکیدگی. و شدت فشار ناشی از گرما شده .و ایمنی فرایند و محیط موجود در اطراف خود را حفظ می‌کند. در این بخش به توضیح اجزای مختلف دیگ یا بویلر. پرداخته و به‌صورت موجز نکات آن را برمی‌شمریم.

  سیستم گرم‌کننده و تغذیه سیالات

  این قسمت .از دستگاه، به نام گرم‌کننده یا هیتر. تغذیه آب یا سیال .موردنظر نیز شناخته می‌شود. از این بخش جهت پرکردن مخزن. از آب استفاده شده. و آماده دریافت انرژی گرمایی می‌کنند. پیش‌گرمایش سیال، موجب می‌شود .تا بخار تولید شده برگشت نکرده. یا به مقدار بسیار اندکی خارج شود. همین امر سبب افزایش توانایی و کارایی ترمودینامیک. دستگاه شده و به کاهش هزینه‌ها. و صرف انرژی‌های عملیاتی دیگ یا بویلر منجر می‌شود. علاوه‌برآن، مانع از ایجاد گرمای فوق‌العاده زیاد به بویلر می‌شود.

  سیستم بخار سیالات

  این بخش .از دستگاه شامل قطعه‌ای تخصصی و استراتژیک. به نام دی اریتور یا جداکننده. گازهای محلول در آب می‌شود. در سیستم بخار سیالات. بویلر.این مواد گازی شکل از سیال حذف شده و خارج می‌شود. بدین ترتیب .از ایجاد آسیب ناشی. از خوردگی و ترکیب با فلز مخزن جلوگیری به عمل می‌آید. همان‌طور که می‌دانیم اکسیژن به‌سرعت با فلزات در مجاورت رطوبت. واکنش نشان داده و کلیه لوله‌ها و سطوح آن‌ها را دچار زنگ‌زدگی و اکسیداسیون می‌کند.

  از طرفی. دی‌اکسیدکربن نیز فرایندی مشابه داشته و موجب.تشکیل اسید.کربنیک داخل دیگ بخار شده و خوردگی و زنگ‌زدگی را افزایش می‌دهد. این بخش از دستگاه با حذف گازهای محلولی مانند دی‌اکسیدکربن و کاهش اکسیژن موجود در سیال، به بالابردن عمر و ماندگاری دیگ یا بویلر کمک می‌کند.

  سیستم سوخت‌رسانی سیالات

  در این بخش از دستگاه به انتقال آب. یا سایر سیالات مورداستفاده به داخل دیگ استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که سیال مذکور، به دو حالت ارسال هم‌زمان یا ارسال برگشتی منتقل. می‌شود، تحت عنوان ورودی به بویلر، نیازمند پمپ تغذیه و سوخت‌رسانی. سیال است. با استفاده از این مدل پمپ که دارای .سطح فشار بسیار بالایی هستند، سیستم کندانسور یا همان دستگاه بازگشتی بخار ورودی وارد عمل می‌شود. این دستگاه مانند مکنده‌ای قوی کارکرده و از مدل پمپ‌های گریزازمرکز با انتقال مثبت به شمار می‌رود.

  اکونومایزر بویلر

  اکونومایزرها، بخشی مهم از دستگاه‌های دیگ یا بویلر به شمار می‌روند. این بخش از دستگاه وظیفة حرارت‌دهی و تبدیل انرژی را بر عهده داشته و به سیال موجود در مخزن گرمای لازم را می‌رساند. اگرچه انرژی منتقل شده که به‌صورت گرمایی متبلور می‌شود، در حد نقطه‌جوش نبوده و بیش از آن نمی‌شود. این قسم از دستگاه به روند انتقال انرژی کمک کرده و کارایی دیگ بخار را بالا می‌برد.

  از اکونومایزرها در جهت استفاده .از دیگ بخار و گازهای خروجی از آن بهره برده می‌شود. همچنین با استفاده از گازهای محلول در آب .که با کمک دی اریتور خارج می‌شود، به انتقال حرارت کمک کرده و در مصرف انرژی. بسیار مقرون‌به‌صرفه عمل می‌کند. بدین ترتیب برای پرکردن منبع تغذیه بویلرنیازی به‌صرف انرژی گرمایی بالا و در نتیجه ترمودینامیک زیادی نیست.

  اکونومایزرها، بخشی مهم از دستگاه‌های دیگ یا بویلر به شمار می‌روند. این بخش از دستگاه وظیفة حرارت‌دهی و تبدیل انرژی. را بر عهده داشته و به سیال موجود در مخزن گرمای لازم را می‌رساند. اگرچه انرژی منتقل شده که به‌صورت گرمایی متبلور می‌شود. در حد نقطه‌جوش نبوده و بیش از آن نمی‌شود. این قسم از دستگاه به روند انتقال انرژی کمک کرده و کارایی دیگ بخار را بالا می‌برد.

  از اکونومایزرها در جهت استفاده از دیگ بخار. و گازهای خروجی از آن بهره برده می‌شود. همچنین با استفاده از گازهای محلول در آب که با کمک دی اریتور خارج می‌شود، به انتقال حرارت کمک کرده و در مصرف انرژی، بسیار مقرون‌به‌صرفه عمل می‌کند. بدین ترتیب برای پرکردن منبع تغذیه بویلرنیازی به‌صرف انرژی گرمایی بالا و در نتیجه ترمودینامیک زیادی نیست.

  سوپر هیتر

  این بخش از دستگاه به گازها و بخارهای ایجاد شده. کمک می‌کند تا به‌صورت فوق‌العاده‌ای حرارت ببینند. درنتیجه نقش مبدل حرارتی را بازی. کرده تا سیال را به دمای اشباع برساند. همین امر موجب شده تا گازهای محلول در آب یا سیال موردنظر. سریع‌تر از باقی مواد از ترکیبات جدا شده و مانع از خوردگی و اکسیداسیون دیواره‌های مخزن دیگ یا بویلر شود.

  سوپر هیتر به‌کاررفته در مخازن بویلر

  چگالنده

  چگالنده که با نام علمی کندانسور. نیز شناخته می‌شود، قسمتی کاملاً فنی در مخازن دیگ بخار به شمار می‌رود. با استفاده از چگالنده .عملیات تبدیل گاز به مایع صورت پذیرفته و به خنک‌کردن آب یا سیال موجود در بویلرکمک می‌کند.

  نتیجه‌گیری

  دیگ یا بویلر مخزنی متشکل از لوله‌های مختلف. به‌منظوراستفاده از انرژی گرمایی و ترمودینامیکی. سیالات بالأخص آب است. این مخازن از فولاد یا آلیاژهای فولادین درست شده .و طول عمری بالا دارند. در نتیجه نیاز به تعمیرات پایین‌تری داشته. و به‌صرفه محسوب می‌شوند. از این مخازن در صنایع مختلف پتروشیمی. نساجی، مواد غذایی و بتن‌سازی استفاده می‌شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  1 دیدگاه دربارهٔ «دانستنی‌های پیرامون دیگ یا بویلر»

  1. بازتاب: معماری و دکوراسیون داخلی - ردا صنعت فروشگاه تجهیزات صنعت و ساختمان | طراحی دکوراسیون

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  preloader